Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Niebiesko w jaworzyńskiej szkole. Uczniowie dołączyli do akcji UNICEF

Niebiesko w jaworzyńskiej szkole. Uczniowie dołączyli do akcji UNICEF

0

Uczniowie szkoły podstawowej w Jaworzynie Śląskiej dołączyli do światowej akcji #GoBlue, zorganizowanej przez UNICEF z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Oprócz symbolicznego ubrania niebieskich strojów, podopieczni jaworzyńskiej placówki podpisali się pod petycją, mającą na celu wsparcie praw dziecka na świecie.

20 listopada obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka – cztery lata temu 7 listopada podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W całej Polsce z tej okazji w szkołach i placówkach odbywały się konkursy, uroczyste akademie i lekcje o prawach dziecka. – Aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać – podkreśla Marek Michalak.

20 listopada świętowano także 29. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Z tej okazji UNICEF zorganizował akcję #GoBlue, w której wzięli także udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. – Akcja polega na podpisaniu się pod petycją wzywającą światowych liderów, by zobowiązali się do przestrzegania praw każdego dziecka i przyznali, że prawa te nie podlegają negocjacjom, a także do okazania wsparcia dla tych działań poprzez ubranie niebieskich strojów w tym dniu – mówi Ewa Grobelna z jaworzyńskiej podstawówki.

Podpisy złożone pod petycję zostaną przekazane światowym przywódcom 20 listopada 2019 roku, w 30. rocznicę Konwencji o Prawach Dziecka.

/mn/

fot. Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej

Poprzedni artykułPrzedłużą tunel, przebudują peron. Inwestycja za 24 miliony w Jaworzynie
Następny artykułProtestują przeciwko podwyżkom cen paliwa. „W poniedziałek nie tankuj”