Strona główna 0_Slider Jak dzielone są pieniądze z kolędy?

Jak dzielone są pieniądze z kolędy?

18

W diecezji opolskiej coroczna kolęda w domach wiernych Kościoła katolickiego pozbawiona jest aspektu finansowego. Tam księża mają zakaz pobierania datków. W diecezji świdnickiej tradycyjnie pieniądze od odwiedzanych ludzi są przez księży przyjmowane. Na co trafiają? Temat poruszył “Gość Świdnicki”.

W Kościele katolickim wizyty duszpasterskie księży w domach wiernych rozpoczynają się tuż po świętach Bożego Narodzenia i trwają zazwyczaj do 2 lutego. Podczas odwiedzin, na które wierni muszą wyrazić zgodę, kapłan w towarzystwie ministrantów modli się za pomyślność domu. Ma być to czas rozmowy i błogosławieństwa. Parafian odwiedza także biskup świdnicki Ignacy Dec. W tym roku był z wizytą duszpasterską u 16 rodzin w Dzierżoniowie. Cieszył się z dobrego przyjęcia w większości odwiedzonych domów, choć przyznał, że w trzech miejscach nie został rozpoznany. – No cóż, takich mamy katolików – skwitował podczas dorocznego spotkania z dziennikarzami.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zwyczajów, towarzyszących wizytom księży, jest przekazywanie przez wiernych datku. Nie jest to zbiórka publiczna, obwarowana ścisłymi przepisami, Kościół nie rozlicza się z datków. Cała Polskę w 2017 roku obiegła informacja o ogromnej determinacji jednego z księży diecezji świdnickiej, który podczas swojej choroby na wizyty posłał gosposię i kościelną.

Po raz pierwszy temat datków z kolędy podejmuje katolicki tygodnik”Gość Świdnicki”. “Kolęda to spotkanie księdza z parafianami, wspólna modlitwa i błogosławieństwo domu. Wierni przy tej okazji składają ofiary. Datki kolędowe są dobrowolne. Według różnych źródeł ofiarowywane kwoty wahają się od 20 do 100 zł” – czytamy w zapowiedzi obszerniejszego tekstu, który ma się ukazać w papierowym wydaniu gazety.

“Diecezja świdnicka na początku istnienia stosowała zasady podziału finansów kolędowych obowiązujące w archidiecezji wrocławskiej. Po pewnym czasie przeszła jednak z podziału z proporcjonalnego na kwotowy. – Od całości zebranej sumy 1 zł od mieszkańca danej parafii odprowadzane jest na kurię, 50 gr zostaje dla parafii, reszta stanowi uposażenie księży – wyjaśnia ks. dr Stanisław Chomiak, kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej.” – czytamy na stronie internetowej tygodnika.

“Gość Świdnicki” informuje także, że od lat zakaz zbierania datków podczas kolędy obowiązuje w diecezji opolskiej. – Dla kapłana jest to niesamowity komfort. On przychodzi, żeby spotkać się z rodziną, wspólnie modlić i porozmawiać, nikt mu nie zarzuci, że przyszedł po pieniądze. Ofiary można natomiast złożyć podczas Mszy św., na której proboszcz podsumowuje kolędę – informuje “Gościa” ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy kurii opolskiej.

/opr. asz/

 • AnkaH

  z całek koperty tylko 1,5 zł na kurię i parafię? bez kitu, nie chce mi się wierzyć.

  • Ken Adams

   Ja to rozumiem tak. Jeśli parafia liczy 1000 mieszkańców, to 1000 zł na kurię, 500 zł na parafię a co więcej zbierze to dla niego.

   • Marek Ko

    Kwestia czy kuria każe się rozliczyć z łącznej ilosci wiernych w danej parafi bez względu czy dana rodzina przyjmuje księdza czy tez nie, czy może parafia deklaruje ile osób przyjęło i to od tej kwoty naliczana jest opłata tego 1,5 zł.

  • Marek Ko

   Od osoby! Na daną kopertę „składa się” kilku domowników. Jak w domu są 4 osoby to będzie 6 zł.

 • Siostra Bernadetka

  Dziwne rzeczy prawicie.
  Ksiądz od rodziców na Osiedlu Młodych nie bierze koperty od lat wielu, choć od lat takową przygotowują, u znacznie młodszych moich znajomych, tak samo.
  Czyżby mnie okłamywali?

  • Violetta Ostrowska

   To się teraz zaskoczyłam! Który? Może warto tak prywatnie na kawę i pogaduchy zaprosić? 🙂

 • Robin

  🙂 w tym roku nie przyjmowałam księdza po kolędzie, natomiast bardzo zdziwiły mnie Panie, które zapisały sobie w zeszycie numer mieszkania oraz kwotę, którą zapłaciłam za opłatek przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Takie rzeczy – Zawiszów.

 • nmisiek

  A jakie znaczenie ma ile ksiądz dostaje i co z tym robi? To jego pieniądze, nie wymuszone,a darowane.

  • YES

   a podatek od owej darowizny uiszcza ? 🙂

   • nmisiek

    A prawo mu to nakazuje? “Dura lex sed lex”.

    • p.mat

     czyli mamy do czynienia z “uprzywilejowaną kastą”?

     • YES

      jak najbardziej 🙂

    • YES

     a nie nakazuje? cos mnie ominęło? nawet jak dostaniesz od rodziców większą kwotę niż to określono to masz ten smutny obowiązek, własnie tak powstaje “szara strefa” – koperty wpadaja w czarną dziure i do tego samochody od bezdomnych którzy umarl i pieniądze ze zbiórki na ratowanie stoczni….

     • Krzysztof Czarnecki

      Jak dajesz na WOŚP, to fundacja płaci podatek od darowizn? Mylisz darowizny ze zbiórką publiczną.

     • YES

      to wizyta kolędowa jest zbiórką publiczną? 🙂

 • Wiktor Lis

  Często czytam wypowiedzi forumowiczów na temat kolędy duszpasterskiej i datków i wiecie co ? Większość niekorzystnie się wypowiada na temat “koperty” (ja też) ale bądźmy szczerzy- każdy z nas tę kopertę daje. Sami przez setki lat pozwoliliśmy na to. W przeszłości dawało się na wsiach kurę takiemu księdzu lub ziemniaki, bądź bażanta (jak w “Chłopach” Reymonta) i doszło przez wieki do tego, że dziś daje się kopertę. U mnie ostatnio był zakonnik i bardzo unikał wzięcia koperty.

  • YES

   a u mnie wziął i zostawił drugą 🙂 pustą 🙂

 • Leszek Jan Janusz

  Przyjmuję księdza i płace mu za to bo chcę kto nie chce nie musi. A lekarza przyjmuję? choć chcę nie przyjdzie na czas a i tak płacę co miesiąc i nie mam wyboru…