Strona główna 0_Slider Poczuj magię i odkryj tajemnicę w Cinema 3D

Poczuj magię i odkryj tajemnicę w Cinema 3D [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

W kinach już można oglądać najnowszy film Disneya, zainspirowany jedną z najpiękniejszych baśni. Czy stworzony z wielkim rozmachem „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” podbije serca widzów? To właśnie z tą wyczekiwaną produkcją związany był nasz listopadowy wielki konkurs filmowy. Do rozdania mieliśmy aż 12 biletów do Cinema 3D w Świdnicy.

Disney znany jest z tworzenia najpiękniejszych animowanych baśni i bajek jak chociażby kultowe już „Piękna i Bestia” , „Śpiąca królewna”, „Król Lew”, „101 Dalmatyńczyków” czy te najnowsze jak „Kraina lodu” i „Zaplątani”. Jedna z największych hollywoodzkich wytwórni wyprodukowała także wiele filmów z udziałem aktorów i do nich należą na przykład „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” czy „Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona. Czy nowym filmem amerykański producent ma szansę podpić serca widzów?

Tym razem Disneya zainspirowało klasyczne opowiadanie dla dzieci „Dziadek do orzechów i Król Myszy” niemieckiego poety, pisarza, muzyka i malarza E.T.A. Hoffmanna. Słynna baśń wydana w 1816 r. powstała w latach 1803-1806, kiedy E. T. A. Hoffmann był pruskim urzędnikiem w Warszawie. Podobno opowiadanie napisał dla dzieci warszawskiego przyjaciela Juliusza Edwarda Hitziga.

Utwór został przetłumaczony na język francuski przez Aleksandra Dumasa. I to wlaśnie francuska adaptacja stała się inspiracją dla ojca rosyjskiej szkoły tańca Mariusa Petipy, dzięki któremu powstał słynny balet. Skomponowanie muzyki powierzono znakomitemu kompozytorowi Piotrowi Czajowskiego. Po raz pierwszy balet natomiast wystawiono w 1892 roku i od tamtej pory obecny jest na scenach całego świata.

Motywy tej wspaniałej muzyki Czajkowskiego towarzyszą najnowszej produkcji Disneya. Do tych melodii subtelnie nawiązuje kompozytor James Newton Howard. W nagraniach muzyki do filmu uczestniczyła londyńska The Philharmonia Orchestra pod batutą jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów Gustavo Dudamela. W kompozycjach najnowszej produkcji Disneya można usłyszeć także fenomenalnego chińskiego pianistę Lang Langa.

Za reżyserię „Dziadka do orzechów i cztery królestwa” odpowiada m.in. Lasse Hallström, twórca „Czekolady” czy „Co gryzie Gilberta Grape’a” . W obsadzie filmu znalazły się tacy znani aktorzy jak Keira Knightley, Morgan Freeman, Helen Mirren i Mackenzie Foy. A o czym opowiada najnowsza wersja słynnej baśni?

„Klara otrzymuje od ojca chrzestnego złotą nić, prowadzącą do tajemniczego świata, gdzie znajduje się magiczny klucz. Jednak ten cenny przedmiot zostaje jej wykradziony. Chcąc go odzyskać, dziewczyna musi przemierzyć niezwykłe krainy – Kwiatów, Słodyczy, Śnieżynek i Zabawy. W niebezpiecznej podróży towarzyszy jej dzielny żołnierz, Filip. Aby przywróć ład i porządek w magicznym świecie, Klara będzie musiała wykazać się, nie tylko mężnym sercem, ale też rozwagą, mądrością i odpowiedzialnością”.

Film już wszedł do polskich kin i można go zobaczyć również w świdnickim Cinema3D. W Świdnicy na seanse można się wybrać w nastepujących godzinach:

2D dubbing 10:30 14:45 17:15

To właśnie z tą najpiękniejszą opowieścią wigilijną związany był nasz kolejny wielki konkurs kinowy. Do wygrania było aż 12 biletów do Cinema3D w Świdnicy. Aby zdobyć zaproszenia trzeba było: Wymienić co najmniej trzy adaptacje filmowe (w także animacje czy musicale) tej baśni, uwzględniając daty ich premier. Wśród odpowiedzi mogły się znaleźć takie ekranizacje słynnej bajki  „Dziadka do orzechów” jak chociażby do dziś zachwycający polski film z 1967 r. wyreżyserowany przez Halinę Bielińską, w którym w jednej z ról wystąpił Leon Niemczyk; magiczną animację z 2004 r. w reżyserii Tatiany Ilyiny i Michaela G. Johnson czy znany film familijny produkcji węgierko-angielskiej w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, w której zagrali tacy wybitni aktorzy jak John Turturro, Nathan Lane i Richard E. Grant. Nagrody otrzymali – Łukasz Jóźwiak (4 bilety), Dawid Cieśla (4 bilety) oraz Danuta Frąckiewicz (4 bilety). Gratulujemy!

/red./