Strona główna 0_Slider Katedry świdnicka i lwowska w albumach.

Katedry świdnicka i lwowska w albumach. [Rozstrzygnięcie konkursu]

0

W ubiegłym tygodniu premierę miała wyjątkowa, podwójna publikacja. Staraniem Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy i dzięki dotacji z miejskiego budżetu została wydana druga część albumu “Na ratunek katedrze” oraz album, poświęcony katedrze we Lwowie. Jeden egzemplarz podwójnego wydawnictwa trafia do czytelnika Swidnica24.pl.

Nieprzypadkowo bohaterkami podwójnej publikacji są dwie katedry. Jak podkreślają autorzy, Świdnicę i Lwów łączy wyjątkowa więź. To właśnie z Lwowa i jego okolic do Świdnicy po II wojnie światowej trafiała znaczna część nowych, polskich mieszkańców. Do dzisiaj pielęgnują wspomnienia w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Lwowska katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wciąż jest żywa w pamięci dawnych lwowiaków, a dziś świdniczan i ich potomków. Album zawiera opis i zdjęcia imponujących wnętrz i bogatego wyposażenia świątyni. W albumie znalazło się miejsce także dla małych kościołów, rozsianych po terenie Ukrainy.

Publikacja poświęcona Świdnicy zawiera przede wszystkim zdjęcia bezcennych obrazów, rzeźb i detali architektonicznych z bogatego, barokowego wyposażenia gotyckiej katedry pw. św. Stanisława i Wacława. Na te właśnie elementy postanowili zwrócić uwagę członkowie stowarzyszenia ze względu na ich fatalny stan, który wymaga jak najszybszej ingerencji konserwatorów.

Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy jeden komplet albumów podarowało czytelnikowi Swidnica24.pl. By otrzymać albumy, należało ciekawie uzasadnić powód, dla którego chciałoby się mieć tę publikację w swoich zbiorach. Książki trafiają do Tomasza Balsama. Gratulujemy!

Zwycięskie uzasadnienie:

Postanowiłem napisać do Państwa, ponieważ bardzo chciałbym wygrać dane książki. Interesuję się historią, a w szczególności budowlami sakralnymi. Uważam, że katedra świdnicka jest naszą perełką, o którą każdy z nas powinien dbać i promować zarówno w Polsce, jak i na świecie. Powinniśmy być dumni z tego, że mamy taki skarb, ale nic nie jest dane raz na zawsze, katedra bez naszego wsparcia materialnego jak i duchowego nie przetrwa. Musimy zrobić wszystko, aby ten zabytek przetrwał dla potomnych. Na temat katedry lwowskiej nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ nigdy jej na żywo nie widziałem, jedynie na zdjęciach. Katedra jest piękną budowlą sakralną. Z katedrą świdnicką jestem związany emocjonalnie, ważne wydarzenia w moim życiu przeżyłem w katedrze: chrzest, komunia, a w 2018 roku także wziąłem ślub. W tym roku urodzi mi się dziecko, owoc miłości. Jeśli wygram te książki moją wygraną dedykować mojej żonie, moim rodzicom i maleństwu, które się narodzi. Dla mnie książki są ważne, dbam o ich wygląd, swoją biblioteczkę odkurzam co tydzień, także na pewno trafią w dobre ręce i sprawią wiele radości i satysfakcji z ich czytania. 

/red./