Strona główna Wydarzenia Świebodzice Od stycznia nowe trasy autobusów Świebodzicach

Od stycznia nowe trasy autobusów Świebodzicach

0

Wiadomo już, jaki będzie przebieg nowych tras komunikacji miejskiej w Świebodzicach. Jest już gotowa ostateczna koncepcja ich przebiegu, choć mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać ewentualne uwagi.

Od nowego roku miejskie autobusy będą kursować na nowych liniach o numerach „0” – łączącej śródmieście z Osiedlem Piastowskim, „1” – do dzielnicy Pełcznica oraz „2” – do dzielnicy Ciernie. Rozbudowa miejskiej komunikacji stanie się możliwa dzięki kolejnemu autobusowi, który w grudniu dotrze do Świebodzic. Tym samym miasto będzie dysponować 4 nowoczesnymi pojazdami marki Mercedes. Koszt ich zakupu to łącznie 5,7 mln złotych.

Nowe linie zostały tak zaprojektowane, by możliwie jak najlepiej połączyć całe miasto i umożliwić mieszkańcom szybkie dotarcie z najodleglejszych dzielnic – czyli Cierni i Pełcznica. – Ważną zmianą jest także połączenie z Centrum Przesiadkowym, nowo wybudowanym miejscem w obrębie dworca PKP – chodzi o to, by mieszkańcy korzystający z połączeń kolejowych mogli dojechać do dworca autobusem i przesiąść się do pracy na pociąg – mówi Agnieszka Bielawska ze świebodzickiego magistratu.

Najważniejsze zmiany wprowadzone po konsultacjach z mieszkańcami:

Linia „0”: został zlikwidowany przejazd przez ul. Metalowców, Skłodowskiej i Browarową. W zamian autobus dotrze do pętli na OS. Sudeckim. Ponadto, z uwagi na odjazdy pociągów w godzinach rannych częstsze niż raz na godzinę, autobusy zaczną wcześniej niż zakładano kursować – z częstotliwością co 30 minut. To ułatwi dotarcie na pociąg.

Linia „1”: został zmieniony przejazd od ul. Wałbrzyskiej – autobus pojedzie w ul. Świdnicką (a nie jak planowano początkowo Al. Lipowymi), następnie w ul. Spokojną i Zwycięstwa oraz na Pl. Dworcowy (wybrane kursy, w szczególności na odchodzące pociągi do Wrocławia).

Linia „2”: wybranymi kursami dotrzemy w okolice sklepów TESCO oraz Biedronki przy ul. Wałbrzyskiej, następnie autobus ominie przejazd ul. Mickiewicza, Browarową, Skłodowskiej i Metalowców i pojedzie z ul. Wałbrzyskiej w ul. Świdnicką, następnie ul. Spokojną i Zwycięstwa. Również jak w linii „1” wybrane kursy dotrą na pociągi odchodzące do Wrocławia.

Tak zaprojektowane linie pozwolą swobodnie się przesiadać z jednej na drugą – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Czas oczekiwania na przesiadki powinien wynosić około 5 minut. Ponadto kursy zostaną dopasowane dla dzieci, które dojeżdżają do szkół, aby nie musiały długo czekać lub się spóźniać na zajęcia. Również czas przejazdu z Cierni na Pełcznicę i z powrotem ulegnie skróceniu o 10 minut (mimo koniecznej przesiadki) – podkreśla burmistrz.

W dalszym ciągu można przesyłać konstruktywne uwagi do ZGK Świebodzice sp. z o.o., na adres: [email protected]Bardzo prosimy o podanie danych kontaktowych, abyśmy mieli kontakt i mogli merytorycznie porozmawiać o ewentualnych zmianach – dodaje Bielawska.

/UM Świebodzice, opr. mn/