Strona główna Wydarzenia Świdnica Mistrzostwa pierwszej pomocy

Mistrzostwa pierwszej pomocy

0

W III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy już po raz ósmy zostały rozegrane Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla młodzieży szkół podstawowych i klas gimnazjalnych.

Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiło 9 pięcioosobowych drużyn ze szkół podstawowych w Świdnicy (SP 1, SP 2, SP 4, SP 6, SP 8, SP 105, Szkoła Społeczna) oraz SP w Pszennie i SP w Witoszowie Dolnym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, na której znajdowały się 4 stacje urazowe (egzamin, sala gimnastyczna, spacer i potrącenie) oraz stacja testowa – test z PP i wiedzy na temat PCK. Wypadki zaaranżowane były z udziałem pozorantów z klasy I c i członków Grupy SIM. Na każdej stacji byli sędziowie – członkowie Grupy SIM PCK (skupiającej młodzież z różnych świdnickich szkół) oraz młodzi ratownicy z II LO, którzy oceniali działania ratownicze poszczególnych drużyn. Nad całością czuwali  Natalia Gielerska sędzia główny mistrzostw (ratownik medyczny, absolwentka III LO),  Mariola Makarska-Janicka (Prezes Zarządu OR PCK w Świdnicy i nauczyciel III LO),  Dorota Durlej (nauczyciel EDB z II LO) oraz  Teresa Borek – kierownik Biura Rejonowego PCK w Świdnicy.

Nagrody w postaci apteczek pierwszej pomocy dla uczestników i ich opiekunów oraz apteczki i dyplomy dla szkół ufundowane zostały przez Urząd Miasta Świdnica i Gminę Świdnica, natomiast słodkie upominki dla wszystkich zapewnił dyrektor III LO w Świdnicy.

Zwycięskie drużyny:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy i Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy

Organizatorami mistrzostw byli: Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy, Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK oraz III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Uczniowie klasy I c pod opieką Marioli Makarskiej-Janickiej i Agnieszki Guziak aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do tej imprezy.

/III LO w Świdnicy, opr. red./