Strona główna 0_Slider Laserowe widowisko, korowód i podbijanie okolicznościowych kartek na 100-lecie odzyskania niepodległości

Laserowe widowisko, korowód i podbijanie okolicznościowych kartek na 100-lecie odzyskania niepodległości

0

Znany jest już szczegółowy program wydarzeń towarzyszących 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia w całym powiecie świdnickim.

Świdnica
W tym roku świdnickie obchody święta niepodległości nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości jest rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość.

Wraz z początkiem tygodnia  rozpoczęło się odliczanie do niedzielnych uroczystości. W programie na kolejne dni znalazły się: wystawy plastyczne, konkurs recytatorski, śpiewanki patriotyczne, flash mob w bibliotece miejskiej. W sobotę w wieży ratuszowej na świdnickim Rynku stanie stoisko Poczty Polskiej, na którym dostępne będą okolicznościowe kartki pocztowe, które będzie można ostemplować równie okolicznościowym datownikiem. W ramach imprez towarzyszących w niedzielę odbędzie się VIII Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego, wystawa filatelistyczna oraz koncert „W dobrym tonie z Zulą Pogorzelską”.

11 listopada, głównymi punktami niepodległościowych uroczystości będą: o godz. 9.30 złożenie wieńca w miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej, o godz. 10.00 – msza św. w intencji ojczyzny celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca (Katedra Świdnicka, pl. św. Jana Pawła II), o godz. 11.30 – uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim, po których nastąpi przemarsz na Rynek i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, godz. 12.45 – start 11. Biegu Niepodległości z Rynku, godz. 16.30 – przemarsz korowodu niepodległościowego mieszkańców (z boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 na Rynek), godz. 17.15 – widowisko teatralno-taneczno-muzyczne „Ojcowie Niepodległości” oraz pokaz laserowy na Rynku.

Dzień wcześniej, 10 listopada w świdnickiej katedrze będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i maryjnych. Początek o godzinie 18.45, wstęp wolny.

Świebodzice
Niepodległościowe uroczystości odbędą się także w Świebodzicach, gdzie już 10 listopada miejski ratusz rozświetli biało-czerwona iluminacja. W planach jest także pokaz świetlny oraz msza św. w intencji ojczyzny.

Zwieńczeniem obchodów będą niedzielne wydarzenia sportowe: VII Bieg Niepodległości, VI Marsz Nordic Walking oraz akcja 100 basenów na 100-lecie niepodległości.

Strzegom
Także Strzegom  uczci 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczną się 11 listopada od wciągnięcia na maszt flagi państwowej, chwilę później w Bazylice Mniejszej zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp Ignacego Deca. O godzinie 14.30 na strzegomski Rynek wyruszy Pochód Niepodległościowy, a pół godziny później – przy pomniku Paderewskiego rozpoczną się oficjalne uroczystości.

Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się: wystawa sprzętu militarnego oraz wojskowy festyn z grochówką na parkingu przez Strzegomskim Centrum Kultury, a także koncert Eleni w sali widowiskowej SCK.

Dobromierz
Tegoroczne gminne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w niedzielę, 11 listopada. O godz. 13.30 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dobromierzu odprawiona zostanie msza Św. w intencji ojczyzny. Następnie zaplanowano uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości, która znajduje się na placu przed Urzędem Gminy Dobromierz.

O godzinie 15.00 rozpocznie się akademia patriotyczna w hali sportowej w Dobromierzu. Prezentację programu artystycznego powierzono uczniom ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Listopadowa uroczystość będzie także doskonałym momentem do wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Podczas uroczystości goście wysłuchają również wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Marcinowice
Centrum uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie Szkoła Podstawowa w Marcinowicach. 11 listopada o 13.00 rozpocznie się bieg niepodległości, na 15.00 zaplanowano zasadzenie symbolicznego drzewa. Wśród atrakcji pokaz grupy rekonstrukcyjnej i wystawa broni.

 

Żarów
Żarów przygotowania do obchodów rozpoczął od eliminacji do Festiwalu Pieśni Patriotycznej, którego finał zaplanowano na niedzielę. W programie także:
9 listopada: godz. 18.00, Żarowska Izba Historyczna Polscy Żołnierze na frontach I Wojny Światowej, otwarcie wystawy „Co ziemia oddała”
10 listopada: godz. 6.00 Gminne Centrum Kultury i Sportu ul. Piastowska 10 A: 100 km/100 lat Żarowski Bieg Niepodległości, godz. 14.00 i 16.00 hala sportowa GCKiS przesłuchania konkursowe w ramach XX Festiwalu Pieśni Patriotycznej, godz. 15.00 sala kameralna I piętro wspólne robienie kotylionów, konkurs plastyczny „Radość z Niepodległej”, wystawa podopiecznych pracowni plastycznej GCKiS „Twarze Niepodległości”
11 listopada: godz. 15.00 msza święta w intencji Ojczyzny Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, godz. 16.30 uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej: okolicznościowe przemówienia burmistrza Leszka Michalaka, godz. 17.30 koncert finałowy XX Festiwalu Pieśni Patriotycznej (hala sportowa GCKiS)

 

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWieża ratuszowa gotowa na święto
Następny artykułBliskie spotkanie ze słupkiem