Strona główna 0_Slider Szybszy i tańszy koniec sporów? Pierwszy w Polsce projekt współpracy służb z...

Szybszy i tańszy koniec sporów? Pierwszy w Polsce projekt współpracy służb z mediatorami

0

Sąsiedzi latami kłócący się o każdy drobiazg, zwaśnieni małżonkowie, skłócone z rodzicami dzieci codziennie dostarczają policji masę pracy, której można byłoby uniknąć, gdyby spróbować rozwiązać spory. Mediatorzy, działający w zasięgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, jako pierwsi w Polsce chcą wspierać policję i służbę więzienną w usystematyzowany sposób.

Mediacje są pozasądowym sposobem rozwiązywania konfliktów w sprawach cywilnych, gospodarczych, a nawet karnych. Od lat dzięki dobrej współpracy z Sądem Okręgowym w Świdnicy i sądami rejonowymi w okręgu mediatorzy propagują ideę tańszego i w wielu przypadkach – skuteczniejszego niż na sali sądowej rozwiązywania konfliktów. – Zainteresowanie mediacjami jest coraz większe, ale najczęściej z naszej pomocy korzystają osoby, które chcą szybko porozumieć się w sprawie alimentów i opieki nad dziećmi – mówi Wojciech Obraniak, który wraz Wojciechem Orłowskim, Anna Koropczuk, Agnieszką Jaróg i Magdaleną Szafulską zainicjowali pierwszy w skali Polski pomysł na współpracę z policjantami i służbą więzienną. Patronat nad projektem objął prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy, a dzisiaj została zorganizowana pierwsza konferencja z udziałem przedstawicieli komend policji i Aresztów Śledczych.

Nie znalazłam nigdzie wzorca, o jaki moglibyśmy się oprzeć, stąd działamy trochę po omacku – tłumaczyła Agnieszka Połyniak sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy, pełnomocnik ds. mediacji, podkreślając wspólnie z mediatorami, że mediacje mogłyby w znaczący sposób odciążyć policjantów, jak i wesprzeć służbę więzienną. – Oczywiście bez utrudniania postępowań – dodawała Anna Koropczuk.

Mediatorzy wskazywał, że policjanci, zwłaszcza dzielnicowi i podejmujący interwencje, często wzywani są do tych samych środowisk, tych samych osób, które latami nie mogą się ze sobą dogadać, a często błahe problemy jak kostka domino uruchamiają cała lawinę oskarżeń, złości i niechęci. Mediacja nie jest rozstrzyganiem sporu, ale szukaniem rozwiązania, na które gotowe są zgodzić się obie strony. Mediator jest osoba bezstronną, a same mediacje zajmują zaledwie kilka spotkań w krótkim czasie. Dzięki umiejętnie wspieranej przez mediatora rozmowie bardzo często udaje się załagodzić konflikty, trwające od lat. – Tu każdy jest wygrany – podkreśla Wojciech Orłowski. Zawarta ugoda, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc wyroku.

Mediatorzy zaoferowali współpracę z każdą komendą policji i Aresztami Śledczymi na wspólnie ustalonych zasadach. Ofertę wspiera swoim autorytetem Sąd Okręgowy. Obecny na pierwszym spotkaniu policjant przyznał, że dostrzega sytuacje, w których można byłoby zachęcać ludzi do korzystania z mediacji. By jednak współpraca zafunkcjonowała, musi być zgoda komendantów i dyrektorów, za czym dopiero będą mogły pójść szkolenia dla policjantów. Mediatorzy przygotowali specjalny poradnik dla funkcjonariuszy.

Warto dodać, że mediatorzy we wszystkich sądach okręgu świdnickiego prowadzą bezpłatne dyżury, podczas których udzielają informacji, czy konkretna sprawa może być rozwiązana w drodze mediacji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sądu Okręgowego oraz sądów rejonowych.

Przed świętami Bożego Narodzenia można również skorzystać z darmowych mediacji:

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPowiatowi radni o zmianach w budżecie i statucie. Trwa relacja na żywo
Następny artykułKomplet wygranych młodych polonistów