Strona główna 0_Slider 47 tysięcy na replikę samolotu “Czerwonego Barona”. Zlecono budowę

47 tysięcy na replikę samolotu “Czerwonego Barona”. Zlecono budowę

73

Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego zajmie się budową repliki samolotu Fokker Dr.I, którym latał Manfred von Richthofen, nazywany „Czerwonym Baronem”. Trójpłatowiec ma być gotowy do końca roku.

Manfred von Richthofen, niemiecki lotnik, uważany jest za największego asa myśliwskiego okresu I wojny światowej. „Czerwony Baron” spędził w Świdnicy część swojego dzieciństwa. Kilka lat po rozpoczęciu kariery wojskowej zastała go wojna, podczas której odniósł 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw. Zginął 21 kwietnia 1918 roku. Samolot Fokker Dr.I, który był produkowany w latach 1917-1918, jest powszechnie kojarzony właśnie z Richthofenem.

Charakterystyczny, czerwony trójpłatowiec ma rzesze fanów na całym świecie. Powstało kilkadziesiąt rekonstrukcji Fokkera. Za własne pieniądze replikę samolotu zbudowali Jerzy Gaszyński oraz Stanisław Gabryś, właściciel Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Z kolei Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” wprowadziła do sprzedaży drewniane modele Fokkera.

Manfred von Richthofen (fot. Nicola Perscheid, 1917/1918)

Mijająca w tym roku setna rocznica zestrzelenia „Czerwonego Barona” miała być okazją do realizacji projektu promującego Świdnicę poprzez jej związki z asem lotnictwa. Na ten cel, w ramach transgranicznej inicjatywy „Odlotowe miasta Świdnica i Trutnov”, udało się uzyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. We wniosku o dotację świdniccy urzędnicy twierdzili, że „replika samolotu Fokker, na którym latał Richthofen, trasa turystyczna, quest, tablica informacyjna, wystawa realizowana wraz z partnerem z Czech (…) złożą się na nowe atrakcje odnoszące się do dziedzictwa regionu i poprawią ruch turystyczny na tym obszarze”.

Pomysł budowy repliki Fokkera Dr.I spotkał się zarówno z głosami poparcia, jak i krytyki. Zagorzałym przeciwnikiem wydawania publicznych pieniędzy na upamiętnienie niemieckiego lotnika był radny Dariusz Sienko. – Mamy Kościół Pokoju, katedrę, ładny Rynek i w tej sytuacji kwiatka do kożucha za 130 tysięcy złotych moim zdaniem nam nie potrzeba. Pewne jest, że turyści do Świdnicy z powodu repliki Fokkera nie przyjadą – twierdził radny. – Czy promowanie postaci pruskiego żołnierza „mordercy”, w roku 100 rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego, przystoi prezydentowi polskiego miasta? – pytał Sienko.

Pomimo krytycznych opinii zdecydowano, że czerwony trójpłatowiec powstanie jeszcze w tym roku. Na początku października wykonanie repliki samolotu powierzono Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego. Samolot, na którego budowę trafi 47 tys. złotych, ma być gotowy do 27 grudnia 2018 roku. Wciąż nie wiadomo, czy replika znajdzie stałe miejsca na mapie Świdnicy, czy też – według niepotwierdzonych informacji – będzie ona mobilna, pozwalając na wykorzystywanie jej podczas różnych miejskich wydarzeń.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Alicja z Krainy Czarów

  Czytam na wikipedii: “W Niemczech, potem w III Rzeszy, kwitł kult Richthofena – fundowano tablice i kamienie pamiątkowe. W Świdnicy utworzono jego muzeum.” Serio?

  • Tołdi

   Podobne informacje czytam o żołnierzach wyklętych i ich kulcie. To ci co mordowali swoich rodaków, gwałcicilli i grabili, a Świdnica buduje im pomnik w parku centralnym.

   • Franek

    Żal d..ę ściska, że PRAWDZIWI BOHATEROWIE odzyskują swoje miejsce w historii, chociaż słuch miał o nich zaginąć?

    To postaw sobie w ogródku pomnik Lenina, Stalina, Dzierżyńskiego, itd., itd.
    Od razu poczujesz się lepiej…

    • Tołdi

     wsród tych prawdziwych bohaterów byli mordercy i gwałciciele, którzy znecali się nad polską ludnością cywilną. I to są fakty. Ale każdy ma bohaterów jakich lubi.

     • abc

      Nie dyskutuj z nim. Dla niego Kryże i Piotrowicz to wielcy patrioci.
      PISyfilis jest nieuleczalny.

     • JAcenty

      Pomijając całkowicie merytoryczny aspekt Twojego postu nie musisz tu używać słów uważanych powszechnie za obelżywe. Dyskusję można prowadzić bez używania podobnych określeń.

     • abc

      Oświeć mnie, proszę, które z użytych słów (liczba mnoga) jest POWSZECHNIE uważane za obelżywe. Zaglądam do różnych źródeł:

      pl*wikipedia*org/wiki/Wulgaryzmy_i_przekle%C5%84stwa_w_j%C4%99zyku_polskim (zamień gwiazdki na kropki w linku)

      … i nijak to co piszesz nie pasuje. Ja z kolei widzę w moim poście coś innego (cytat ze Słownika Języka Polskiego):

      “sarkazm «złośliwa ironia, drwina lub szyderstwo»”

     • YES

      pewnie chodzi o pieszczotliwe określenie pewnej patyji 🙂 ale fakt -słowa: kryże i piotrowicz można uznać za obelzywe :-)))

   • Artur

    Ciebie to komuna zgwałciła i ograbiła z rozumu na 100%.

 • Czytelnik

  Oj jak nam brakuje Polskich bohaterów !!!

 • henryk

  Głosując na BMS mieszkańcy zagłosowali za repliką Fokkera i Richthofenem.

  • Tołdi

   zagłosowali też za SPP w takiej formie, w jakiej jest ona obecnie. Co za pech Henryku. Nieprawdaż?

   • henryk

    No tak.Jak ktoś chce być dymany to nic na to nie poradzisz.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Ależ …to ciebie mieszkańcy ….
     Jeju jak fajnie 😁😁😁

  • Grzesiek

   A Ty wciąż nie możesz się z tym pogodzić… W każdym komentarzu narzekasz, chłopie weź się w garść. Jedź na grzyby lub na ryby, załóż hodowlę gołębi pocztowych… Jest tyle zajęć dających satysfakcję. No chyba że relaksujesz się przy klawiaturze pisząc kolejny post jaka to BMS jest bee

   • Violetta Ostrowska

    Obsesja? Na jakieś sensowne hobby potrzeba rozumu

 • men777

  Kurcze dobrze, że napisaliście że to muzeum bo chciałem tam zwieźć złom z budowy, myślałem, że jest to skup złomu

  • Ania

   To się najpierw dowiedz choć w 1% o historii tego złomu. Potem oceniaj czy to skup czy nie.

   • men777

    Na mUZEUM TO NIE ma WYGLADU, A więc komentarz Twój jest zbędny

    • Ania

     Hahaha chyba raczej twój bo gdybyś mieszkał w Świdnicy to byś wiedział że Muzeum utrzymuje się z prywatnych pieniążków i nic od nikogo nie bierze!!! Szacun!!! A powierzchnia na której się znajduje jest ojcowizna tego Pana!!! Dokonaj czegoś takiego własnymi piniazkami to pogadamy o wyglądzie..

 • Jolanta Pałac

  Radosnego wywalania kasy w kosmos ciąg dalszy. Tym razem na atrapę samolociku.

  Mamy własne, świdnickie tematy do wykorzystania.Czy świdniczanie wiedza na przykład, że Anna Świdnicka to królowa trzech narodów i cesarzowa rzymska? Ona i Książę Bolko Świdnicki mogą być lokomotywą napędzającą turystykę w Świdnicy. Mamy darmową reklamę w TVP1, gdzie scenarzyści “Korony królów” lokują Świdnicę prawie na równi z Krakowem. Jest zainteresowanie tematem średniowiecza. Jak ktoś dobrze pogłówkuje to można fajnie temat rozkręcić.Są autentyki z tego okresu w mieście. W okółl pełno zamków wybudowanych przez książąt świdnickich. Mamy kilka fajnych hoteli. Dlaczego nie zrobić ze Świdnicy centrum przygody ze średniowieczem?

  • Sylwia Osojca-Kozłowska

   Pani Jolanto, ma Pani trochę nieaktualne informacje, a czytając Pani opinię o wywalaniu kasy w kosmos z przykrością – bo nie lubię takich zagrywek – ale muszę odesłać Panią pod szklane drzwi do nieba. Jakoś nie widzę pod nimi tłumów pielgrzymów, których uznaje się za turystów. I ja patrząc na to cudo (bądź co bądź ładnie wykonane) uważam to jako mieszkanka za wywalenie pieniędzy w kosmos, o pomniku na który społeczeństwo nie zebrało, a na który miasto dołożyło z własnego budżetu nie wspominając. A tak byłoby ładnie, gdyby przed katedrą stał pomnik jej fundatora – Bolka II, co zresztą kiedyś było w planach.

   Wracając jednak do tematu, iż ma Pani nieaktualne informacje… Zgodnie i konsekwentnie z wyznaczonymi planami nad takimi pomysłami, o których Pani wspomina, pracowaliśmy w 2018 roku i nadal pracujemy w Urzędzie Miejskim – właśnie mając na uwadze będącą na fali “Koronę Królów”. Zasmucę Panią, a może nie – ale jest w urzędzie kilka osób, które potrafią i myśleć i główkować. Ba i sprawia im to przyjemność. W 2018 zrobiliśmy wprowadzające działania miękkie, ale poszliśmy znacznie dalej w pomysłach, które częściowo przedstawialiśmy na konferencji poświęconej rocznicy śmierci Bolka II. Czekamy na rozstrzygnięcie 2 ważnych projektów związanych właśnie z Bolkiem II Świdnickim i Anną Świdnicką, po to by mieć pieniądze na ich realizację. Oba zawierają w sobie działania w zakresie infrastrukturalnym – ważne dla rozwoju turystyki w Świdnicy. Niezależnie od ich rozstrzygnięcia w 2019 roku w Świdnicy odbędą się duże wydarzenia plenerowe poświęcone Annie Świdnickiej oraz Bolkiem II Świdnickim. Miłego dnia.

   • BA

    No cóż, jaka władza, takie poczynania. Porównanie Jana Pawła II i przepięknej ozdoby szklanej (turyści się nią interesują wbrew pani opinii), zawierającej najbardziej znaczące momenty z życia Chrystusa z niemieckim baronem mordercą – czy coś jeszcze trzeba dodawać?

    • Tołdi

     Oj tak. Masz rację BA. BAardzo adekwatne porównanie. Młodziaka, który zestrzelił około 80 żołnierzy biorących podobnie jak on udział w I wojnie światowej do “dobrotliwego” staruszka z Watykanu, który zamiatał pod dywan fakt gwałcenia dzieci przez księży i chronił pedofilów. Podać liczby skrzywdzonych dzieci oraz udowodnione skandale pedofilskie, o których wiedział ten staruszek, co jego KONTROWERSYJNY pomnik postawiliście w mieście ?
     Mam powklejać linki do bieżących artykułów na ten temat – byś mogła się odnieść?

     • BA

      Nie wiesz, jak to dokładnie było. Żeby kogoś oskarżyć, i to tak oskarżyć, trzeba mieć niezbite dowody. Radziłabym raczej zapoznać się z jego życiem, kim był i czego dokonał. To przerasta wszelkie granice. Materiału jest tyle, że powinno wystarczyć. No ale ty tego nie zrobisz.

     • Tołdi

      W tym temacie jestem tak samo wszechwiedzący jak ty, która nie oskarżasz przecież nikogo i niczego;-) w swoich powyższych komentarzach. Popatrz jak u ciebie szybko zmienia się punkt widzenia. Łatwo przyszło ci szafowanie słowem morderca mimo że ocena historyczna postaci o której tak piszesz jest zupełnie inna, a żabę związaną z desakralizacją JP2 jakoś trudno ci przełknąć. Przykro mi, bo to przecież nasz rodak, wszyscy cieszyliśmy się z jego wyboru. Gdyby padło na Ratzingera to może cieszyłbym się tak jak Ty, powiedziałbym Niemiec wiadomo, bo każdy Szkop to morderca;-) No ale BA są zeznania świadków, są dokumenty, są obszerne materiały naukowe na ten temat. JP2 to nie była krystaliczna postać, mówi się i pisze coraz głośniej na świecie o jego desakralizacji. Poczytaj coś więcej, bo poza Gościem Niedzielnym i Niedzielą istnieją także inne źródła. BAa są nawet rozprawy doktorskie na temat zamiatania pod dywan przez niego afer pedofilskich.

     • BA

      Ale coś ci się pomyliło. Każdy człowiek ocenia wszystko, co spotka na swojej drodze-nienormalne byłoby, gdyby tego nie robił. Ale pomiędzy ocenianiem, a oczernianiem jest przeogromna różnica

     • Tołdi

      No faktycznie określenie kogoś przez ciebie mordercą to jest tylko ocena do której masz przecież prawo (a że niezgodna z historią i faktami to inna inszość), a napisanie o kimś, że tuszował afery pedofilskie, o czym rozpisuje się obecnie cały świat (media + nauka) podając dowody w postaci zeznań i starych dokumentów wysyłanych do Watykanu, to zaś jest skandaliczne oczernianie. BA idź się prześpij, bo chyba już śpiąca jesteś i coś majaczysz. Mam takie samo prawo oceniać na podstawie istniejących publikacji i żyjących świadków kontrowersyjnego faceta, którego pomnik postawiliście przed katedrą i bez pytania kogokolwiek zrobiliście patronem także mojego miasta jak ty masz prawo uważać, iż żołnierz, który walczył i który nie został skazany przez sąd wojenny, a ktorego replikę samolotu miasto buduje, że jest on mordercą. I tak możemy do rana sobie gaworzyć, kto ocenia i czy poprawnie, a kto oczernia już czy w ogóle.
      PS. Rozprawy istnieją. Ja trafiłem na dwie – znajdziesz je w sieci do pobrania za darmo. Jedna po niemiecku, druga z kolei po angielsku słowa kluczowe pedofilia JP2 (szukaj po angielsku).

     • BA

      Wszystko zależy, komu się wierzy.

     • michbaner

      Tołdi zamknij gebę. Widać, żeś komuch i kodomita, co to wyborczą i liskwika czyta. Spadaj czerwony pająku ze swoimi komuszymi wywodami.

     • Tołdi

      Trolu pieprzony takie testy to sobie samemu przed lustrem pogoń. Jak masz problem z wypowiedziami innych, to wypi…. stąd. Jecze w tym kraju póki co jest wolność słowa dupku.

    • JAcenty

     Trochę przesadzasz z tym pięknem Santa Porta. Nie dość,że miasto musiało wybecalować potężną kasę aby spłacić pomnik i kupiło to ‘dzieło szklarstwa wystawowego’ to jeszcze nie napędza to wcale ruchu turystycznego. Lepiej już chyba będzie wymalować na środku placu dużą literę H, lotnicze pogotowie ratunkowe będzie miało gdzie lądować w razie czego.

     • BA

      Nie wprowadzaj w błąd innych , bo kasa nie była duża jak sugerujesz, zwłaszcza w porównaniu z setkami tysięcy wyrzuconymi do kosza przez cesarzową. Dla porównania nie wynajęła budynku przy Kliczkowskiej, choć chętny był (i do tego miała tam być szkoła zawodowa) co przyniosło stratę 240 tys. -prawie dokładnie tyle ile kosztowały Santa Porta. Wyrzucony do kosza projekt Parku centralnego, stadionu, basenu otwartego, a to koszty zdecydowanie więcej niż 100 tys. za projekt. Kupienie Domosu, gdy prawie za tą samą cenę można było kupić działkę o rzut beretem. (a Domos trzeba jeszcze wyburzyć za niemałe pieniądze). Zatrudnienie niepotrzebnie kilkudziesięciu nowych pracowników w UM- to dopiero forsa-kilkanaście milionów na kadencję). To tylko te sprawy, o których wiemy.

     • JAcenty

      No właśnie, masz całkowitą rację, dodaj do tej listy aqua-park i będzie komplet jeśli chodzi o wywalanie kasy w błoto. Jak widać żadna ekipa nie jest święta mimo że wystawia w mieście święte pomniki.

     • BA

      Cierpliwie przypominam, że kasę w błoto wywaliła ówczesna rada miejska, która nie zaakceptowała projektu.

     • YES

      czarna propaganda 😉

     • Perun

      Jasne. Ćwierć bańki to każdy z nas w tylnej kieszeni na drobne wydatki nosi…

     • YES

      no,w tylnej kieszeni santa portków…

   • Jolanta Pałac

    Dziękuję za informację o poczynaniach Urzędu i cieszę się, że ten temat się kręci i mamy w tej kwestii zbieżne poglądy. Jednak słabo się z tymi pomysłami reklamujecie pomimo posiadania swojego portalu informacyjnego. Jedna konferencja kiedyś w lecie…Nie wszyscy mogli na niej być.
    Co do wywalania pieniędzy w kosmos przez obecne władze pozostanę przy swoim zdaniu.

   • medyk

    To wy w urzędzie pracujecie?

   • Grzesiek

    Tak na marginesie, o ile dobrze pamiętam to na tablicy pod szklanymi drzwiami był chyba byk ortograficzny i wykonawca miał go poprawić, czy zostało to zrobione ? 🙂

   • GlosGlos

    Czy pani tak serio ???? no cóż jakie miasto taka atrakcja turystyczna…
    Lepiej zrobić do zabawy karuzelę i plac zabaw, niż byle jaki samolocik do zabawy.

    Co będzie teraz kolejną atrakcją Pomnik Żula Franka z Łukowej ?

    Czy Pani faktycznie myśli, że wszyscy specjalnie przyjadą podziwiać atrapę samolociku ?

    • JAcenty

     Franek ten typ Cię obraża 🙂

    • abc

     Proponuję lepszą atrakcję. Kiedyś na Rynku stał pręgierz. Można by go odbudować a w ramach atrakcji zatrudnić kolegę GlosGlos jako nieszczęśnika przykutego do pręgierza. Jestem nawet gotów wesprzeć finansowo zbiórkę na ewentualne wynagrodzenie dla niego. Żeby dodać smaczku jestem gotów zupełnie darmowo wymierzać mu karę chłosty na goły tyłek. Strój kata też w razie potrzeby zorganizuję.

     Takiej atrakcji to nie ma żadne miasto w Polsce. Gwarantuję sukces medialny a i turystów na Rynku będzie więcej, niż gdy gra hejnalista w Krakowie.

     Na koniec zmiany można by koledze GlosGlos pozwolić schłodzić pośladki w fontannie, żeby nie wyglądał jak czerwony tyłek pawiana.

     • JAcenty

      No co Ty? Chcesz skazić fontannę dopiero co wyremontowaną? A koszty dezynfekcji kto poniesie?

   • Jolanta Pałac

    Tak sobie myślę,że państwo w tym urzędzie cichutko, powolutku główkujecie, finansujecie atrapkę, a “naszego” księcia właśnie przytula Wałbrzych. W zamku Książ odbyła się konferencja n/t Księcia Bolka Świdnickiego. Spektakl wałbrzyskiego teatru “Mały wielki książe ” będzie atrakcją Święta Niepodległości na tymże zamku. Wałbrzych do promowania miasta, do Złotego Pociągu dołącza Piastów Świdnickich. Widać ma sprawniej główkujących decydentów.Niestety.

  • YES

   a kto traci czas na oglądanie KurTV? a zwłaszcza na to coś z koroną w tytule :-))

   • Jolanta Pałac

    Ten, kto nie traci czasu na seanse TVN 24 powodujące lemingozę :-))

 • oloderay

  Park Centralny przypomina Zeppelin Platz w Norymberdze podczas największych parad gdy był ozdobiony przez Alberta Speera. Fokker i cała ideologia związana z Richthoffenem wpasowuje się w to idealnie. Jeszcze ze 2-3 tablice pamiątkowe o pobycie znanych osób z tamtych lat: kanclerz, jego prawnik oraz najgrubszy marszałek latający zresztą w swoim czasie po stracie Manfreda w jego pułku i mamy komplet…
  A na giełdzie staroci ścigają za podróbkę krzyża żelaznego, który ma mniej wspólnego z tamtymi typami niż stahlhelm z polską 10 Brygadą Kawalerii.

  • JAcenty

   Proponuję na ścianie frontowej Sądu Okręgowego ufundować tablicę pamiątkową o mniej więcej takiej treści: Na pamiątkę sądzenia w tym sądzie kanclerza rzeszy Adolfa Hitlera. Tak nawiasem mówiąc nikt nie zapytał się o ważną rzecz: ciągle mowa o REPLICE samolotu, czy to znaczy że ta maszyna po zbudowaniu będzie latać? Jak dokładna będzie ta replika? A skąd wezmą silnik? A uzbrojenie? – a tak prawda, z muzeum.

   • oloderay

    Hitler nie był tam sam, towarzyszył mu niejaki Hans Frank, w tamtym czasie jego nadworny prawnik.

    • bleble

     No to dwie tablice

     • bleble

      Dodam jeszcze , że kogoś tutaj powaliło i nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Temat czerwonego barona a on pisze o pedofilii w kościele.

     • mike

      Oj Pani Beatko z jaką łatwością wydaje Pani nasze pieniądze na promowanie niemieckiego żołnierza.W czasie kiedy on walczył był naszym zaborcą. Po co go promować?

     • Tołdi

      no powaliło głownie ciebie, bo czytać nie umiesz lub wyrywasz zdania z kontekstu. poczytaj dokładnie ze zrozumieniem całą dyskusję. Porozmawiałem sobie z BA o sposobach wydatkowania środków publicznych na różne akcje dotyczące kontrowersyjnych postaci. Tej wladzy zarzuca się samolot richthofena, ktory budują z projektu, a ja nie musze byc zadowolony z pomnika faceta przyzwlającego na pedofilie w kosciele, ktory postawiła ekipa pana murdzka ze srodków własnych miasta i nikogo nie pytał o zdanie. Dla mnie sprawa ta jest zdecydowanie bardziej kontrowersyjniejsza i narzucona na siłe bo JP2 nie miał nic wspolnego ze swidnicą. Nawet tu nie był.

     • YES

      fakt – pomniczek do bani ale szklany The Wall imponujacy -jak na to patrzę to zawsze Irka pomysłodawcę mam na myśli 🙂 ale choć nie dałem ani grosika na ten eksces to i tak jestem dumnym fundatorem -ONI dali za mnie z moich podatków 🙂

     • Perun

      Nie mów, ale jako jedyni mamy pomnik JP2 wychodzącego z pod prysznica w pełnym umundurowaniu, razem z pastorałem i tiarą:).

     • JAcenty

      ze złotym pastorałem a jakże skromnym…

     • Violetta Ostrowska

      Ha,ha,ha…Starość nie radość! Nie miał siły puścić pastorału(jakże skromnego w złocie) Schorowany jak znacząca część obecnych mieszkańców. Żałobnicy wciąż opłakują o reszta płaci.

     • mike

      A jednak widzę , że powaliło Ci tołdi.

     • Tołdi

      mi? spojrz w lustro.

     • mike

      Spojrzałem w lustro i zobaczyłem ciebie.

     • Violetta Ostrowska

      Za to Watykańskie wlości się powiększyły. Biskupstwo macie a i Rydzyk laurki dostał.

     • Natalia

      To jest tzw. socjotechnika aby rozmydlic temat .

 • abc

  Gdyby wybory w Świdnicy wygrał likwidator z PISu to 47 tys zł nie trafiłoby na replikę samolotu Czerwonego Barona, tylko do innego Czerwonego Barona. Tego z katedry.

  Mamy wiele przypadków z całej Polski, jak PIS baaaaardzo hojnie obdarza środowiska kościelne publicznymi pieniędzmi.

  • YES

   albo fundnęli by nam replikę kolaski/bryczki/karocy w której podrózowali minister Szyszko i biskup Antoni Pacyfik Dydycz – ale to by był dobry biznes bo pózniej owa replike pewnie by studio Disneya odkupiło :-))) pieknie by się ta bryczka prezentowała na tle szklanych santa portków 🙂

 • Wynalazca Diodak

  Rozzuchwalona prezydentka wynikiem wyborczym nie zatrzyma się przed niczym “rozpędzona jak motocykl” (i to chyba japoński ! ) już nie cesarzowa, ale Imperatorka Układu Słonecznego i zafunduje nam tego Fokkera. Nie ma radnego Sieńki i jego protestu, a nawet choćby był to i tak nie miało to by żadnego znaczenia. Beata MS jest jak Idi Amin były dyktator Ugandy, który chciał się pojedynkować z królową Elżbietą II, prezydentka też chyba chce, mamy przynajmniej 2 punkty wspólne z tym wydarzeniem: stulecie odzyskanie Niepodległości i to, że podczas I wojny światowej to monarcha brytyjski (chyba Jerzy któryś tam…) reprezentował obóz Ententy walczący z państwami centralnymi, którym jednym z trybików był właśnie Manfred von Richthofen.

  • Natalia

   Dobra analiza.

 • Maciej Miłosz

  Te wspaniałe, innowacyjne pomysły na rozwój turystyki w mieście. Turyści już rezerwują bilety na obejrzenie repliki samolotu niemieckiego lotnika, o którym mało kto słyszał, ewentualnie sklejał w młodości Fokkera.

 • Krzysztof Czarnecki

  Czekam z utęsknieniem na moment, kiedy do Świdnicy zwalą się setki tysięcy turystów z całego świata, aby obejrzeć blaszaną atrapę samolotu, którego dziesiątki latających kopii istnieją w USA.

  Swoją drogą, jeśli informacja jest aktualna, to sprawa musiała być uzgodniona znacznie wcześniej. Miesiąc na zbudowanie samolotu od podstaw, na zasadzie rękodzieła, to trochę mało. Chyba, że będzie to pusta w środku skorupa. W sumie, za 48 tysięcy sam mógłbym to zrobić. Koszt materiałów do takiej wersji to jakieś 1000 zł. 47 tys. za miesiąc robocizny to całkiem nieźle.

 • kibol

  Chciałbym/żądam aby pod każdym (idiotycznym w tym przypadku) pomysłem podpisywał się autor/pomysłodawca, tak by przy przyszłych wyborach można byłoby go wynagrodzić lub ukarać. Proszę o nazwisko, nie jak to w komunie kolektywną
  odpowiedzialność.

 • Violetta Ostrowska

  Czy promowanie postaci pruskiego żołnierza , w roku 100 rocznicy Niepodległości Państwa Polskiego, przystoi … NIE PRZYSTOI !!!

  • Tołdi

   ktoś promuje? Poza mediami? Bo nie zauważyłem. W tym roku jest też 100 rocznica od zakończana I wojny światowej. Kumasz ją, czy nie bardzo? Na tych ziemach 100 lat temu nie było Polski. Nie było jej znacznie dłużej niż 100 lat.