Strona główna 0_Slider Z Kawki zabrakło, będą inne dotacje do ogrzewania? Miasto czeka na wnioski

Z Kawki zabrakło, będą inne dotacje do ogrzewania? Miasto czeka na wnioski

0

Nie wszyscy chętni, którzy zgłosili się do programu Kawka i zostali zakwalifikowani, mogli skorzystać z podłączenia mieszkań do miejskiego ogrzewania. Jak tłumaczyła prezydent Beata Moskal-Słaniewska w liście do mieszkańców, dla części ulic zabrakło pieniędzy. Miasto wraz z innymi gminami zamierza sięgnąć po środki unijne.

Dzięki trwającym od 2014 roku programom Kawka w Świdnicy udało się zlikwidować ponad 500 indywidualnych palenisk na węgiel. W drugiej edycji miasto na podłączenie mieszkań i lokali użytkowych do miejskiej sieci otrzymało z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska prawie 11 milionów złotych. Nie dla wszystkich wystarczyło. Mimo doprowadzenia systemu grzewczego, nie wystarczyło na indywidualne podłączenia dla lokatorów części ulic Wodnej, Teatralnej, księcia Bolka, Łukasińskiego, Okrężnej, niecałej i  placu św. Małgorzaty.

Jak informuje na swojej stronie Urząd Miejski, Świdnica, wspólnie z gminami z terenu Aglomeracji Wałbrzyskiej, przystąpiła do przygotowania wspólnego wniosku o przyznanie dotacji unijnej na wymianę kotłów opalanych paliwem stałym (np. koksem, węglem, ekogroszkiem) na bardziej przyjazne  środowisku źródła ciepła.

W ramach projektu możliwe będzie dofinansowanie modernizacji  systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Przewidujemy, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać dotację na poziomie ok. 70% wydatków podlegających refundacji, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym (wartości mogą ulec zmianie). Prosimy zainteresowanych świdniczan o zgłaszanie wstępnych deklaracji udziału w projekcie, co jest niezbędne w celu złożenia wniosku o dotację w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – czytamy w komunikacie.

– Deklaracje można złożyć za pośrednictwem Internetu, korzystając z adresu http://swidnicamiasto.badanie.net/ lub w wersji papierowej na formularzu zgłoszenia. Aby móc złożyć deklarację drogą elektroniczną w pierwszej kolejności muszą Państwo uzyskać hasło, które udostępniać będzie pracownik Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pod adresem e-mail: [email protected] lub telefonicznie – 74/ 856 28 80. Formularz drukowany zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Miejskim w Świdnicy w pokoju 313 oraz na stronie www.um.swidnica.pl w zakładce „Kawka – mądrze ogrzewamy w Świdnicy”. Kazdy lokal bądź budynek musi mieć swoje indywidualne hasło.

Wstępne deklaracje udziału w projekcie można składać do 31 grudnia br. Złożenie ich nie gwarantuje jednak uzyskania dotacji, ale osoby, które rzetelnie je wypełnią  mogą liczyć na preferencje w sytuacji uzyskania unijnego dofinansowania.

Przed wypełnieniem zgłoszenia uprzejmie prosimy o uważne zapoznanie się z instrukcjami. W przypadku pytań prosimy o kontakt z pracownikiem Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, e-mail: [email protected], tel. 74/ 856 28 80, w godz. od 08:00 do 15:00 – zachęcają urzędnicy. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną także spotkania z mieszkańcami zainteresowanymi projektem.

/opr. asz./