Strona główna 0_Slider Przedłużą tunel, przebudują peron. Inwestycja za 24 miliony w Jaworzynie

Przedłużą tunel, przebudują peron. Inwestycja za 24 miliony w Jaworzynie

0

Do końca przyszłego roku mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej mają zyskać przedłużone przejście tunelowe pod torami kolejowymi, które rozdzielają miasto na dwie części. Podróżni mają z kolei zyskać gruntownie przebudowany peron nr 2. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie podpisała umowę z firmą, która za ponad 24 mln złotych dokończy modernizację jaworzyńskiej stacji.

Podczas ubiegłorocznych prac remontowano istniejące przejście podziemne

Inwestycja polegać będzie na przedłużeniu przejścia podziemnego od ulicy 1 Maja, aż do ulicy Powstańców. – Pozwoli to na bezpieczne, szybsze, a zarazem wygodniejsze skomunikowanie obu części miasta – zapewnia burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz. Wtórują mu kolejarze. – Zapewni to dostęp do peronów nie tylko od strony budynku dworcowego, ale także z drugiej strony miasta, od ul. Powstańców. Przejście będzie bezpieczną, dogodną trasą dla mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, łączącą dzielnice po obu stronach linii kolejowej – mówi Mirosław Siemieniec z PKP PLK.

Długość planowanego przedłużenia wyniesie niemal 120 metrów, z czego odcinek przebiegający w tunelu ma mieć około 45 metrów, zaś pozostała cześć trasy będzie przebiegać po pochylni. Przejście ma mieć szerokość 5,5 metra.

W ramach prac modernizacyjnych, które powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, pasażerowie skorzystają z przebudowy peronu nr 2. – Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością i podróżnych z cięższym bagażem ułatwi winda. Peron zostanie wyposażony w nowe oświetlenie oraz ławki i gabloty informacyjne. Będzie nowa, wyższa nawierzchnia, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Gruntownej renowacji zostanie poddana wiata peronowa – dodaje Siemieniec. Przy okazji przebudowane zostaną tory przy peronie nr 2. Cała inwestycja pozwoli na sprawny przejazd coraz większej liczby pociągów pasażerskich i towarowych.

W ubiegłym roku na stacji w Jaworzynie Śląskiej wykonano modernizację dwóch peronów, torów i przejścia podziemnego. Prace te pochłonęły za 11 mln złotych. Zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, przebudową kolejnego peronu oraz przedłużeniem tunelu zajmie się firma INTOP Warszawa Sp. z o.o. Wartość podpisanej umowy wynosi 24,350 mln zł (netto).

/PKP PLK, opr. mn/