Strona główna Polityka Świdnickie Forum Rozwoju: Czas na dobre miejsca pracy!

Świdnickie Forum Rozwoju: Czas na dobre miejsca pracy!

0

Jak spowodować, by w Świdnicy powstawały nowe, dobrze płatne miejsca pracy? Na to pytanie odpowiedzieli przedstawiciele Świdnickiego Forum Rozwoju „Świdnica Jutra”. Na konferencji prasowej zorganizowanej pod Muzeum Dawnego Kupiectwa, przekonywali, że potrafią skutecznie przyciągnąć do miasta nowe inwestycje.

Świdniczanie to ciężko pracujący i godni ludzie. Jesteśmy miastem, pełnym mieszkańców bardzo ciężko pracujących, często niestety zbyt nisko opłacanych w stosunku do swojego wysiłku. Żeby poprawić los świdniczan, musimy stworzyć warunki do lokowania dobrych miejsc pracy, w dobrze opłacanych branżach. Musimy ściągać inwestycje, tak, by miasto mogło dynamicznie i szybko rozwijać się, generując dobrobyt dla wszystkich mieszkańców. Jestem ekspertem w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich, zajmuje się także współpracą z biznesem. Potrafię to zrobić – mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i kandydat na prezydenta Marcin Paluszek.

Musimy stwarzać warunki do przyciągania inwestycji wysokich technologii. Świdniczanie chcą nowoczesnych i dobrych miejsc pracy, tak by nikt nie musiał wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia. Ściągniemy do Świdnicy nowoczesne firmy, zwłaszcza z zaawansowanych technologicznie branż, bo to one generują największy zysk i są szansą, na to, by w naszym mieście, powstała presja płacowa, w wyniku której zarobki będą w mieście wyższe – przekonywał Tomasz Owsiany, lider list komitetu na Zawiszowie, Kolonii i Zarzeczu.

Na konferencji przedstawione zostały konkretne pomysły na to, jak rozwijać lokalny rynek pracy i wspierać aktywność gospodarczą. –Stworzymy program grantów promocyjnych dla lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników, dzięki którym mogliby oni promować swoje wyroby wraz z promocją marki Świdnica jako miasta przyjaznego biznesowi. Lokalny biznes często może być kołem zamachowym promocji i rozwoju miasta – mówił radny Marek Marczewski.

Lokalny przedsiębiorca, Rafał Niesłuchowski, kandydat do Rady Miejskiej Świdnickiego Forum Rozwoju, przekonywał do założenia w Świdnicy Miejskiej Akademii Przedsiębiorczości. –Chcemy, aby świdnicka młodzież uczyła się przedsiębiorczości w praktyczny sposób. Z pomocą środków zewnętrznych utworzymy Miejską Akademię Przedsiębiorczości we współpracy ze świdnickimi szkołami średnimi oraz lokalnymi przedsiębiorcami – mówił.

Działacze Świdnickiego Forum Rozwoju zauważają, że Świdnica dzisiaj boryka się z odpływem mieszkańców, doświadcza wykluczenia komunikacyjnego. Miasto w ostatnich latach- dzięki ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie znacznie zwiększyło środki budżetowe. Włodarze mogą zwiększać wydatki na inwestycje, których brakowało od lat. Są to jednak głównie inwestycje, które nie generują wartości dodanej w perspektywie długookresowej. Kandydaci podkreślają, że sytuacja hossy nie będzie trwać wiecznie, a Świdnica dzisiaj, pomimo większych dochodów, wciąż się zadłuża.

Musimy patrzeć na miasto w perspektywie długookresowej, bo o sukcesie i konkurencyjności miasta nie decydują rabaty kwiatowe na rondach, a mądra polityka skoncentrowana na budowaniu sprzyjających warunków do lokowania innowacyjnych przedsiębiorstw, wspieranie inwestycji wysokich technologii. Boimy się, że za kilka lat nasze miasto będzie wyglądać jak ładnie urządzona makieta, ale bez wykwalifikowanego kapitału ludzkiego, bez młodych wykształconych ludzi, którzy już teraz, pracując np. we Wrocławiu- osiedlają się właśnie tam i zakładają swoje rodziny, bo nie widzą zachęt ze strony Świdnicy, aby tutaj mieszkać i dojeżdżać. Dlatego potrzebujemy innej wizji, która zawarta jest w naszym programie Świdnica Jutra – podkreślił kandydat na prezydenta, Marcin Paluszek.

Cały merytoryczny program Świdnica Jutra dostępny jest na stronie www.sfr.org.pl

Poznaj kandydatów do Rady Miejskiej Świdnicy tu: http://sfr.org.pl/kandydaci-do-rady-miejskiej-swidnicy/

/Artykuł sponsorowany/
/Materiał sfinansowany ze środków KW Świdnickie Forum Rozwoju/

Poprzedni artykułWyborcze plakaty utrudniają widoczność?
Następny artykułPark Centralny: od lipca wykonawca prac nie może doprosić się wypłaty