Strona główna Kultura „Polska znowu wolna”. Historyczne zmagania młodzieży

„Polska znowu wolna”. Historyczne zmagania młodzieży

0

Już po raz XVII przez III Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ekonomicznych został zorganizowany Powiatowy  Konkurs Historyczny. Spośród 22 uczestników pierwszego etapu (pisemnego) wyłoniono 6 najlepszych uczniów, którzy zmierzyli się w rundzie drugiej (ustnej). Odpowiadali na pytania w sześciu kolejnych rundach.

Tematyka dotyczyła spraw społecznych, polityki i najważniejszych wydarzeń okresu II RP. Całość zmagań konkursowych wzbogaciły, mało znane wspomnienia, o jednym z ojców naszej niepodległości, czyli Józefie Piłsudskim. Goście mogli wysłuchać również koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Pryma Voce pod kierunkiem Joanny Janas oraz wykładu doktor Iwony Demczyszak, pracownika IPN we Wrocławiu, na temat „Roli kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości”. Zwycięzcą konkursu został Grzegorz Kania z II LO w Świdnicy. Drugie miejsce wywalczył Jakub Nejman z I LO w Świdnicy, a trzecie- Kamil Cybruch z ZSM w Świdnicy. Kolejne miejsca zajęli: Adam Budziński, Łukasz Konstanty i Grzegorz Kaczmarek.

Organizatorami konkursu byli nauczyciele, Małgorzata Klęsk-Guźlińska, Arkadiusz Jackowiak, Pani profesor Joanna Szałek i Grzegorz Mikołajczyk.

/III LO w Świdnicy/