Strona główna 0_Slider Zamiast miejsc parkingowych będą rabatki

Zamiast miejsc parkingowych będą rabatki [FOTO]

91

Z jednej strony radość, z drugiej niezadowolenie. Mieszkańcy ulicy Waryńskiego w Świdnicy cieszą się z remontu jezdni i chodników, ale pytają, co z miejscami parkingowymi?

Trwający od września remont ponad 200-metrowego odcinka ulicy ma się zakończyć jeszcze  w tym roku. Wykonywane są już prace kosmetyczne i dokładnie widać, jaki będzie ostateczny kształt jezdni, chodników i zatok postojowych. – Cieszy nas, że ulica nareszcie ma nową nawierzchnię i wygodne chodniki – mówi jeden z mieszkańców. Dodaje jednak, że zarówno on, jak i sąsiedzi nie są zadowoleni z rozwiązań, które zmniejszają liczbę miejsc postojowych. – Wokół jest mnóstwo zieleni, trawników. Nie podoba nam się utworzenie tuż przy jezdni dodatkowych “rabatek”, które, jak znam życie, i tak będą zajmowane przez samochody. Na osiedlu dramatycznie brakuje miejsc postojowych, wystarczy tu przyjechać po południu, kiedy ludzie wracają z pracy i krążą po kilka razy, by znaleźć jakiekolwiek miejsce.

Kierowcy szacują, że zamiast “rabatek” można by utworzyć kilkanaście dodatkowych miejsc parkingowych. O powód przyjętego rozwiązania zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Czekamy na odpowiedź. Aktualizacja 12.12.2018: – Takie rozwiązanie wynika z warunków technicznych dla dróg publicznych i konieczności zachowywania odległości 10 metrów od przejść dla pieszych i widoczności na zjazdach – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska z UM w Świdnicy.

Inwestycja kosztowała 460 tysięcy złotych, zadanie realizuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Tgc

  Wlasciciel samochodu swoj pojazd powinien parkowac w prywatnych/wynajetym garazu badz miejscu parkingowym. Co to za komusza mentalnosc – “mnie sie nalezy – wybudujcie mnie parking za publiczne piniedze”? Jezeli kogos nie stac na samochod i miejsce do jego przechowywania niech sie przesiadzie na rower lub komunikacje publiczna.

  • Majkel

   Tak, człowieku. A piesi powinni korzystać z prywatnych chodników, skoro stać ich na buty. Nie wiem co bierzesz, ale zmniejsz dawkę.

   • nmisiek

    Pieszy chodzi po chodniku, zmechanizowany jeździ po jezdni. Każdemu według potrzeb. Parkowanie to zupełnie coś innego. Jeden chce pod oknem, drugi pod drzwiami inny pod oknem sąsiada. I słusznie wyżej napisano, że jak ktoś myśli o samochodzie to niech pomyśli o garażowaniu, bo to jego prywatna sprawa.
    Mało tego. Tereny np. na osiedlu to własność i miasta i spółdzielni i wspólnot. Jak sobie taka wspólnota nie kupi terenu wokoło budynku to niech nie narzeka, że nie ma gdzie parkować czy postawić śmietnika. Dzisiaj wokoło dużo zielenie, bo zazwyczaj to własność spółdzielni, ale jutro może zostać sprzedane pod zabudowę i po zieleni.

    • Nie usuwajcie konta!

     Misiek, ale pomyśl, że nie da się postawić garaży w bezpośrednim sąsiedztwie każdego bloku. Wyobrażasz sobie mieszkać na Waryńskiego, a garaż mieć za Intermarche? Jedź teraz na zakupy do Kauflandu i nawet ich nie wyrzucisz pod budynkiem, bo przecież nie ma parkingów (każdy ma garaż). Akurat na OM budynki były na długo przed pojawieniem się takiej ilości aut, ale i tak przewidziano rozwój motoryzacji, bo pamiętam jak jeszcze 20-25 lat temu te parkingi wzdłuż bloków były niemal puste. Przy nowo budowanych domach wielorodzinnych na ogół już przewiduje się miejsca parkingowe dla lokatorów, bo inaczej mieliby problemy ze sprzedażą mieszkań. To problem jest inny. Inwestor pozbawił mieszkańców kilkunastu miejsc parkingowych na bardzo przepełnionym samochodami osiedlu. Daję sobie rękę odciąć, że gdyby na OM była strefa płatnego parkowania, to by tych miejsc nie skasowali.

     • ono

      A jak by tak zrobić na każdym osiedlu w Świdnicy SPP, sądzę że w Świdnicy jest ok. 30 000 aut, GUS podaje 540 na 1000 mieszkańców, i każdy płacił by abonament 50 zł/rok, to nasza pani Prezydent miała by 1,5 mln zł na rabaty rocznie lub na 4 km. wymiany asfaltu rocznie jak na ul. Różanej lub na ul. Lelewela. W jedną kadencję BMS w Świdnicy mielibyśmy piękne drogi, na których trzeba wymienić tylko wierzchnią warstwę.

     • Nie usuwajcie konta!

      Wiesz, gdyby na wszystkich osiedlach zrobiono strefę, to miasto zrobiłoby by tysiące miejsc parkingowych, bo z trawników opłat nie można pobierać. Może to jest myśl? 😉 Wtedy przynajmniej byłoby sprawiedliwie w stosunku do mieszkańców centrum, którzy muszą taki haracz płacić.

     • Maciej Miłosz

      Mieszkańcy centrum niech się cieszą, że ktoś wymaga od nich “haraczu” za zajmowanie WSPÓLNEJ przestrzeni bo inaczej by miejsca nie znaleźli.

     • Nie usuwajcie konta!

      To tak jakby wprowadzić opłaty za posiadanie imienia Maciej. I niech się Macieje z tego haraczu cieszą, bo inaczej wszyscy inni by chcieli być Maciejami.

     • Maciej Miłosz

      A to jest skończona podaż imienia Maciej? Ciekawe. Podaj mi jaka to liczba i ile jeszcze zostało wolnych imion.

     • nmisiek

      Głupoty piszesz. Jaki haracz płacą mieszkańcy centrum? Nauczmy się, że to co wspólne, to tak ma być użytkowane, a nie tylko przez właścicieli pojazdów.
      Na osiedlu nie zrobisz stref parkowania bowiem gros terenów należy do spółdzielni, nie do miasta. Spółdzielnia, owszem, może, teoretycznie, za zgodą spółdzielców, przeznaczyć teren pod parking. A, że tego nie czyni to jej sprawa.
      Wszyscy mają pretensje do miasta, a tereny są spółdzielni.

     • Nie usuwajcie konta!

      Widzę, że nie wiesz o czym piszesz. Mieszkańcy centrum płaca abonament za parkowanie, mieszkańcy innych dzielnic nie płacą nic. A o powiększeniu strefy pisałem z ironią.

     • nmisiek

      Płacą abonament jeśli chcą płacić, zatem to nie haracz, bo ten jest wymuszony.

     • Maciej Miłosz

      A kto im każe parkować w strefie objętej opłatami? Ktoś stoi z karabinem nad głową, że nazywasz to “haraczem” czy po prostu rzucasz sobie słowami niespecjalnie przejmując się ich znaczeniem?

     • Nie usuwajcie konta!

      A gdzie mają parkować, skoro strefa jest wszędzie wokół? Tylko napisz mi o zaraz o ciasnych podwórkach, to parsknę śmiechem 😀

     • Maciej Miłosz

      Sam w innym komentarzu piszesz, że strefa jest tylko w centrum. Zdecyduj się.

     • YES

      pewnie napisze,tak jak o tym że na Waryńskiego jest bezmiar wolnych miejsc parkingowych-bo on tam był pół roku temu i widział 🙂

     • Maciej Miłosz

      100 lat temu od razu 😉

     • nmisiek

      To, gdzie mają parkować to problem właściciela pojazdu – kupując samochód powinien przewidzieć gdzie będzie garażował. Parkingi są dla chcących zatrzymać się na chwilę, by coś tam załatwić w pobliżu.

     • nmisiek

      Parkować czy garażować? Bo parkować mogą jak inni. Problem w tym, że oni nie chcą parkować, a garażować (o ile to odpowiednie słowo). I chcą, by miasto im to zapewniło, najlepiej najbliżej ich mieszkań czy okien.
      Kupując samochód powinniśmy zadbać o garaż czy miejsce do takiego czegoś. A tu, proszę, kupili i mają w nosie by o to zadbać.
      Nauczyliśmy się korzystać z tego co wspólne do własnych celów i robimy raban gdy nam to odbierają. Kupujemy mieszkania czy lokale użytkowe bez możliwości parkowania, a potem narzekamy, że nie mam my lub nasi klienci gdzie postawić samochodu. “Widziały gały co brały.”

     • Czytelnik

      Dokładnie , ja mieszkam w centrum i musze zapłacić 50 zł za parkowanie auta pod domem , wiec czemu na osiedlu nie płacą . No proste !!!

     • Maciej Miłosz

      Miejsce parkingowe nie jest przypisane do adresu zamieszkania. Ja mieszkam na Zawiszowie i chcę zostawiać auto w centrum to tak samo muszę zapłacić 50zł. Decyduje rynek – popyt i podaż.

     • YES

      parafrazując wypowiedź wielkiego Polaka -Bronka prezydenta : “weż kredyt i przeprowadź się na Osiedle

     • ono

      Wszystkie ulice i parkingi wzdłuż nich na os. Młodych są własnością Gminy Miasto Świdnica gdyż znajdują się w tzw. pasie drogowym, który nie może być inną własnością jak miasta. Parkingi, które powstały na byłych terenach zielonych albo obok dróg wewnętrznych należą do Spółdzielni i Wspólnot. Inna sprawa jest na tzw. Zawiszowie tam tylko główne ul. K. Wielkiego, Stęczyńskiego, Śmiałego, Krzywoustego są miasta a reszta Spółdzielni i Wspólnot.

     • nmisiek

      No i …

     • nmisiek

      Czytaj co pisze “Majkel” i co ja mu odpisuję.
      Gros mieszkańców osiedla nie zdecydowałaby się na ponoszenie kosztów budowy garażu pod nosem, bo woli darmochę. Zresztą, kupują mieszkania na starym osiedlu wiedząc, że z parkowaniem jest jak jest. a potem mają pretensje.
      Nikt nikogo, niczego nie pozbawił. Pozbawić to inaczej odebrać czyjąś własność. Co najwyżej odebrano komuś jego przyzwyczajenia. Może mieszkańcy ruszyli by cztery litery i wymusili na spółdzielni czy wspólnotach zorganizowanie miejsc parkingowych. Niejedne wspólnoty, które wcześniej wykupiły grunty wokoło nieruchomości urządziły takie parkingi.

   • ono

    Z chodników i jezdni każdy korzysta w sposób tzw. prywatny, na własnych nogach lub publicznie za pomocą MPK. Parkowanie blisko domu po pracy to przywilej a nie obowiązek. A tak w ogóle BSM powinna zrobić z całej Świdnicy jedną strefę parkingową tak aby każdy, kto ma auto dokładał się do nowych miejsc parkingowych i wokół rabat. W końcu w życiu nie ma nic za darmo.

   • Maciej Miłosz

    Pieszy “parkuje” w domu, na który musi łupać 30 lat życia.

  • ja

   Z miłą chęcią bede stawiać auto w prywatnym garażu
   Wynajmem takowy garaż pokaż mi takie ogłoszenie (tylko nie na Zawiszowie lub okolice centrum) bo nie mam zamiaru o 2:00 w nocy spacerować na pieszo kilka KM tak aaby CIĘ usatysfakcjonować
   mieszkam na OM od ponad 40lat
   TYLKO pokaż gdzie one na OM są maja powstać
   jak obrońcy zieleni i trawników zaraz zakrzyczą, że są miejsca parkingowe
   kiedy ostatnio budowało się nowe GARAŻE

   a tak powstają właśnie szalety dla czworonogów zaraz bedzie osrany przez pupilków

   • nmisiek

    Kup, wybuduj, twoja sprawa. Kupiłeś auto trzeba było pomyśleć o garażu. Dlaczego z tego co wspólne chcesz kawałek dla siebie i ja mam na to się godzić?
    Dlaczego chcesz budować garaż na terenie zieleni, która nie jest twoją własnością? Kup trawnik, wystąp o pozwolenie i buduj. Jeśli właściciel gruntu o którym wspominasz chce budować szalety dla psów, to czemu mu tego bronisz?
    Mieszkasz na OM lat czterdzieści. Znaczy się należysz do spółdzielni – idź do rady spółdzielni i radźcie jak zrobić dobrze spółdzielcom. Jeśli nie należysz do spółdzielni, a do wspólnoty idź do niej. Macie wokół budynku jakąś własność. Budujcie.
    Nie garażuj na parkingu, który ma służyć tym, którzy podjechali na chwilę.

    • ja

     CO TY ZA ZIOŁO PALISZ
     przestań bo mózg Ci zlasowało
     piszesz żeby pisać
     wiesz co to znaczy zabudowa przestrzenna
     u mniesz czytać ze zrozumieniem (chyba nie)
     Widać, że OM jest ci obce
     Napisałem CI wyraźnie pokaż miejsce gdzie takie garaże można postawić aby inny nie przeszkadzało
     Zawsze znajdzie się Taki Jak TY co będzie mu przeszkadzać
     I widać jazda samochodem też jest cI obca

     • nmisiek

      Chcesz budować szukaj. Nie ma miejsca tu, znajdź gdzieś indziej. To twoja sprawa, a nie miasta gdzie postawisz garaż. Dlaczego swoimi problemami z parkowaniem chcesz obarczać innych?
      Powtarzam, miejsca do parkowania na tzw. chwilę to co innego niż miejsca do parkowania na stała, inaczej garażowania. Pierwsze służą wszystkim, drugie niektórym.

     • ja

      Ty myślisz co piszesz 🙂
      Ty umiesz czytać
      Z nasz znaczenie słowa PARKING
      Parking – wyznaczone</b></u> miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.

     • nmisiek

      A czy ty wiesz o czym my tu piszemy? Ty chcesz czegoś tylko dla siebie -miejsca do parkowania samochodu gdy nim nie jeździsz. No to wyobraź sobie, że to twój problem gdzie zaparkujesz. Miasto ma dbać o sprawy wszystkich mieszkańców i dla wszystkich mieszkańców buduje parkingi, by mogli przystanąć w celu załatwienia swoich spraw. I ich ilość do tego celu jest wystarczająca. Stajesz, wychodzisz, załatwiasz, odjeżdżasz.A ty stajesz, idziesz spać i odjeżdżasz. W dodatku chcesz, by było blisko twej bramy, pod nosem. A niby dlaczego ma na twoje dobre samopoczucie iść majątek wszystkich mieszkańców?
      W mojej wspólnocie mamy swoje podwórko i tam parkujemy. Wszyscy właściciele. Ale też ponosimy koszty utrzymania tego parkingu. Niedaleko, na Zawiszowie, przy Stęczynskiego budują domy z garażami w podziemiu i miejscami parkingowymi przy bloku. I kupując tam mieszkanie płacisz za te miejsca. Nie płacisz, nie masz. A ty chcesz za darmo to za co inni muszą płacić. Niby dlaczego? Powtórzę miejsc do parkowania na terenie Świdnicy jest wystarczająca ilość. Zaparkuj, idź załatw swoje sprawy i odjedź, zostawiając miejsce innym chcącym załatwiać swoje sprawy.

     • ja

      Tak wiem o czym tu piszemy o miejscach parkingowych
      W pierwszej Twojej wypowiedzi
      cytat”Jak sobie taka wspólnota nie kupi terenu wokoło budynku to niech nie narzeka, że nie ma gdzie parkować czy postawić śmietnika”
      A ja odpisałem Tobie abyś wskazał takie miejsca gdzie można postawić garaż
      A ty jak mantra powtarzasz abym se kupił wykupił takie miejsce , że parking to jest tylko do załatwienia sprawy i zwolnienie miejsca
      Mylisz pojęcia miasto to miasto i ja o tym nie dyskutuje.
      Ja starałem się Cię przekonać o OM i braku miejsc parkingowych.

      ALE CIEBIE boli, że większość mieszkańców OM należy do SM i w kosztach czynszu mamy opłatę za użytkowanie terenów współdzielonych a ty biedny sam musisz sponsorować PRYWATNY parking pod domem a by widząc swoje passareti z okienka nawet jak siedzisz na kibelku
      A jestem zainteresowany aby swoje autko postawić w garażu ale niestety na OM miasto jak i SM nie planuje takiej zabudowy.
      Jak nie wiesz i nie ruszasz swojej pupu za granicę swojej wspólnoty to co możesz o tym wiedzieć.

      A wracając jak piszesz do cytat”Niedaleko, na Zawiszowie, przy Stęczynskiego budują domy z garażami w podziemiu i miejscami parkingowymi przy bloku. I kupując tam mieszkanie płacisz za te miejsca. Nie płacisz, nie masz. ”
      Płacisz za garaż pod budynkiem a nie miejsce do parkowania pod blokiem.
      Tak samo jest na Zarzeczu nowo postawiony budynek miejsce do parkowania są dla wszystkich mieszkańców i nikt nie pobiera z tego tytułu opłaty ALE za ciepły garaż już tak.
      Jak nie wiesz i nie znasz tematu to PO PROSTU się nie WYMĄDRZAJ i pilnuj swojej prywatnej posesji, i wraz z nim prywatnego miejsca PARKINGU.

     • nmisiek

      Szanowny panie, kupiłeś, dostałeś mieszkanie na OM i tylko mieszkanie. O resztę luksusu musisz zadbać sam. O miejsce postojowe, parkingowe też. Masz swoją spółdzielnię, wspólnotę, masz tam zebrania – udzielaj się by zbudowali dla swoich członków parkingi, garaże czy co tam chcecie i możecie.
      Z tego co piszesz wnioskuję, że ciebie bawi, iż inni płacą za luksus posiadania czegoś, bo sam za to płacić nie chcesz. OK. Ja kupiłem mieszkanie właśnie wiedząc o możliwości parkowania pod domem i za to gotów byłem zapłacić. Inaczej bym nie kupił w tym miejscu. Dla mnie to normalne. I to, że ponoszę koszty utrzymania tego terenu jest też normalne. Zauważ, ja szukałem takiego lokalu, który odpowiadałby moim potrzebom. Ty też możesz szukać. Ale nie chcesz, chcesz by miasto zrobiło ci dobrze.
      Nie masz gdzie zbudować garażu, licz na szczęście przy znalezieniu miejsca do parkowania i nie narzekaj. Ewentualnie zmień miejsce zamieszkania na takie, gdzie dodatkowe wyposażenie będzie odpowiadało twoim potrzebom.
      Co do miejsc do parkowania przy nowo budowanych blokach. Możliwe, że na wspomnianej ulicy za miejsce na parkingu się nie płaci, informowano mnie, że wnosi się taką opłatę jednorazowo przy zakupie mieszkania. Na ofiar Oświęcimskich już masz to wliczone przy zakupie mieszkania, na wykupionym miejscu stawiają tabliczkę z numerem rejestracyjnym. Jest to twoje i tylko twoje miejsce.
      Tak więc widzisz możliwości jest wiele. Nauczmy się sami dbać o swoje wygody. i ponośmy tego koszty, nie zaś liczmy, iż inni nam to sfinansują.

    • Idunn

     a co ja mam zrobić jak zjeżdżam do domu powiedzmy na miesiąc. Tez kupić garaż ? Człowieku zmień dilera, bo Ci shit sprzedaje.

     • nmisiek

      A zrób co chcesz, zaparkuj gdzie chce i możesz, tylko nie narzekaj na brak możliwości zaparkowania pod samym domem. To twój problem, nie miasta. Miasto wybudowało parkingi.
      Jeśli jak piszesz, zjeżdżasz do domu, to wydaje mi się, że masz tam i swoje miejsce do garażowania czy postoju. Wszak zjeżdżasz do domu. Jak jedziesz tam gdzie spędzasz więcej czasu też chcesz mieć zapewnione miejsce do parkowania albo garaż.. Jak do hotelu to też wymagasz by miał parking wyłącznie dla gości. Wszędzie mają mieć, a sam sobie nie możesz zapewnić. Dom to nie hotel, winno być w nim lepiej.

  • o.Św.Tadeusz

   A komuchu z dojnej zmiany Rydzowi z własnej kieszeni powinni płacić, nie z moich podatków. Kościół też powinien sam się opłacać, a jak ich nie stać na utrzymanie gmachów do modłów to niech sprzedadzą i do watykanu się wyprowadzą.

  • michbaner

   Ale pi…..sz jak stary komuch.

  • SonicBoom

   Gdybyś milczał byłbyś filozofem. W artykule jest mowa o likwidacji istniejących miejsc parkingowych. Powód, dla którego zostały zlikwidowane też jest podany.

 • Marcin Marszałek

  Poziom Państwa dziennikarstwa staje sie coraz słabszy. Pytacie jaki jest powód… jest on widoczny na załączonych zdjęciach. Przecież tam jest przejście dla pieszych! Rozumiem że jesteście zwolennikami łamania przepisów o prawie drogowym i przeciwnikami kwiatków rabatek itp.

  • ono

   Prawo o ruch drogowym zezwala na zbliżenie wyznaczonych miejsc postojowych do przejścia dla pieszych, wystarczy prawidłowe oznakowanie. Przykłady to cały tzw. stary Zawiszów albo okolice Rynku, w którym przejścia są bardzo blisko miejsc postojowych. A szkoda tych tzw. rabat bo i tak posłużą za parking.

   • nmisiek

    Zawsze można wlepić mandat i kazać naprawić tzw. rabaty.

    • ono

     Ale po co karać lepiej robić wszystko dla ludzi a na najlepiej “być bliżej ludzi”, jak to mówi BMS swoich ludzi, i zrobić rabaty.

     • nmisiek

      Kara jest by nauczyć.

   • Maciej Miłosz

    W którym miejscu kodeks na to pozwala?

    • ono

     Dz.U.2016.0.124 t.j. – Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

     • Maciej Miłosz

      No to rozporządzenie a nie kodeks, bo akurat kodeks wyraźnie zabrania w art. 49. Zresztą za Chiny nie mogę znaleźć w rozporządzeniu dopuszczenia, o którym mówisz.

  • Nie usuwajcie konta!

   Tak jak pisałem powyżej. Gdyby w Osiedlu Młodych była Strefa Płatnego Parkowania, to by tych miejsc parkingowych nie zlikwidowali. Tu nie o przejścia chodzi, bo w centrum są one przy samych miejscach parkingowych. Jest ciasno, prędkości są niewielkie, więc przejścia mogą być tuż przy stojących autach. Za komuny zawsze miasto robi kilka kroków w tył.

   • Maciej Miłosz

    Co za bzdura, a kto by niby przyjął projekt przebudowy ulicy niezgodny z obowiązującymi przepisami?

    • Nie usuwajcie konta!

     Ten sam, który przyjął projekt miejsc parkingowych tuż przy przejściach dla pieszych w centrum.

     • Maciej Miłosz

      Kiedy przebudowywano ulice w centrum? Bo nie pamiętam nawet.

 • Majkel

  Czy BMS nie może sobie na biurku kwiatków zasadzić? Moją zgodę już ma.

 • Nie usuwajcie konta!

  Proszę zapytać panią rzecznik: Dlaczego w takim razie w centrum robią miejsca postojowe przy samych przejściach? Odpowiem za nią, bo ta zaraz kręcić zacznie: Bo tam miasto zarabia na parkowaniu, a na osiedlu nie.

  • Maciej Miłosz

   Gdzie takie miejsca wyznaczono? Konkretnie.

   • Nie usuwajcie konta!

    Stary, nie zawracaj głowy pierdołami. Rusz D zza monitora i przejdź się Franciszkańską, Długą czy Grodzką a sam sobie znajdziesz.

    • Maciej Miłosz

     Człowieku przecież dopiero co był ból tyłka o to, że na Długiej i Franciszkańskiej można wcisnąć więcej miejsc bo odsunęli je od 10 metrów. Jak dla mnie to mogą przestrzegać tego przepisu i wszystkie przejścia skrupulatnie odsunąć od 10 metrów, mi w to graj. Zgadaj się z Henrykiem, weźcie miarkę i znajdźcie wszystkie niezgodne z przepisami miejsca a nie płaczesz, że w końcu zrobili coś dobrze.

     • Nie usuwajcie konta!

      Ty się chłopie naucz czytać ze zrozumieniem, bo coś z percepcją u Ciebie nietęgo. Dopiero potem bierz się za komentowanie. Ja jestem właśnie za parkowaniem przy przejściach dla pieszych (tam gdzie prędkość aut jest niewielka: ścisłe centrum i wąskie uliczki osiedlowe), a ganię niekonsekwencję i wybiórczość urzędasów. Sorry, ale jaśniej już się nie da.

     • Maciej Miłosz

      To napisz coś jasno a nie oczekujesz, że wszyscy się domyślą o co jaśnie Panu chodzi. Zresztą jak jesteś za parkowaniem przy przejściach dla pieszych to akurat bym się tym nie chwalił, nie świadczy to o Tobie za dobrze. Po prostu nie przypuszczałbym, że ktoś może głośno się do tego przyznać.

     • Nie usuwajcie konta!

      Ty w ogóle ie przypuszczasz, że ktoś może mieć inne zdanie od Ciebie. Już nie mówiąc o tym, że może mieć rację. Pisałem jasno i klarownie, że jestem za jak największą ilością miejsc parkingowych, zwłaszcza w bezpiecznych lokalizacjach (starówka, osiedla). Odpowiadałem pani rzecznik, że argumentacja dotycząca przestrzeni przy przejściach jest nietrafiona, bo w centrum (tam gdzie zgarniają opłaty) sami się do niej nie stosują. Skończmy już wątek, bo palce bolą.

     • Maciej Miłosz

      Po prostu zakładam, że nie jesteśmy egoistami. Gdybym w każdej dyskusji miał od razu zakładać egoizm rozmówcy to cała dyskusja byłaby bez sensu, w końcu trafiłbym na kogoś kto egoistą nie jest a traktowałbym go z góry, jakby był. Dlatego zawsze staram się traktować adwersarza z pozycji osoby znającej i przestrzegającej prawo oraz rozumiejącej dobro wspólne rozumiane przez realizację potrzeb WSZYSTKICH grup społecznych a nie tylko wybranej np. ze względu na to, że posiada samochód.

   • wo

    OTU(A):
    Ulica Długa, od skrzyżowania z Daleką w dół. Tuż za pasami (na razie stoi tam od ponad miesiąca niebieskie Tico) wyznaczono dwa miejsca postojowe dla posiadaczy karty parkingowej. Miasto namalowało oznakowanie, bo wcześniej go nie było. Problem polega na tym, że wspomniane miejsca są równolegle do osi jezdni, zaś pozostała część tego odcinka tak jak do tej pory – ukośnie. W miejsce dotychczasowych czterech miejsc postojowych powstały dwa. 4-2=2. A z miejscami w centrum zamiast lepiej to gorzej. Zaznaczam: odległość pomiędzy przejściem dla pieszych a wspnianymi miejscami wynosi dokładnie tyle ile stojące tam Tico. Tj. mniej niż 10m.
    P. S. Nie ma za co.

    • Maciej Miłosz

     Według geoportalu Długa przy skrzyżowaniu z Daleką jest za wąska na miejsca ukośne (przepisy), więc wciśnięto równoległe. A że nie zachowano 10m – myk polega na tym, że wyznaczenie miejsc parkingowych nie wymaga projektu budowlanego a przebudowa ulicy już wymaga. Nikt nie przyklepie niezgodnego z przepisami projektu natomiast wymalowanie linii już przejdzie. Powinni odsunąć te miejsca ale zaraz będzie płacz że miejsca ograniczajo 😉

 • prblc

  Ja też chciałbym zgłosić uwagę związaną z tym remontem i nie bardzo wiem do kogo z tym się zgłosić, może ktoś mógłby interweniować w imieniu mieszkańców Waryńskiego. Rozumiem odstępy wymagane przed przejściami i trzeba się z tym pogodzić ale problemem jest też złe/ brak oznaczenia poziomego na asfalcie – wyznaczenie, pomalowanie miejsc parkingowych. Od teraz parking wzdłuż Waryńskiego jest zaprojektowany jako miejsca “pod skosem” co jest dobrym rozwiązaniem ale jednak nie namalowano odpowiednich lini udzielających miejsca i przez to mieszkańcy parkują “jak popadnie” z zachowaniem różnych odstępów a nawet prostopadle. Przez to miejsca parkingowe się bardzo skurczyły. Sytuacja jest gorsza niż przed remontem. Proszę o wyznaczenie miejsc dla każdego auta jak to ma miejsce w innych zatoczkach na osiedlu.

  • YES

   to zagadnienie szczegółowo pewnie wyjasni Panu pan Henryk-nawet poda stosowne paragrafy oraz te które już złamano…

 • YES

  miejsca parkingowe-ważna rzecz,rabatki-ważniejsza – ale gdzie podziała sie rzecz najwazniejsza????? jaki projektant dopuścił sie zbrodni nie uwzględnienia na Waryńskiego sciezki rowerowej????

  • Maciej Miłosz

   Posłuchali w końcu Twojej opinii i uznali, że faktycznie, prawdziwy Polak porusza się tylko autem a nie jakimś tam rowerem jak p… Podobno mają jeszcze wycofać wszystkie rowery ze sklepów a te już mające właścicieli spalić razem z książkami o kolarstwie. CCC i Hansgrohe przerzucają się na sponsorowanie Formuły 1 a kolarze będą wytwarzać prąd. Tory kolarskie zostaną przebudowane na potrzeby WRC.

   • YES

    nie wierzę,to pewnie jakis podstęp -za chwilę to nadrobią i jeszcze zółty płotek postawia i wiadukt i rondo…a prawdziwy Polak porusza sie tylko passatem…

 • Perun

  Fajna g*wnoburza się rozpętała. Idę po orzeszki.

  • AnkaH

   haha 😀 mega

 • Grzesiek

  Zaraz Kosior wpadnie ze swoimi mądrościami 🙂

 • Czytelnik

  Haha , dobre 10m od przejścia , ciekawe dla czego w centrum tak nie pilnowali wymiarów .

  • Maciej Miłosz

   Żebyście nie płakali, że miejsca zabrali. Na Waryńskiego nie ma problemów z parkowaniem więc zabrali. Mogli tak zrobić bo wymalowanie linii nie wymaga projektu budowlanego a więc nie ma inspektora, który sprawdzi zgodność z przepisami. W centrum jest pewien samozwańczy inspektor i pewnie kwestia czasu aż wszyscy podziękujecie mu za to, że w centrum ubędzie kilkadziesiąt miejsc.

   • YES

    no i właśnie-ustalmy jedno-w Świdnicy nie ma ŻADNYCH problemów z parkowaniem,zwłaszcza przy ulicy Waryńskiego- zapamiętajta to sobie raz na zawsze- bo Maciej Miłosz tak stwierdził i słowo stało się ciałem i parkowało między nami 🙂

 • o.Św.Tadeusz

  A mnie się pomysł podoba. Ja do kościoła na nogach chodzę, albo do katedry jak nie pogoda to autobusem dojeżdżam. Do pracy wychodzę 0,5h wcześniej i albo na nogach albo rowerem jadę. Nie ma obowiązku posiadania auta. Parkingi są nie potrzebne. Wszędzie można dojechać autobusem. Pozdrawiam uzależnionych od pojazdów spalinowych. Z Bogiem

 • o.Św.Tadeusz

  Zapomniałem dodać, że bardzo cieszy mnie zwiększona ilość znaków na nowych parkingach. Na 20 m długości 10 znaków początek parkingu, koniec parkingu początek parkingu dla inwalidów koniec parkingu dla inwalidów itd. Dzięki temu nie będę miał problemu do czego rower przypiąć. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko progów zwalniających najlepiej co 5m i sygnalizacji świetlnej, przed każdym przejściem na ul Waryńskiego. Sygnalizację proponuję z wersją dla głuchoniemych tak aby hałasowała przez całą dobę. Jestem lekko głuchy, więc nie będzie to mi przeszkadzać, ale za to bezpieczniej będzie.

 • Gosciu

  Pani S. Lubi kwiatuszki wiec beda kwiatuski. Nie ma lepszego sposobu na wyprowadzenie miejskich pieniedzy. Przeciez kwiatkow nikt sie nie doliczy…

 • o.Św.Tadeusz

  Krótko mówiąc w mieście wydatkami zarządza banda cwaniaków, którzy tylko patrzą gdzie generować nie potrzebne koszta. Na ten parking podeślę chłopaków z TVN Absurdy drogowe, zrobią świetną promocję dla miasta

  • nmisiek

   A co tam jest absurdem?

   • o.Św.Tadeusz

    na 20m długości drogi postawili 10 słupów ze znakami. Jak skończą tę przebudowę to chyba lampy uliczne całą dobę będą świecić, bo znakami zasłonią słońce.

    • nmisiek

     Czy my mówimy o tym samym parkingu, bo ja jakoś tych znaków tam nie widzę.

     • YES

      no nie żartuj,musisz iść do lepszego okulisty 🙂 własnie chwilkę temu jechałem i doznałem szoku znak za znakiem -jakieś szaleństwo

     • Maciej Miłosz

      Podziękujcie cwaniakom, którym jak nie oznaczycie miejsca postojowego na 150 sposobów to przyjdą z miarką i powiedzą, że mandat się nie należał bo znak jest za mały o mikrometr.

     • o.Św.Tadeusz

      Za co mandat? Tam nie ma strefy płatnego parkowania. Ludzie rozumu trochę wam wszystkim życzę. Karać obywateli towarzysze cały czas karać i mandaty wystwawiać.

     • YES

      a dlaczego cwaniakom? przeciez Henryk jest jeden..

 • Lump

  No ale o co Wam chodzi? Pani Prezydentka przecież w czasie kampanii obiecywała, że będzie dalej sadzić kwiatki a Wy mimo to ja wybraliscie. To sadzi kwiatki. Przecież tego chcieliście, o co ten raban?

 • o.Św.Tadeusz

  Obiecywała kwiatki, a nie metalowe słupy. Chyba, że to taka sztuka nowoczesna, naturalne kwiatki ludzie kradną to zastąpili je metalowymi słupami i barierkami. Chodniki powinni jeszcze od ulicy oddzielić drutem kolczastym – taki niby zastępnik pędów róży.

 • Janusz W.

  Przede wszystkim kretyński i tendencyjny tytuł, ale po s-24 ja nie spodziewałbym się innego…

 • Aszka SSz

  Macie takiego Prezydenta a właściwie Panią Prezydent jaka wybraliście. Jest dużo rabatek a będzie jeszcze więcej. Powodzenia Swidniczanie.

 • miss68

  idiotyzm świąteczny

 • swidniczanin

  Na Osiedlu Młodych dramat. Kompletnie nie ma miejsc. Krążę nieraz 20 minut 🙁 Jest gorzej i gorzej. Najgorsze, że ponad połowa samochodów jest zakupiona tylko po to by stać, jako świadectwo zamożności właściciela. Czy na pewno, większość to szroty. Ja muszę mieć auto, każdego dnia dojeżdżam 50km do pracy. Bardzo chętnie zapłacę abonament za miejsce parkingowe, mogę je nawet wykupić tylko niech ktoś je wybuduje bo jest dramat :(((