Strona główna Wydarzenia Strzegom Zaprosili mieszkańców na plac budowy. Interweniował inspektor budowlany

Zaprosili mieszkańców na plac budowy. Interweniował inspektor budowlany

1

Na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu zostało opublikowane zaproszenie dla mieszkańców do zwiedzania budowanego od początku tego roku przedszkola z oddziałami żłobkowymi przy ulicy Kościuszki. Burmistrz twierdzi, że zapraszał wykonawca, kierownik budowy zapewnia, że o niczym nie wie. Zwiedzania nie będzie.

To jedna z największych inwestycji w Strzegomiu, której wartość sięga prawie 17 milionów złotych, w czym ponad 10 milionów stanowi unijne dofinansowanie. Powierzchnia użytkowa przedszkola będzie liczyć ponad 1900 m kw. W jego skład wejdzie m. in. 6 sal przedszkolnych i żłobkowych, sala wielofunkcyjna, antresole, szatnie, zaplecze kuchenne, gabinet pielęgniarki i logopedy, pomieszczenia biurowe i techniczne. Na terenie przy przedszkolu powstaną m. in. 3 place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych, zjeżdżalnie terenowe i amfiteatr terenowy, sad owocowy oraz ogrody „ptasi” i „motyli”. Obiekt zastąpi poprzednią, wysłużoną siedzibę przedszkola.

Budowa powinna już być na finiszu, bowiem zgodnie z warunkami przetargu firma ma czas na zakończenie inwestycji do 30 listopada tego roku. Jak postępują prace, mieszkańcy mieli się przekonać w najbliższą sobotę podczas kilku tur oprowadzania po budowanym przy ul. Kościuszki obiekcie. Plany przekreśliło jedno pytanie mieszkanki Strzegomia, która podzieliła się swoimi obawami z  Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Świdnicy: czy może na zwiedzanie budowy zabrać swoje wnuki, czy będzie to dla dzieci bezpieczne? Jak się dowiedzieliśmy w PINB, natychmiast została podjęta interwencja zarówno u kierownika budowy, jak i w Urzędzie Miejskim.

Burmistrz Zbigniew Suchyta przekonuje, że na wycieczkę zaprosił wykonawca, który chciał pokazać mieszkańcom, jak postępują prace. – To miały być półgodzinne przejścia od parteru na pierwsze piętro w kaskach, w małych grupach – opisuje plany burmistrz. Kierownik budowy zapewnia, że o żadnym oprowadzaniu nie było i nie ma mowy, bo plac budowy jest zamknięty dla osób postronnych. Nic nie wie o zapraszaniu mieszkańców.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm, którego w dniu zawierania umowy było wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane Inter-System SA, od kilku miesięcy funkcjonujące jako Przedsiębiorstwo Budowlane PBI SA. Jak informowała Gazeta Wrocławska, w lipcu do Sądu Okręgowego we Wrocławiu przedsiębiorstwo złożyło wniosek o otwarcie postępowania naprawczego. Próba kontaktu z firmą dzisiaj zakończyła się niepowodzeniem. Telefonu nikt nie odbiera, strona firmy pozostaje „w budowie”.

Burmistrz, pytany, czy zwiedzanie było związane z kampanią wyborczą mówi – Bardzo dużo ludzi pytało nas o ten budynek, o budowę przedszkola, uważałem, że to dobry pomysł. A wybory są wyborami, ludzie decydują sami. Budowa jest wielka, olbrzymia, chcieliśmy pokazać, przybliżyć.

Zwiedzanie zostało odwołane.

/asz/