Strona główna 0_Slider Przez pomyłkę chcieli dać pół miliona na szkołę na Zawiszowie

Przez pomyłkę chcieli dać pół miliona na szkołę na Zawiszowie

19

Władze miasta wycofują się z planów przeznaczenia ponad pół miliona złotych na dodatkowe prace przy rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 1. Jak tłumaczą, doszło do “omyłkowo wprowadzonej zmiany w budżecie”. W zamian środki trafią na wymianę ogrzewania w budynkach komunalnych.

Przypomnijmy, 22 listopada do biura Rady Miejskiej wpłynął projekt zmian w budżecie, w którym zaproponowano przeznaczenie dodatkowych środków na realizację niemal ukończonej rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 na Zawiszowie. – W związku z wystąpieniem robót dodatkowych obejmujących ułożenie kostki, budowę ogniomuru pomiędzy budowanymi budynkami, wybicie nowego okna, zrobienie podwieszanych sufitów, wzmocnienie konstrukcji w związku z montażem agregatu dla wentylacji mechanicznej oraz rozbudowę sali komputerowej o dodatkowe stanowiska pracy należy zwiększyć wydatki na w/w zadanie o kwotę 551 000 zł – uzasadniał konieczność zmian skarbnik miasta, Kacper Siwek.

29 listopada decyzję w tej sprawie mieli podjąć świdniccy radni. Dwa dni przed planowanym posiedzeniem, do Rady wpłynęła autopoprawka. – W związku z omyłkowo wprowadzoną zmianą w budżecie na w/w zadanie do projektu uchwały budżetowej, środki w kwocie 551 000 zł zostają przeznaczone na realizację zadania pn. “Zmiana sposobu ogrzewania w budynkach komunalnych w Świdnicy” – stwierdził skarbnik miasta w uzasadnieniu do autopoprawki.

Jakie konkretne działania planuje świdnicki magistrat w ramach tego zadania? Kilka dni temu zwróciliśmy się z zapytaniem w sprawie planów dalszej realizacji programu “Kawka” oraz innych przedsięwzięć dotyczących poprawy stanu powietrza w Świdnicy, co znalazło się wśród priorytetów wymienianych przez prezydent Beatę Moskal-Słaniewską podczas wystąpienia na sesji Rady Miejskiej Świdnicy, inaugurującej nową kadencje samorządu. Oczekujemy na odpowiedź.

Pomimo planów przesunięcia środków na zadanie związane z wymianą ogrzewania w budynkach komunalnych, wiadomo już, że radni na najbliższej sesji nie zajmą się omawianiem “Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Świdnica”. O wycofanie projektu z porządku obrad zwróciła się prezydent Świdnicy, uzasadniając to “koniecznością przeprowadzenia niezbędnych konsultacji z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu”. Miasto miało nie otrzymać opinii RDOŚ w spodziewanym terminie.

***

Prace przy rozbudowie Szkoły Podstawowej nr 1 miały potrwać do połowy listopada 2018 roku. W ramach projektu przewidywano budowę 6 klas lekcyjnych, każda mieszcząca 25 uczniów, a także gabinety dla psychologa i logopedy oraz nowy węzeł sanitarny. Za około 3,7 mln złotych wykonanie robót zlecono firmie Zakład Ogólnobudowlany Tadeusz Broński.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Wiktor Lis

  Ot taka mała pomyłeczka na pół bańki…. 😉

 • Maciej Miłosz

  Pomyłka jest w kwocie czy po prostu zrezygnowano z “ułożenia kostki, budowy ogniomuru pomiędzy budowanymi budynkami, wybicia nowego okna, zrobienie podwieszanych sufitów, wzmocnienia konstrukcji w związku z montażem agregatu dla wentylacji mechanicznej oraz rozbudowy sali komputerowej o dodatkowe stanowiska pracy”? Bo uzasadnienie skarbnika nie uzasadnia skąd ten błąd.

  • As wino

   Czyli idąc tokiem rozumowania szarego człowieka zrezygnowano między innymi ze wzmocnienia konstrukcji na której już zamontowano agregat??? Czyli skoro można poczekać to konstrukcja “chyba” wytrzyma więc raczej wzmocnienie nie jest potrzebne??

 • mieszkaniec

  Biorac pod uwage, ze w poprzednim artykule w tym temacie, w komentarzach mocno krytykowano urzednikow odpowiadajacych za procedure inwestycyjno przetargowa, sadzic nalezy, ze to byl ten blad i pomylka. Zatem wycofano sie z przesuniecia w budzecie w tym terminie lub za zgoda radnych. Moze bedzie to zrobione zarzadzeniem, jak z autem..

  • henryk

   Co do pieniędzy na auto to przesunięto środki z dotacji celowej, co mnie osobiście szokuje i wystąpię z zapytaniem do wojewody

   • Anka

    Naprawdę? Z dotacji celowej? Skąd masz taką wiedzę? Zajrzałam do załączników do Zarządzenia z 24 października 2018 r. Zwiększono tam dotację celową w rozdziale 75011 (Urzędy Wojewódzkie) o 128.709 zł, ale również zwiększono wydatki na wynagrodzenia i pochodne w tym rozdziale, o tą samą kwotę. Natomiast 154.000 zł przesunięto z zaplanowanych wydatków w rozdziale 75023 (Urzędy Gmin) w paragrafie 430 (zakup usług pozostałych) na paragraf 606 (zakupy inwestycyjne).

 • michbaner

  Jakos radni i bms nie pomylili się kupując nowa limuzynę dla bms za 160 tysięcy zł. Dlaczego tutaj nie było autopoprawki ? BMS lubi nowe autka co ?

 • MM

  Ludzką rzeczą jest się pomylić. Ten się nie myli co nic nie robi. Widzę, że wszyscy komentujący są bez skazy nigdy się nie popełnili błędu.

  • henryk

   Można się pomylić ale nie można robić to ciągle.Za nasze pieniądze utrzymujemy matołów, a BMS nie potrafi tego ogarnąć.Niech czyści tych wszystkich co na nią zagłosowali przez najbliższe 5 lat.

   • MM

    a ile Pan do budżetu gminnego oddaje. Myślę, że nic, a najwięcej do gadania .

    • henryk

     Każdy wpłaca równe stawki od dochodu i od nieruchomości.Zanim coś głupiego się napisze to lepiej się zastanowić.

     • MM

      Podatek od nieruchomości płacą tylko właściciele. A Pan niedawno się chwalił, że nie płacił czynszu do MZN czyli nie jest Pan właścicielem i nie płaci podatku od nieruchomości. Myślę, że na emeryturze milionów się też nie dostaje. To jakie równe stawki.

  • Nie usuwajcie konta!

   Masz rację. Ręka w górę, kto się nie pomylił nigdy o pół miliona!

   • MM

    O troszkę więcej. Pracuję w firmie gdzie operuje się dużo większymi kwotami niż w mieście. Sztuką jest się przyznać i na czas zrobić sprostowanie i nie wyrządzić szkód.

    • Maciej Miłosz

     Przecież pieniądze miały iść na 7 celów, jak można się pomylić przy 7 rzeczach w jednej inwestycji? Zrezygnowano ze wzmocnienia konstrukcji pod agregat czyli jest niepotrzebne, czyli ktoś źle wyliczył, tak? Zrezygnowano z wybicia okna bo? Nie będzie nowych stanowisk w sali komputerowej bo źle policzono dzieci czy komputery? Nie będzie podwieszanych sufitów z jakiego powodu? Miały być czy ktoś się nie dogadał i kosztorysujący niepotrzebnie założył? Czemu ogniomur jednak nie jest potrzebny i czemu go zakładano?

 • Krzysztof Czarnecki

  Przez pomyłkę ktoś sporządził projekt uchwały, uzasadnienie do niej i poinformował radnych? Chyba nie masz pojęcia, jak wygląda procedura zmian w budżecie.

 • Jolanta Pałac

  No to “wesoło” będzie przez najbliższe 5 lat. Nowa, stara władza wystartowała z przytupem. Limuzynka, “pomyłka” na pół bańki….Strach pomyśleć co wykombinują dalej.

 • ono

  Taka degrengolada w urzędzie, że strach się bać jakich mamy specjalistów, których nadzoruje i wybrała prezydent Słaniewska. Oni tam chyba nie panują nad najważniejszą uchwałą dla miasta w roku. Szok jaki niekompetentny jest nadzór w tym urzędzie.

 • Krzysiek

  To w końcu skończą tą szkołę czy nie? Swoją drogą ciekawe ile szkoła płaci za wynajem salek od księdza?