Strona główna 0_Slider Jaworzyna walczy o inwestorów. Tereny już są, zakłady w przyszłym roku?

Jaworzyna walczy o inwestorów. Tereny już są, zakłady w przyszłym roku?

6

Powstanie nowych miejsc pracy, większe wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków, a także zachęcenie młodych mieszkańców do pozostania w Jaworzynie Śląskiej. Na takie właśnie korzyści wskazują samorządowcy, którzy w poniedziałek wizytowali tereny inwestycyjne pod Pasieczną. Jak zdradza burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, do gminy zgłosili się już inwestorzy zainteresowani ulokowaniem tam swoich zakładów.

Na przystosowanie oraz uzbrojenie gruntów o powierzchni blisko 6 hektarów przeznaczono ponad 9,5 mln złotych, przy czym przeszło 6,5 mln złotych udało się pozyskać z funduszy unijnych. W ramach zakończonych w listopadzie robót, do działek inwestycyjnych doprowadzono sieć wodociągową, kanalizacyjną, stworzono kanały pod linię energetyczną oraz wybudowano infrastrukturę drogową. – Teren może nie jest obszarowo duży, ale jest to najważniejszy etap, umożliwiający uzbrajanie kolejnych działek. Mamy nadzieję, że ten pierwszy etap nie będzie ostatnim – mówił burmistrz Jaworzyny Śląskiej. Zaznacza przy tym, że docelowo tereny inwestycyjne mają objąć ponad 30 hektarów.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Grzegorz Grzegorzewicz zwracał uwagę nie tylko na dobrą współpracę z wykonawcą robót budowlanych i autorami wniosku o dofinansowanie, ale też kreślił plany na przyszłość i przedstawiał możliwe korzyści z płynące z przygotowania działek inwestycyjnych. – Mamy nadzieję, że w roku 2019 nastąpi zagospodarowanie tych terenów przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jesteśmy przekonani, że teren został dobrze przygotowany. Oczekiwania cenowe dotyczące sprzedaży tych gruntów także nie są wygórowane ze strony gminy – deklarował Grzegorzewicz, który liczy zarówno na powstanie nowych miejsc pracy, jak również na zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu podatków.

Jest to kolejna sposobność żeby zobaczyć, jak pieniądze unijne budują przyszłość gospodarczą i społeczną w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Przyszłość gospodarcza naszych gmin to przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które wyjątkowo staramy się wspierać, bo one są najbardziej skuteczne w działaniu i odporne na cykliczność koniunktury – mówił z kolei prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. – Wierzę głęboko, że wkrótce na tym terenie pojawią się przedsiębiorcy, którzy będą tworzyli miejsca pracy, będą dawali wartość dodaną w postaci podatków, pomogą zatrzymać młodych ludzi, którzy nie będą wyjeżdżać z Jaworzyny – dodał Szełemej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, UG Jaworzyna Śląska