Strona główna Wydarzenia Strzegom Szkolny musical w gwiazdorskiej obsadzie

Szkolny musical w gwiazdorskiej obsadzie [FOTO]

0

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, po raz czternasty, zostało wystawione przedstawienie teatralne, z którego dochód zasilił fundusz stypendialny dla absolwentów. W miniona sobotę ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców, zostały wystawione aż trzy spektakle (o14:00, 16:00 i 19:00). Na widowni zasiadło w sumie ponad 1000 osób.

W tym roku ponownie zabrzmiały nieśmiertelne piosenki zespołu ABBA oraz muzyka grecka (w wykonaniu Sotirisa Samourelisa i Christosa Darasa), ponieważ na deskach liceum została wystawiona druga część znanego musicalu „Mamma Mia”. Honorowy patronat nad przedstawieniem, po raz drugi, objął ambasador Grecji w Polsce Evangelos Tsaoussis.

W akcie I wystąpili uczniowie, którzy tradycyjnie zachwycili. Wspaniale wykonali utwory ABBY, świetnie przygotowali układy taneczne i w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli historię matki i córki – Donny i Sophie oraz trzech ojców: Sama, Billego i Harrego, którzy ponownie pojawili się na wyspie. Nie zabrakło pięknych utworów miłosnych, ale także niespodzianek: szalonego rockmena, który sugestywnie przekonywał o swoim talencie muzycznym oraz wzruszającej piosenki miłosnej wykonanej w języku ukraińskim.

W II akcie zagrali nauczyciele LO, którzy z ogromnym poczuciem humoru przedstawili nową odsłonę zwiedzania wyspy przez cztery turystki, które potrafiły sobie wyczarować zarówno pięknego Greka, jak i umięśnionego przewodnika (pracującego na stałe w liceum na stanowisku konserwatora). Całości wrażenie dopełniły utwory wykonane przez nauczycieli.

III akt to występ zawodowych aktorów, rodziców, samorządowców i pracowników gminnych jednostek. Do łez rozbawiły publiczność dowcipy o trudach wychowania dzieci oraz dialogi żonatych mężczyzn, którzy są gotowi zapisać się nawet do „Kostrzan”, żeby znaleźć pretekst do wspólnego biesiadowania. Wzruszająca scena spotkania kochanków, po latach rozłąki, oraz ceremonia ślubna była na miarę wielkiego filmowego finału. W tym roku III akt zasilili: Agnieszka Kawiorska („Pitbull. Ostatni pies”,”Ślad”), Beata Tadla (prezenterka telewizyjna, „Taniec z Gwiazdami”), Lesław Żurek („Londyńczycy”, „Mała Moskwa”). Olbrzymiego wsparcia w realizacji przedsięwzięcia udzielił Mirosław Oczkoś (absolwent LO, specjalista PR), który nie tylko włączył się reżyserię przedstawienia, ale również przekonał do występu na deskach szkoły znanych aktorów.

Publiczność, zgromadzona na trzech spektaklach, nie kryła zachwytu. Oklaskom nie było końca. A ilość osób wychodzących z LO z uśmiechem na twarzy i pozytywnymi emocjami można było liczyć w setkach. Do niesamowitego klimatu wieczoru przyczyniła się również dziesięcioosobowa grupa Greków, która przyjechała z muzykami: Sotirisem Samoypelisem i Christosem Darasem, ponieważ na korytarzu, w przerwach między spektaklami, można było usłyszeń wspaniałe greckie piosenki.

Idea przedstawienia teatralnego jest związana z wręczeniem stypendiów maturzystom LO, którzy uzyskali bardzo wysokie wyniki maturalne oraz angażowali się w życie szkoły. Fundusze pochodzą z dobrowolnych wpłat na radę rodziców, które wpłacali uczestnicy wydarzenia. W tym roku wyróżnione zostały: Natalia Bodnar, Martyna Zielkowska (które otrzymały już nagrodę Starosty Świdnickiego). Natomiast stypendia trafiły do: Natalii Kożewnikow i Arkadiusza Cymera. Oficjalnego wręczenia wyróżnień i stypendiów dokonały posłanki: Katarzyna Mrzygłocka, Monika Wielichowska, Agnieszka Kołacz – Leszczyńska oraz starosta świdnicki Piotr Fedorowicz i burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. Nagrody książkowe dla stypendystów przekazała również prezes oddziału ZNP Hanna Krosta.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie statuetek przyjaciela szkoły . W tym roku wyróżnione zostały dwie wspaniałe osoby, które wspierają i włączają się w życie LO: dyrektor PSP nr 2 – Elżbieta Smyk oraz ks. kanonik Marek Żmuda.

Dziękuję serdecznie cudownym uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem wystąpili w akcie pierwszym, udowadniając, że mamy wspaniałą, utalentowaną i ambitną młodzież. Dziękuję nauczycielom występującym w przedstawieniu oraz organizującym i aranżującym to wydarzenie. Dziękuję pracownikom szkoły, którzy wykonali tytaniczną pracę związaną z przygotowaniem tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Dziękuję wam serdecznie, ponieważ oddajecie tej szkole duszę i serce. Dziękuję rodzicom, samorządowcom, przyjaciołom, absolwentom szkoły za pomoc i udział w realizacji naszego święta teatru. Dziękuję gościom: Agnieszce Kawiorskiej, Beacie Tadli, Lesławowi Żurkowi za włączenie się w nasz projekt. Dziękuję burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie i staroście Piotrowi Fedorowiczowi za wsparcie finansowe tego projektu teatralnego oraz Mirkowi Oczkosiowi za olbrzymie reżyserskie zaangażowanie. Dziękuję naszym cudownym Grekom: Sotirisowi Samourelisowi i Christosowi Darasowi za grecką oprawę muzyczną. Dziękuję mieszkańcom i gościom, którzy przyszli na nasze spektakle. Dziękuję za wsparcie w pozyskaniu środków na stypendia dla uczniów uzyskujących bardzo wysokie wyniki maturalne. Dziękuję za obecność, wszystkie oklaski i pozytywne emocje. Z całą pewnością bez Was wszystkich naszego święta teatru by nie było. Dziękuję ! – dodaje dyrektor Tomasz Marczak.

Po spektaklach widzowie mieli okazję zasmakować wypieków przygotowanych przez rodziców i uczniów.

/Źródło LO w Strzegomiu/

Zdjęcia: Jacek Fornal