Strona główna 0_Slider Falstart z pilotami, brak obowiązkowej transmisji

Falstart z pilotami, brak obowiązkowej transmisji

1

Od tej kadencji rady gmin mają dwa nowe obowiązki. Transmisja online z możliwością retransmisji obrad powinna być dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie urzędu gminy (miasta). Rada ma mieć także do dyspozycji elektroniczny system głosowania. W Świdnicy to ostatnie jest, ale zadziałało tylko częściowo.

Fot. Dariusz Nowaczyński

W styczniu tego roku została znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym, która wprowadza obowiązek przeprowadzania transmisji video z obrad rady gminy. Transmisja oraz zapis sesji musi znaleźć się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie urzędu gminy (miasta). Rada dodatkowo powinna dostosować statut do nowych przepisów. Obowiązek ma być realizowany od tej kadencji.

W Świdnicy podczas pierwszych w tym roku obrad ten zapis ustawy nie został zrealizowany. Sesja była transmitowana na kanale prywatnej telewizji, należącej do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „ZOOM” Beata Ziółkowska-Seńków. Z  tą firmą gmina miasto Świdnica ma podpisaną umowę na ” realizację wydarzenia (sesje, program z udziałem władz miasta lub relacje przedsięwzięć organizowanych przez miasto), które zostaną wyemitowane w sieci Multimedia Polska”. Za usługę „ZOOM” otrzymuje 5,5 tysiąca złotych miesięcznie. Jak wyjaśnia sekretarz miasta Maciej Rataj, ta kwestia jest dopiero w trakcie realizacji. Ofertę złożyła już wspomniana lokalna telewizja, ale – jak zapewnia sekretarz, będą zapytania jeszcze do dwóch firm. Maciej Rataj brak realizacji obowiązku tłumaczy natłokiem spraw.

Głosowanie na pilota nie wyszło

Ta sama nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym nakłada obowiązek przeprowadzania głosowań jawnych za pomocą urządzeń elektronicznych. Świdnicka Rada Miejska została zaopatrzona w system informatyczny, który na mocy umowy za ponad 36 tysięcy złotych dostarczyła firma Help Desk Plus ze Skórzewa. Nie udało się wykorzystać podczas pierwszych obrad pilotów, stanowiących integralną cześć systemu do głosowania. Pojawiły się błędy, jedno z urządzeń nie zadziałało. Rada w takiej sytuacji może zastosować głosowanie imienne i na taką opcję zdecydowali się świdniccy radni. Piloty zostaną przetestowane przed kolejną sesją.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPływacy Neptuna na podium w Goerlitz
Następny artykułZima powoli puka do drzwi [FOTO]