Strona główna Kultura Młodzież ze Świebodzic w projekcie „Z ogniem w głowie 3”

Młodzież ze Świebodzic w projekcie „Z ogniem w głowie 3”

0

„Z ogniem w głowie 3” to trzecia edycja polsko-niemieckich spotkań poświęconych nowej dramaturgii i teatrowi dla młodzieży, realizowana przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu we współpracy ze stroną niemiecką. W projekcie wzięła udział także młodzież z liceum w Świebodzicach.

Punktem wyjścia tegorocznego wydarzenia było skierowane do nastolatków pytanie o przyszłość świata, który być może się kończy albo zaczyna inaczej. „Podczas trwającego cztery dni projektu (16.11-19.11) odbyły się dwie premiery spektakli dla młodzieży, specjalnie na tę okazję wyprodukowane – PO NAS CHOĆBY KOSMOS w reż. Pawła Świątka w oparciu o tekst Sibylle Berg oraz INSTYTUT GOETHEGO w reż. Cezarego Tomaszewskiego, trzy czytania nowych niemieckich tekstów (premierowo przełożonych na język polski przez Iwonę Nowacką).

Wydarzeniom towarzyszyły spotkania z publicznością, prezentacje niemieckich i polskich specjalistów (Henning Fangauf, Marcus Dross, Torsten Michaelsen, Agata Siwiak, Wojtek Faruga), którzy opowiadali o swoich praktykach teatru tworzonego dla i – z nastolatkami. Odbył się również pokaz wideo spektaklu Milo Raua FIVE EASY PIECES, warsztaty, rozmowy i wielka debata z udziałem młodzieży”.

Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w małych grupach w sobotnich czytaniach sztuk, a cała klasa pierwsza o profilu humanistycznym wzięła udział w uroczystym podsumowaniu projektu – poniedziałkowej premierze sztuki C. Tomaszewskiego „Instytut Goethego” – mówi Ewa Grochowska z Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach. Kanwą opowieści jest tekst „Cierpień młodego Wertera”, jednak opowiedziana historia ma podtekst sensacyjny. Siedem osób zostaje zaproszonych do tajnego projektu w Instytucie Goethego, mającego swoją siedzibę na Zamku Książ w mieście Waldenburg. Gdy w tajemniczy sposób ginie jeden z nich, uczestnicy zdają sobie sprawę, że zostali wplątani w aferę kryminalną… – Spektakl trzymał w napięciu, a brawurowo odegrane role aktorów sceny wałbrzyskiej i zaproszonych gości, wzbudziły aplauz publiczności i owacje na stojąco – opowiada Grochowska.

Partnerem projektu „Z ogniem w głowie” jest Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Frankfurt am Main) oraz partner Teatru: Goethe-Institut. Poprzednie edycje odbyły się w 2014 i 2016 roku.

/LO Świebodzice, opr. mn/