Strona główna 0_Slider Miasto kupiło za 550 tysięcy złotych, TBS wyburzyło. Koniec Domosu

Miasto kupiło za 550 tysięcy złotych, TBS wyburzyło. Koniec Domosu

17

Już prawie nie ma śladu po charakterystycznym budynku w centrum świdnickiego Osiedla Młodych. Kończy się rozbiórka pawilonu handlowego Domos. Decyzją prezydent Świdnicy i Rady Miejskiej poprzedniej kadencji obiekt został odkupiony za 550 tysięcy złotych. Od początku planowano wyburzenie. W tym miejscu maja powstać mieszkania i siedziba dla biblioteki oraz klubów dla seniorów i młodzieży.

Pawilon handlowy Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” – DOMOS został uroczyście otwarty 17 czerwca 1974 roku. W sklepie znajdował się szereg stoisk z artykułami przemysłowymi m.in. zmechanizowanym sprzętem gospodarstwa domowego, wyrobami szklanymi i ceramicznymi, elektrycznymi, odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi oraz rowerami i motocyklami.

Obiekt stał na gruncie miasta. W 2015 roku została rozwiązana umowa miedzy właścicielem, ZOAPiSem, a gmina Miasto Świdnica. Na wniosek prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej Rada Miejska zgodziła się przekazać na zakup blaszaka 550 tysięcy złotych. Szybko zapadła decyzja o rozbiórce. – Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu – wyjaśniała pod koniec 2016 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Ostatecznie zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

Pod koniec lutego tego roku, podczas sesji świdnickiej Rady Miejskiej, plany dotyczące zagospodarowania tego terenu przedstawił prezes TBS, Mirosław Gałek. – W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się 45 mieszkań. Trzydzieści z nich zostanie przeznaczonych na zasiedlenie w formie najmu komunalnego, po obecnych cenach TBS, ale za to z preferencyjnymi warunkami dla seniorów. Pozostałych 15 zostanie udostępnione w ramach programu Mieszkanie+ – mówił prezes Gałek.

Wszystkie mieszkania będą dysponowały balkonami, w każdym znajdą się oddzielne łazienki i ubikacje, natomiast w podziemnej części budynku wygospodarowany zostanie parking na 68 miejsc. Na parterze swoja siedzibę mają znaleźć filia biblioteki i kluby dla seniorów oraz młodzieży.

Do końca marca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, w maju lub czerwcu planujemy wyłonić wykonawcę prac, początek budowy powinien nastąpić w lipcu lub sierpniu – wyliczał w lutym prezes TBS. Koszt inwestycji ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych, z czego 9,5 mln będzie pochodzić ze środków zewnętrznych. Planowano skorzystać z preferencyjnych środków oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach tzw. funduszu municypalnego. Tu jednak procedura zaczęła się przeciągać. Już w marcu ŚTBS złożył wniosek kredytowy, jednak dopiero po blisko czterech miesiącach uzyskał on pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej.

W październiku rozpoczęła się rozbiórka. Przetarg na wykonanie prac budowlanych jeszcze nie został ogłoszony.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński