Strona główna 0_Slider PiS i Bezpartyjni będą rządzić województwem. Na koalicji zyska Świdnica?

PiS i Bezpartyjni będą rządzić województwem. Na koalicji zyska Świdnica?

49

Pracowaliśmy przez wiele dni nad programem rozwoju dla naszego regionu. To porozumienie jest nie tylko szansą na rozwój Dolnego Śląska, ale również dowodem na to, że w Polsce ponad podziałami politycznymi można rozmawiać – zapewnia szef kancelarii premiera i poseł ziemi wałbrzyskiej, Michał Dworczyk. We wtorek poinformowano o zawarciu koalicji w sejmiku województwa dolnośląskiego między Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami. Na porozumieniu może zyskać Świdnica, bowiem jeszcze przed wyborami obie strony deklarowały  budowę drogi ekspresowej łączącej miasto ze stolicą województwa.

Koncepcja dróg ekspresowych proponowana przez Bezpartyjnych Samorządowców

Zgodnie z umową, kandydata na marszałka wskażą Bezpartyjni Samorządowcy – ma nim zostać dotychczasowy marszałek, Cezary Przybylski. Ugrupowanie to obsadzi też stanowiska dwóch członków zarządu. Z kolei PiS wskaże kandydatury dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku. – W naszej umowie koalicyjnej znajduje się wiele rzeczy, które możemy robić wspólnie dla dobra Dolnego Śląska, ale również dla dobra Polski – deklaruje Przybylski.

Jeśli chodzi o inwestycje drogowe, porozumienie zakłada prowadzenia działań zmierzających do rozbudowy sieci dróg ekspresowych na Dolnym Śląsku. W przypadku trasy S8 Wrocław – Kłodzko – Międzylesie – granica państwa, planowany w pierwszej kolejności odcinek miałby przebiegać i mieć węzeł w okolicach Sobótki. Ponadto zlecone i opracowane ma zostać studium korytarzowe i studium wykonalności dla odcinka drogi ekspresowej łączącej węzeł S8 Sobótka z węzłem S3 w Bolkowie przez Świdnicę i Świebodzice. Powstaną też drogi łączące Wałbrzych i Jelenią Górę z trasą S3. Zapowiedziano także przystąpienie do budowy obwodnic miast, m.in. Strzegomia i Świdnicy.

Kontynuowane mają być także inwestycje związane z liniami kolejowymi. Już wcześniej zarząd województwa wystąpił z wnioskiem o przekazanie na rzecz samorządu nieczynnych linii kolejowych, w celu ich reaktywacji. Na liście tras planowanych do remontu od kilku lat wymienia się m.in. linię z Dzierżoniowa do Bielawy. Koalicjanci chcą też skupić się na budowie systemu kolei aglomeracyjnej na trzech obszarach: miedziowym, wrocławskim, sudeckim, oraz powiązania ich trasami kolejowymi umożliwiającymi szybkie poruszanie się wewnątrz województwa.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Maciej Miłosz

  Nie lepiej posadzić wzdłuż drogi kwiatki i oświetlić je tysiącem latarni?

  • Jeder

   a co ma piernik do wiatraka? sam nie lubię BMS, no ale bez jaj, pisanie takich rzeczy w artykule w ogóle jej nie dotyczącym

   • Maciej Miłosz

    Oczywiście, że dotyczy. To zachęta aby zamiast pudrować miasto walczyć o ważne inwestycje jak powyższa.

  • Perun

   A mieszkańcy okolic staną szpalerem przy drodze i machając biało – czerwonymi chorągiewkami będą skandować:”Prze-proś-cie i Spier-da-***-cie!”.

 • mieszkaniec

  Oby zdążyli wkopać łopatę nim opuścimy UE, bo kto to sfinansuje?

  • Maciej Miłosz

   Litości, nie opuścimy UE. Przestańcie kierować nas w stronę polexitu.

   • abc

    Tego bym nie był pewien. Wsłuchaj się w słowa Twoich ulubieńców z PISu w starciach z wszystkimi możliwymi instytucjami UE. To jest jak jazda pod prąd autostradą w oczekiwaniu, że wszyscy będą PISowi zjeżdżać z drogi.
    Podważanie ważności traktatów przez Ziobrę czy słowa wypowiadane przez Dudę to tak na prawdę sygnał dla wyborców PISu, że UE jest “be” i trzeba ją opuścić.

    • Maciej Miłosz

     Przecież PiS to Twoi ulubieńcy, Ty się tłumacz z tego co mówią. W każdym komentarzu chwalisz PiS a teraz nagle taki przeciwnik. Już abstrahując od tego, że póki co o referendum czy polexicie to mówią w kółko tylko kodziarze i inni platformersi.

     • abc

      Widzę, że koledze się dowcip wyostrzył 😉

     • Maciej Miłosz

      Ty pierwszy wskaż u mnie, dlaczego to niby moi ulubieńcy 😉 Skoro Ty sobie rzucasz hasełkami to ja też.

     • Taka prawda

      Dyżurny troll z POdłości nic nie może chwalić!

     • abc

      Na co dzień jestem kulturalny. Tym razem zrobię wyjątek 😉
      Idź w PISdu!!!

     • Taka prawda

      Kultura jest czymś o czym nie masz POjęcia, więc nie używaj słów, których nie rozumiesz POlszewicki POlitruku.

    • Taka prawda

     Bzdury! Referendum w sprawie Unii chce POtłuczony Grześ

     • abc

      Oo… Widzę że u kolegi tabletki przestały działać.

     • Taka prawda

      Zmień tabletki, bo twoje nie POmagają. Odpowiedz godna tyPOwego POlitruka. A nie chwalą, wtedy gdy jest co chwalić? Nie są bezwzględnie, idiotycznie bezkrytyczni jak POlitykierzy na pasku. “Są pewne głosy” – słyszysz głosy? Idź do doktora od głowy, bo skończy się POrażką.

     • abc

      Widzę, że trafiłem w sedno 😉
      Ten strój z awatara to tak na co dzień nosisz? To element terapii? 😉

     • Taka prawda

      Tak, element terapii dla takich jak ty, którzy na co dzień ubrani są w kaftaniki z takimi przydługimi rękawami wiązanymi na plecach, dla POtłuczonych…

     • abc

      Ale Ty jesteś PISdnięty 😉

     • Taka prawda

      Nie tak bardzo, jak ty PO@ą#a%y! Ale mi POjechałes, pewnie się przy tym PO@r#ł&ś. Ostro dajesz, buauahahahaha!

  • Taka prawda

   Zamierzasz wyjechać z Unii? Do Rosji?

 • Doktor Alban

  A gdzie pani ministra ‘ łod łoświaty ‘ ? Dworczyk rozdaje karty. No przydupasy w/w Pani, sprzątać biurka …

 • abc

  No to teraz wyborcy, którzy głosowali na “Bezpartyjnych” mogą czuć się wydymani. Jakby chcieli, żeby rządził PIS, to głosowaliby na PIS. Wszyscy doskonale pamiętamy, jak kończą “przystawki”, które zgodziły się na koalicje z PISem (Samoobrona, LPR).

  W kolejnych wyborach “Bezpartyjni” z pewnością dostaną kopa w d.

  • Majkel

   Jeśli postulaty mają podobne to niby dlaczego maja iść do opozycji i być z wszystkim głupio na nie? Takim działaniem potęgą gospodarczą nie zostaniemy

   • abc

    Postulaty mają zupełnie inne niż PIS, który stawia na centralizację władzy. Pamiętaj też, że ugrupowanie te w dużej mierze stanowią ludzie, którzy z różnych powodów odeszli z PO ale wciąż są opozycją do PISu.

    Na stronie bezpartyjnisamorzadowcy pl możemy przeczytać, że:
    “Sprzeciwiamy się wszelkim próbom centralizacji kraju i odbierania
    obywatelom możliwości swobodnego wyboru swoich przedstawicieli.
    Postulujemy za decentralizacją administracji państwowej i finansów
    publicznych, uproszczeniem systemu podatkowego, odbiurokratyzowanie
    instytucji państwowych, wprowadzenie zasady wyborów bezpośrednich na
    wszystkich szczeblach samorządu.”
    Czyli dokładne przeciwieństwo tego, do czego dąży PIS.
    Wiele osób, które nie chciało głosować za PO a było przeciw PIS zagłosowało właśnie na nich, a tymczasem “Bezpartyjni” dali się przekupić za stołki.

    • Nie usuwajcie konta!

     W teorii masz rację, ale życie to praktyka. Jeśli bezpartyjni mogą pomóc np. w budowaniu obwodnicy głosując razem z PiS-owcami za tym projektem, to ja nie widzę konfliktu interesów.

     • abc

      Właśnie mieliśmy okazję przekonać się, jak Rząd myśli o Świdnicy na przykładzie cofniętej dotacji na remont ul. Kraszowickiej. Argumentem były tutaj błędy w projekcie ale PIS już wiele razy pokazywał, że jest w stanie naginać prawo, żeby tylko docenić swoich wybrańców.
      Nie mam nic przeciwko, żeby “Bezpartyjni” zawierali sojusze przy konkretnych projektach, ale tutaj mówimy o wspólnym rządzeniu. W tym przypadku podałem jako przykład poprzednie “przystawki” PISu, które ostatecznie PIS zniszczył i rozgromił. Tylko druga tak duża i silna partia jak PIS będzie szanowana i traktowana przez nich na poważnie. Małe, nie liczące się ugrupowania jak BP będą traktowani jak maszynka do głosowania a projekt obwodnicy w interesującym nas układzie miałby szansę na akceptacje tylko wtedy, jakby to był projekt PISu, a nie jest.
      Poza tym jest jeszcze coś takiego jak uczciwość wobec wyborców. Np. PSL miał jaja, żeby pomimo kuszenia przez PIS stołkami powiedzieć im, że nie będzie koalicji.

  • Taka prawda

   Wydymani są wyborcy POmylonych!!!

  • Maciej Miłosz

   Lepiej się tak czuć późno niż wcale. Rozczulali mnie podczas tych wyborów ci wszyscy niezależni i bezpartyjni, z kilkunastoletnimi karierami w partiach. Taki był teraz klimat, idziemy do wyborów jako niezależni, bezpartyjni, jako głos ludu. A jak się dostaniemy między wrony… vide ŚFR 🙂

   • abc

    Jako że Perun mnie sprowokował 😉 to i ja poezję zacytuję. Będzie to nieodżałowany Andrzej Waligórski i fragment jego twórczości, “Bajeczki Babci Pimpusiowej”:

    Chomik, zbierając plony, do swej norki ganiał,
    A obok dobry niedźwiedź chomika ochraniał.
    Potem zjadł mu te plony, wytarł łapą mordę,
    Wydupcył biedne zwierzę i przypiął mu order.

    Mniej więcej taki los czeka “Bezpartyjnych”.

 • Bolesław Marciniszyn

  Równie głupiego przebiegu drogi w wykonaniu twórczości PIS-owca M.Dworczyka w życiu nie widziałem , droga ekspresowa przez Sobótkę do Świdnicy , Benny Hill na pomoc !!!!!

  • Maciej Miłosz

   Co w nim głupiego?

   • Jolanta Pałac

    Wszystko jest głupie co nie pochodzi z jaśnie oświeconej główki 🙂

  • Taka prawda

   Lepsza będzie przez Świdnicę do Świdnicy i dookoła Świdnicy. Takie rondo rond obsadzone kwiatkami!

 • Franek

  Zabolała niektórych ta koalicja, oj zabolała!!!

  Teraz będzie bez przerwy jazda w stylu:” niedobry PIS będzie niszczył dolnośląskie samorządy, w których nie rządzi. ”
  Już się nawet zaczęło- vide cofnięcie dotacji na dalszą przebudowę ul. Kraszowickiej.
  Nieważne, kto zawinił, ale ważne, żeby to przypisać ” mściwemu” PIS- owi.

  Tak się czasami zastanawiam, jak niektórzy ludzie mogą żyć w takim zakłamaniu i w stworzonej dla nich przez różne ośrodki alternatywnej rzeczywistości?

  Czy nigdy nie mają dysonansu poznawczego pomiędzy rzeczywistością a opisem świata z GW, TVN and consortes?

  Czy nie doświadczają żadnej aberracji?

  Dziwny jest ten świat…

  • YES

   no bardzo dziwny- zwłaszcza pod pisimi rządami …

  • Perun

   Napisał gość robiący jazdy po wyborczej wygranie BMS… Yebłem…

   • YES

    poczytaj niżej Franka 😉 a Ty to jesteś ten Gobbels niemiecki czy ten z Pitbulla? a moze ten kurski? a to zagadkę Franek zadał :-)) przeczytałem i tez Yebłem :-))) i to szczekanie -zołofil jakiś?

    • Perun

     Jako, że najlepiej mi w życiu wyszły włosy (choć to z dziecka jestem najbardziej dumny), to pewnie Frankowi chodzi o pitbulowskiego Gebbelsa:).

  • abc

   Czy wytykanie hipokryzji jest dla Ciebie dziwne??? Jasno i konkretnie zestawiłem se sobą dwa fakty: program wyborczy “Bezpartyjnych” z działaniami partii Rządzącej. Nie potrzebuję do tego innych mediów tak jak Ty potrzebujesz TVPis czy Radio MaRyja.

   • Franek

    Przeczytaj ze zrozumieniem, co napisałem powyżej ( od razu zastrzegam, że NIE ODPOWIADAM ZA TO, co ty ZROZUMIAŁEŚ…) 🙂

    Nie pisałem o koalicji w kontekście, kto jest wygrany PIS czy tzw. Bezpartyjni. Mam nadzieję, że wygrani będą mieszkańcy Dolnego Śląska.
    Przyszłość pokaże…

    • abc

     Widzę, że Ty z kolei nie zrozumiałeś, o co mi chodziło. Odniosłem się do sensu koalicji w sytuacji tak dużych różnic programowych i w zasadzie braku siły przebicia przez “Bezpartyjnych”.

     Też liczę na to, że wygrają Dolnoślązacy, choć nie mam wątpliwości, czyj program wyborczy będzie realizowany.

  • Natalia

   Bo to idzie tak kto nie z Mieciem to go zmieciem a tak na marginesie wybory byly zostali wybrani ludzie, stworzyli koalicje i to wynika z logiki i niech robia swoje . Ale msciwce maca i szukaja dziury w calym bo co niektorym zabrano koryta , wstyd nic wiecej.

 • Franek

  Nie mam w zwyczaju odnosić się do niemerytorycznych, a już zwłaszcza okraszonych prymitywnym językiem wypowiedzi.

  Dzisiaj zrobię wyjątek obrazujący gebelsowskie metody dyskredytujące adwersarzy przez komentujących na tym forum.

  Nie robiłem, jak stwierdził tu taki jeden “PRAWDOMÓWNY” komentator żadnych jazd po wyborczej wygranej BMS, co BARDZO ŁATWO SPRAWDZIĆ. 🙂

  Odszczekasz Perun. czy dalej będziesz łgać? 🙂

  • Perun

   Kojarzę, że kiedyś cytowałem Ci już pewną fraszkę Tuwima? Ale gwoli przypomnienia: Julian Tuwim, fraszka “Na pewnego endeka, co na mnie szczeka”
   Próżnoś repliki się spodziewał
   Nie dam ci prztyczka, ani klapsa.
   Nie powiem nawet “Pies cię yebał”,
   Bo to mezalians byłby dla psa.

   • Maciej Miłosz

    Myślisz, że gdy cytujesz Tuwima to zwykłe, prostackie obelgi stają się poezją?

    • Franek

     Mnie te jego obelgi w żaden sposób nie są w stanie obrazić.
     Jestem impregnowany na taki knajacki język.

     Zwróć uwagę, że w żaden sposób ne odniósł się do pomówienia, mnie , cyt.”Napisał gość robiący jazdy po wyborczej wygranie BMS”.

     Cóż, nic takiego z mojej strony nie miało miejsca…

     WYŁĄCZNIE DLATEGO napisałem powyższy post, żeby pokazać, jak Perun perfidnie kłamie, bo bardzo łatwo to sprawdzić. 🙂

     Śmiech mnie ogarnia, gdy widzę, jak zatrzeciewienie i chęć walenia na oślep w kogoś, kto ma inne poglądy, pozbawia takie indywiduum instynktu. :))))))))

 • Janieon

  Nawet nasze wnuki nie pojadą tymi drogami 🙁

 • dyslektyk

  Dopóki będzie taka władza nie zyskamy nic poza kosmetyka miasta i regionu. Powiedzieć i obiecać można dużo nawet bardzo dużo. Mi się tylko wtdaje że na taką inwestycję to trzeba mieć setki baniek których nie ma w kasie województwa czyli to klasyczna propaganda przed wyborami w przyszłym roku.