Strona główna 0_Slider Naprawa Franciszkańskiej nieprędko

Naprawa Franciszkańskiej nieprędko

3

Dopiero na wiosnę zostanie naprawiona nawierzchnia jezdni i chodników na ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy. Zniszczenia są efektem prac doprowadzający miejskie ciepło do centrum miasta, ale – jak zapowiada magistrat – na tym nie koniec kładzenia rur i instalacji.

Ul. Franciszkańska jest jednym z najbardziej uczęszczanych traktów w centrum Świdnicy. Tędy mieszkańcy z Rynku docierają na przystanki przy placu św. Małgorzaty, to także jedna z tras w drodze do Kościoła Pokoju, najchętniej odwiedzanego zabytku w Świdnicy. Stan chodników i jezdni, z których została zerwana kostka, jest fatalny i taki zostanie przez kolejne miesiące.

– Po przeprowadzeniu przez MZEC  prac związanych z budową sieci ciepłowniczej, w ramach programu KAWKA, na ulicy Franciszkańskiej planowane są jeszcze prace koordynacyjne związane z wymianą sieci gazowej oraz sieci energetycznej, przez ich właścicieli. Dopiero po tym czasie – wiosną 2019 roku, miasto wykona rewitalizację tego terenu. Rozpoczęcie tych prac uzależnione jest również od postępu robót na już prowadzonej w sąsiedztwie inwestycji przy ul. Siostrzanej.  Gestorzy sieci przygotowują odpowiednie dokumentacje, muszą także uzyskać wszelkie zgody na realizacje inwestycji. Nieekonomiczne byłoby więc wydawanie pieniędzy dwukrotnie na naprawę tej samej drogi, w tak krótkim odstępie czasu – przekonuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego magistratu. – Szacowany koszt przebudowy ul. Franciszkańskiej, w której wykonane będą nowe sieci kanalizacji deszczowej oraz sieć kanałów technologicznych dla monitoringu miejskiego wynosi około 1,4 ml zł. Przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania planujemy ogłosić na początku 2019 roku. W jego obowiązkach będzie utrzymywanie nawierzchni drogi w należytym stanie zapewniającym przejezdność i przejście.

Wspomniana rewitalizacja terenu między ulicami Siostrzana a Rynkiem, z remontem ulicy, trwa od 8 listopada. W kwietniu rozpisano przetarg na odnowę Siostrzanej i jej okolicy. Spośród dwóch złożonych ofert, najkorzystniejsza okazała się propozycja Polskich Surowców Skalnych. Spółka zaproponowała realizację przebudowy za 4 mln 766 tys. złotych. W lipcu podpisano umowę, zgodnie z którą do 15 grudnia 2018 roku miała zostać zakończona przebudowa ulicy Siostrzanej, zaś do 30 czerwca 2019 roku – przebudowa podwórek. Wiadomo już, że ulica Siostrzana nie została wyremontowana. Wykonawca rozpoczął prace znacznie później niż planowano i terminy są nieaktualne.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński