Strona główna Kultura „Blask”. Biżuteria inspirowana Kościołem Pokoju

„Blask”. Biżuteria inspirowana Kościołem Pokoju

0

Od lat z powodzeniem przyczynia się do ratowania bezcennej świdnickiej świątyni, ale mimo wielu obowiązków znajduje czas na realizowanie artystycznych pasji. Obok dotychczasowej fascynacji fotografią, pojawiła się nowa – projektowanie biżuterii i ozdób. Świdniczanka Bożena Pytel przygotowuje pierwszą autorską wystawę, zatytułowaną „Blask”.

– Lubię oryginalną biżuterię, więc w końcu postanowiłam, że zrobię ją sobie sama – mówi Bożena Pytel, która przed dwoma laty rozpoczęła naukę w szkole projektowania i tworzenia biżuterii w Warszawie.

Z jakimi efektami – przekonamy się na wernisażu jej prac 14 grudnia o g. 18 w Świdnickim Ośrodku Kultury (Galeria Fotografii, Rynek 44). Na „Blask” składa się unikatowa biżuteria, fotografie, a nawet jedwabna apaszka inspirowana Kościołem Pokoju, który jest dla niej niewyczerpanym źródłem pomysłów. Motyw, który wypatrzyła na stropie świątyni, zawarła w broszce i pierścionku. Element z barokowej płaskorzeźby odrysowała przez kalkę, uprościła i przeniosła na srebrną bransoletkę. Szklane zawieszki z XVIII-wiecznego żyrandola z Hali Chrztów rozłożone w pracowni konserwatorskiej momentalnie nasunęły jej skojarzenia z biżuterią. Podobne, znalezione na targu staroci wkomponowała w kolie.

Dezajno oznacza „projekt” w języku esperanto. Stąd jej biżuteryjna marka bdezajno. Projektowanie biżuterii jest dopełnieniem licznych działań Bożeny Pytel, za które została otrzymała nagrodę „Orły Powiatu Świdnickiego”, nagrodę kulturalną Prezydenta Świdnicy, wyróżnienie Świdnickiego Forum Kobiet w plebiscycie „Kobieta z Pasją” w kategorii „Kobieta w kulturze i sztuce”. Została także wyróżniona przez Kapitułę Ruchu „Piękniejsza Polska” za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.

/opr. red./