Strona główna 0_Slider Mediatorzy z policją ręka w rękę

Mediatorzy z policją ręka w rękę

0

Zamiast rozpraw sądowych – mediacje. Ta możliwość wciąż jest stosowana rzadko, mimo licznych kampanii skierowanych do osób pozostających w sporach. Jest kolejny pomysł, by zachęcić do stosowania mediacji. Tym razem do współpracy zaproszeni zostali policjanci i służba więzienna. Już w przyszłym tygodniu spotkają się z mediatorami w Sadzie Okręgowym w Świdnicy.

Od wielu lat Sąd Okręgowy wspólnie ze świdnickimi mediatorami zabiega o upowszechnianie idei mediacji. – Chcemy osobom, które planują lub są zmuszone przez sytuację życiową do tego, by swoje sprawy rodzinne czy finansowe załatwić w sposób formalny, przybliżyć rozwiązanie inne niż proces sądowy – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Świdnicy, autorka najnowszego pomysłu. Najczęściej “na pierwszej linii” sporów rodzinnych i sąsiedzkich są policjanci. – To oni podejmują interwencje, często wielokrotnie w tych samych sprawach i w tych samych miejscach. Chcemy znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoliłoby poszukać przyczyny długotrwałych konfliktów i pomóc w ich rozwiązaniu przy udziale mediatora – tłumaczy sędzia. Dodaje także, że coraz częściej do sądów trafiają konflikty pomiędzy osadzonymi lub osadzonymi a funkcjonariuszami służby więziennej. Stąd pomysł na organizację spotkania z udziałem policji i służby więziennej. – Swój udział w pierwszym spotkaniu potwierdzili przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, komend powiatowych z okręgu świdnickiego, będą też przedstawiciele prokuratury i aresztów śledczych. O zaletach mediacji i pomysłach na współpracę będą mówić mediatorzy z Sudeckiego Centrum Mediacji, a także mediatorzy Wojciech Orłowski i Agnieszka Jaróg. W spotkaniu weźmie udział również mecenas Anna Koropczuk – wylicza inicjatorka rozmów.

Zaplanowane na najbliższą środę spotkanie ma być początkiem. – Mamy nadzieję, że z czasem dojdzie do współpracy na poziomie komend i komisariatów. Chcemy poszukać takich rozwiązań, które nie utrudniając pracy policjantom pozwolą na szersze zastosowanie mediacji – dodaje sędzia Połyniak. Patronat nad spotkaniem objął prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy.

/asz/