Strona główna Wydarzenia Dobieramy wiązania do snowboardu

Dobieramy wiązania do snowboardu

0

Prawidłowe czucie deski i stabilne połączenie jej z butami zapewniają wiązania. Jest to element tak oczywisty, że często o nim zapominamy. Tak się jednak składa, że jego dobór może mieć znaczenie kluczowe, zwłaszcza dla konkretnych stylów jazdy.

Gdy kupujemy całe zestawy snowboardowe, składające się z deski, wiązań i butów, jesteśmy niejako zabezpieczeni. Możemy mieć bowiem pewność, że wszystko zostanie dobrane w sposób prawidłowy – nie tylko pod względem przeznaczenia zestawu, ale również naszych preferencji.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wtedy, gdy kupujemy te elementy osobno. W przypadku doboru wiązań, musimy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Przed zakupem, warto również zapytać specjalisty, aby pomógł nam dobrać odpowiednie wiązania spośród ofert sklepów internetowych: https://www.snowshop.pl/wiazania-snowboardowe.

Jakie wiązania kupić?

Pierwsza decyzją, jaką musimy podjąć, związana jest z doborem modeli uniwersalnych lub dedykowanych. Pierwsze z nich są zazwyczaj dostosowane do większości sposobów jazdy na desce, dlatego są zalecane początkującym snowboardzistom, a także osobom, którym nie zależy na konkretnym stylu i chcą szlifować swoje ogólne umiejętności.

Wiązania snowboardowe uniwersalne są dostępne w szerokich przedziałach cenowych, dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem modeli, które okażą się w naszym zasięgu finansowym. Jeżeli natomiast chodzi o wiązania dedykowane, są one przeważnie drogie, jednak wyróżniają się przy tym parametrami dopasowanymi do konkretnego stylu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze osiągi podczas jazdy.

Na co możemy liczyć? Przede wszystkim na lepsze przełożenie generowanej siły na wspomniane osiągi, ale również na lepszą kontrolę deski, dynamiczniejsze krawędziowanie czy też swobodne manewrowanie na dużej prędkości. Wszystko to związane jest z użytymi materiałami podczas produkcji takich wiązań, a także z ich kształtem, który odpowiada wymaganiom stawianym przez trasę oraz sam sposób jazdy.

Musimy pamiętać jednak o tym, że nawet najlepsze wiązania okażą się nieprzydatne, jeśli nie dopasujemy ich w sposób prawidłowy. Uwagę musimy zwrócić przede wszystkim na zastosowany system regulacji, rozmiar wiązań (musi odpowiadać używanym butom), a także na rodzaj zastosowanego strapa. Powinien zapewniać stabilne utrzymanie pięty oraz dociśnięcie cholewki do highbacka. Po zapięciu buta, nie możemy również czuć zbyt dużego luzu w bocznych rejonach.

Wszystko to zagwarantuje nie tylko odpowiednią kontrolę deski, ale również ochronę przed urazami, do których dojść może na przykład podczas upadku.

Systemy mocowań wiązań snowboardowych

Podczas zakupu omawianych produktów, musimy sprawdzić również to, w jaki sposób są one przytwierdzane do deski. Obecnie możemy wyróżnić 3 najpopularniejsze systemy.

  • Dysk 4×4 – najstarszy system, w którym podstawa zostaje podzielona na dwie części, a wiązania są przytwierdzane do deski przy użyciu czterech śrubek. Warto podkreślić, że takie dyski pozwalają nam na regulację kąta wiązania co 30 stopnie.
  • Dysk 3×3 – w tym przypadku mamy do czynienia z trzema śrubami.
  • EST – system oparty na szynie, do której wkręcane zostają dwie śruby. Takie rozwiązanie pozwala nam regulować kąt wiązań co jeden stopień.

Choć elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu wiązań jest dość sporo, nie powinniśmy mieć problemów z zakupem odpowiedniego produktu. Wystarczy jedynie mieć świadomość, jakich dokładnie modeli poszukujemy, a następnie dopasować je do indywidualnych preferencji.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPluszowe mikołajki w Galerii Świdnickiej!
Następny artykułTo będzie ciekawe starcie ośmiolatków