Strona główna 0_Slider Siostrzana zamknięta. Rusza przebudowa ulicy i podwórza

Siostrzana zamknięta. Rusza przebudowa ulicy i podwórza

7

W czwartek zamknięta dla ruchu została ulica Siostrzana. Rozpoczynają się prace związane z jej przebudową, w ramach której ulica zyska nową nawierzchnię z kostki granitowej. Modernizacji poddane zostanie także podwórko między Siostrzaną a Rynkiem.

Teren między Siostrzaną a Rynkiem znalazł się w gronie pierwszych trzech śródmiejskich podwórek, dla których już dwa lata temu miejscy urzędnicy zlecili opracowanie projektów odnowy i zagospodarowania. W lutym 2018 roku ogłoszono, że na rewitalizację miejskich przestrzeni – przebudowę ulicy Siostrzanej oraz kwartału pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną, a także budynku Rynek 39-40 – pozyskano unijne dofinansowanie w wysokości 6,5 mln złotych.

Podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną zyska na estetyce i funkcjonalności, pojawi się m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzone zostaną nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Zaplanowano także wybudowanie zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów oraz posadowienie nowych elementów małej architektury, czyli ławek, stojaków rowerowych, koszy na śmieci oraz trejaży – wyliczała Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Z kolei ulica Siostrzana miałaby zgodnie z projektem zyskać nową nawierzchnię z kostki granitowej, nowe chodniki oraz wymienione oświetlenie uliczne.

W kwietniu rozpisano przetarg na odnowę Siostrzanej i jej okolicy. Spośród dwóch złożonych ofert, najkorzystniejsza okazała się propozycja Polskich Surowców Skalnych. Spółka zaproponowała realizację przebudowy za 4 mln 766 tys. złotych. W lipcu podpisano umowę, zgodnie z którą do 15 grudnia 2018 roku miała zostać zakończona przebudowa ulicy Siostrzanej, zaś do 30 czerwca 2019 roku – przebudowa podwórek.

Od chwili podpisania umowy jedyne prace na Siostrzanej prowadzone były w związku z układaniem ciepłociągu przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej prezydent Beata Moskal-Słaniewska przyznała, że do tej pory wykonawca wybrany w przetargu nie wkroczył na plac budowy, w związku z czym został on ponaglony do rozpoczęcia prac.

8 listopada przebudowa ruszyła z miejsca. Przejazd ulicą Siostrzaną został zamknięty. Objazd do ulicy Franciszkańskiej wyznaczono ulicami Bohaterów Getta i 1 Maja.

Końcówka prac na Grodzkiej
Wiadomo też, kiedy nastąpi finał prac związanych z rozbudową sieci ciepłowniczej na okolicznych ulicach, a także jakie zostaną podjęta działania w sprawie naprawy nawierzchni ulic Franciszkańskiej i Grodzkiej. – Zgodnie z ustaleniami wykonawca sieci ciepłowniczej w tym rejonie wykonuje ostatnie prace odtwarzające nawierzchnię przy ul. Grodzkiej po stronie parzystej, likwiduje zaplecze budowy i kończy pracę do 11 listopada. Podwórka na zapleczu Rynku, ul. Siostrzana oraz ul. Franciszkańska będą wykonane w ramach inwestycji prowadzonej przez Miasto Świdnica – wyjaśnia Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich.

Prosi przy tym wszystkich mieszkańców rejonów objętych tegorocznymi inwestycjami MZEC Świdnica, o przekazywanie ewentualnych uwag dotyczących prac odtworzeniowych bezpośrednio do inwestora na adres [email protected] lub telefonicznie, pod numerem 74 852 40 41.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułStrażacka remiza z nowym dachem
Następny artykułMistrzowie parkowania okiem straży miejskiej