Strona główna 0_Slider Docenieni za bezinteresowną pomoc

Docenieni za bezinteresowną pomoc [FOTO]

0

Ponad 300 stowarzyszeń, kilkanaście klubów szkolnych – Świdnica może się poszczycić setkami mieszkańców, którzy czerpią radość z pomagania. Zbierają datki i dary, organizują wystawy, spotkania, akcje charytatywne. Czasem to pomoc w odrabianiu lekcji, innym razem ścięcie włosów dla dzieci dotkniętych nowotworami.

Nagrodę odbiera Joanna Żach

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Wolontariatu. To okazja, by pokazać działania tych, którzy swój wolny czas i energię chcą podarować innym ludziom, zwierzętom czy ideom. W Świdnicy po raz kolejny została zorganizowana Gala Wolontariatu, podczas której wyróżniono i nagrodzono społeczników, organizacje pozarządowe oraz miejsca przyjazne wolontariatowi.

Podczas uroczystości w teatrze statuetki, kwiaty i podziękowania otrzymały społeczniczki, uhonorowane tytułem Wolontariusza Roku 2018. W tym gronie znalazły się Irena Stefańska, terapeutka, wolontariuszka wspierająca niepełnosprawnych i działająca na rzecz teatru przy Świdnickim Uniwersytecie III Wieku, Weronika Zaręba, uczennica Szkoły Podstawowej nr 315, angażująca się w pomoc szkolnym kolegom i koleżankom oraz akcje charytatywne, Hermenegilda Słowińska, działaczka społeczna Świdnickiego Związku Sybiraków (nieobecna na gali), Lilianna Owocka, założycielka i od 18 lat szefowa Świdnickiego Banku Żywności oraz Joanna Żach, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6, inicjatorka wielu akcji pomocowych, realizowanych wspólnie z Klubem Wolontariusza Wspaniała Piętnastka.

Po raz pierwszy zostały przyznane tytuły Aktywnej Organizacji Pozarządowej Roku 2018. Wyróżnienia trafiły do Świdnickiego Stowarzyszenia Amazonek, działających na rzecz profilaktyki i wsparcia kobiet chorujących na nowotwory piersi, Świdnicki Uniwersytet III Wieku, który od ponad 10 lat aktywizuje seniorów oraz Fundacja Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej siebie”, która wspiera osoby niepełnosprawne i ubogie.

Podczas gali został rozstrzygnięty konkurs na miejsce przyjazne wolontariatowi, do którego zgłosiły się świdnickie szkoły. Pierwsze wyróżnienie otrzymał szkolny klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych, drugie Klub Wolontariatu działający w Szkole Podstawowej nr 6. Do obu trafiły czeki po 500 złotych. Nagrodę główną i 2 tysiące złotych otrzymał klub ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy, który działa od dwóch lat. W czerwcu tego roku 10 dziewcząt wzięło udział w akcji charytatywnej i ścięło włosy, które zostały wykorzystane do zrobienia peruk dla dzieci przechodzących chemioterapię. W 2019 roku akcja zostanie powtórzona.

Gala stała się także okazją do wręczenia odznak Polskiego Czerwonego Krzyża.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPociągiem przez Sobótkę do Wrocławia pojedziemy później? Brakuje 60 milionów
Następny artykułMikołajkowa konfrontacja z SMK Lubin