Strona główna 0_Slider KAT & Roman Kostrzewski zagra w Świdnicy. Na Śląsku koncert odwołano po...

KAT & Roman Kostrzewski zagra w Świdnicy. Na Śląsku koncert odwołano po sprzeciwie duchownych

2

Już w najbliższy piątek w świdnickim Klubie Bolko wystąpi KAT & Roman Kostrzewski. Kilka miesięcy temu koncert metalowego zespołu w Piekarach Śląskich wywołał spore kontrowersje wśród duchownych z Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. W sprawie występu w Świdnicy podobne głosy sprzeciwu nie wybrzmiały.

fot. Katarzyna Loth/materiały prasowe

KAT i Roman Kostrzewski to historia black, thrash metalu. Określany mianem kultowego, zespół tworzy Wielką Trójcę Polskiego Metalu, łącznie z TSA i Turbo. Po okresie konfliktów w macierzystej formacji KAT z jej gitarzystą, Roman Kostrzewski i Irek Loth postanowili powołać do życia nowy byt na bazie niezbywalnych praw autorskich, nie pozwalając odejść w zapomnienie ich dotychczasowej pracy twórczej, swoimi kompozycjami, współkompozycjami i tekstami Romana Kostrzewskiego. Muzycy mają za sobą wieloletnie doświadczenie sceniczne na największych polskich festiwalach: Rock Arena, Jarocin, Metalmania. Gościli na tych samych deskach scenicznych co Metallica, Iron Maiden, Motorhead, Hanoi Rocks itd.

Muzyczna twórczość zespołu spotykała się też z krytyką. W lipcu 2018 roku z żądaniem odwołania koncertu w Piekarach Śląskich wystąpili duchowni z Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. – Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym. Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół KAT, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć”, występował na Kopcu Wyzwolenia – pisali księża w liście do prezydent Piekar.

Duchowni podkreślali, że “nie może być społecznej akceptacji dla promocji jawnego zła, czy wręcz kultu szatana w mieście, któremu patronuje Matka Boża Piekarska”. Ich sprzeciw odbił się głośnym echem w całym kraju i doprowadził do odwołania przez organizatorów całego festiwalu “Metal Doctrine Festival”, podczas którego miał wystąpić KAT & Roman Kostrzewski.

Świdniccy duchowni nie zabrali dotychczas głosu w sprawie piątkowego koncertu w Klubie Bolko. W przeszłości zdarzały się jednak protesty. Na początku 2015 roku biskup świdnicki Ignacy Dec wystosował do władz miasta apel o odwołanie  koncertu death metalowego zespołu Vader. Nie wpłynęło to jednak na decyzję organizatora.

Występ KAT & Roman Kostrzewski oraz świdnickiego zespołu Plethora odbędzie się 23 listopada, o godzinie 20.00. Koszt biletu w trwającej do końca czwartku przedsprzedaży to 45 złotych, natomiast w dniu koncertu 55 złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Katarzyna Loth/materiały prasowe