Strona główna 0_Slider Testują nowe oświetlenie wokół zabytku UNESCO

Testują nowe oświetlenie wokół zabytku UNESCO [FOTO]

2

Ma być jaśniej i bezpieczniej. Tonący w ciemnościach zabytkowy ewangelicki cmentarz przy świdnickim Kościele Pokoju doczekał się stylizowanego oświetlenia, wkrótce uruchomiony zostanie także monitoring.

Od wielu lat plac Pokoju z wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO przechodzi gruntowna renowację. W ubiegłym roku zakończyła się pierwsza w historii konserwacja całego muru, okalającego ewangelicką enklawę. Odnowione zostały mauzolea oraz grobowce, wkomponowane w mur. Systematycznie restaurowane są również nagrobki w centralnej części liczącego blisko 400 lat cmentarza. Wysiłki i ogromne środki, pozyskiwane przez parafię, nie były należycie doceniane. Świeżo odrestaurowane nagrobki niszczyli wandale, na cmentarzu pojawiali się nie tylko z zwiedzający, ale także amatorzy zakrapianych alkoholem spotkań. Tutaj także podrzucano śmieci, w których uprzątanie wielokrotnie angażowali się wolontariusze.

Prawdziwą zmianę w kwestii poprawy bezpieczeństwa Kościoła Pokoju i zabytkowego cmentarza przyniesie jednak projekt o wartości 2,5 mln złotych, na który parafia uzyskała nieco ponad 2 miliony złotych dofinansowania ze środków europejskich w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej.

W ramach tego projektu powstanie nie tylko nowa droga pożarowa i ścieżki na cmentarzu, czy też wykonana zostanie korekcja drzew. Wzdłuż ścieżek zostanie zamontowane oświetlenie oraz kamery. – Oświetlenie będzie bardzo delikatne, by zachować nastrój tego miejsca, chcemy także oświetlić bryłę kościoła od strony cmentarza. Do zasilania lamp i kamer zostaną wykorzystane panele fotowoltaiczne – wyliczała w listopadzie Bożena Pytel z parafii ewangelickiej. Jaki jest pierwszy efekt, można było zobaczyć minionej nocy. Rozpoczęło się testowanie stylizowanych lamp i reflektorów, oświetlających wybrane elementy architektoniczne. – To na razie tylko testy – zastrzega Bożena Pytel. Prace jeszcze trwają i jeśli tylko pogoda nie popsuje szyków, ostateczny efekt świdniczanie i turyści zobaczą w styczniu 2019 roku. Cały plac Pokoju obejmie także monitoring.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKiermasz ozdób i występy podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Jaworzynie
Następny artykułBiesiada Wigilijna z chórem Pryma Voce już dzisiaj!