Strona główna 0_Slider Basen w „czwórce” dopiero od stycznia

Basen w „czwórce” dopiero od stycznia

1

Od czerwca 2018 roku zamknięty jest basen w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy. Obiekt zostanie udostępniony w styczniu 2019 roku – zapowiada świdnicki magistrat.

Fot. UM Świdnica

Przetarg na wykonanie prac przy instalacji do uzdatniania wody ogłaszano dwukrotnie. Pierwszy, lipcowy, został unieważniony. Wyłoniony we wrześniu wykonawca wykonał prace za 360 tysięcy złotych. – W ramach prowadzonej inwestycji wymieniono system filtrowania wody, zgodny z najnowszymi normami, co w efekcie sprawi, że czystość wody ulegnie znacznej poprawie. Zakupiono również specjalistyczny odkurzacz, bez którego funkcjonowanie basenu nie byłoby możliwe. Urządzenie czyści zarówno dno, a także ściany i linię wodną. Ponadto jego regularne użytkowanie w dużym stopniu ogranicza zużywanie chloru i innych preparatów chemicznych używanych do uzdatniania wody basenowej – informuje świdnicki magistrat. Remont już się zakończył, basen zostanie udostępniony w styczniu. – Zakończono niezwykle ważną inwestycje z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci i innych osób korzystających z basenu przy Szkole Podstawowej nr 4. Od stycznia będą mogli pływać w wodzie, która spełnia najwyższe standardy. Zdajemy sobie sprawę, że cały budynek wymaga remontu. Aktywnie poszukujemy środków na jego termomodernizację – przekonuje Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. Przypomnijmy, w kampanii wyborczej prezydent miasta zadeklarowała również modernizację i rozbudowę o część rekreacyjna drugiego ze świdnickich basenów krytych, przy ul. Równej.

Świdnica dysponuje tylko dwiema pływalniami pod dachem. Mały basen szkolny przy SP 4 powstał w 1993 roku, historia obiektu przy ul. Równej sięga lat 70. XX wieku. Żaden z basenów nie ma dodatkowych  funkcji rekreacyjnych jak małe niecki dla dzieci, zjeżdżalnie itp. Nowoczesne baseny w ostatnich latach przy udziale dotacji zewnętrznych wybudowały ościenne gminy – gmina Świdnica, Żarów i Strzegom. Aquapark mają Świebodzice.

Rada Miejska kadencji 2006-2010 nie zgodziła się na budowę aquaparku w Świdnicy. Uznała, że forsowana przez ówczesnego prezydenta miasta Wojciecha Murdzka inwestycja jest zbyt droga (koszt budowy szacowano na około 80 milionów złotych). Prezydent Beata Moskal-Słaniewska jest przeciwna budowie nowego centrum wodnego. Zadecydowała o wykonaniu gruntownej modernizacji basenów odkrytych przy ulicy Ślaskiej. Tego zamiaru od ponad dwóch lat nie udaje się zrealizować. Inwestycja została powierzona Świdnickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, ale ogłoszone przez ŚPWiK przetargi zostały unieważnione. Na drugi wpłynęła jedna oferta. Konsorcjum firm zaproponowało wykonanie tych prac za blisko 39,7 mln złotych. To o ponad 17 milionów więcej, niż zakładały świdnickie wodociągi. Przetarg został unieważniony  w listopadzie. Do dzisiaj nie ogłoszono kolejnego.