Strona główna 0_Slider Świdnica ma swojego przedstawiciela w sejmiku. Oto wyniki wyborów

Świdnica ma swojego przedstawiciela w sejmiku. Oto wyniki wyborów

17

Czternaście mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, trzynaście dla Koalicji Obywatelskiej. Znane są już pełne wyniki niedzielnego głosowania na radnych do sejmiku województwa dolnośląskiego. Wciąż jednak nie wiadomo, kto utworzy rządzącą koalicję – wszystko zależy od decyzji Bezpartyjnych Samorządowców.

Jacek Iwancz jako jedyny świdniczanin został wybrany radnym sejmiku

Na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 28,53% wyborców, listę Koalicji Obywatelskiej poparło 25,77%, na Bezpartyjnych Samorządowców głos oddało 14,98% uprawnionych. Na dalszych miejscach znalazły się: komitet “Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska” z poparciem 8,29% oraz Polskie Stronnictwo Ludowe – 5,23%.

Podział mandatów w sejmiku jest następujący: Prawo i Sprawiedliwość – 14, Koalicja Obywatelska – 13, Bezpartyjni Samorządowcy – 6, komitet Rafała Dutkiewicza – 2, PSL – 1. Pozostałe komitety nie zdołały wprowadzić do sejmiku żadnego przedstawiciele.

Z okręgu nr 3 (obejmującego miasto Wałbrzych oraz powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki) mandaty uzyskali:

 • Bezpartyjni Samorządowcy: Patryk Wild (10 793 głosy),
 • Polskie Stronnictwo Ludowe: Mirosław Lubiński (6 706 głosów),
 • Koalicja Obywatelska Platforma.Nowoczesna: Iwona Krawczyk (23 144 głosy), Jacek Iwancz (6 010 głosów), Stanisław Jurcewicz (9 710 głosów),
 • Prawo i Sprawiedliwość: Kamil Zieliński (32 115 głosów), Grzegorz Macko (9 629 głosów), Jerzy Dec (8 880 głosów).

Świdnica nie miała w minionej kadencji swojego przedstawiciela w sejmiku województwa. Zmieniły to wyniki niedzielnego głosowania, w których mandat uzyskał świdniczanin, Jacek Iwancz. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie głos i mam nadzieję, że uda mi się działać efektywnie na korzyść Świdnicy, powiatu świdnickiego i całego regionu. W tej chwili czekamy na decyzje Bezpartyjnych Samorządowców, od których zależy, czy znajdziemy się w koalicji rządzącej, czy w opozycji – mówi nowo wybrany radny. – Postaram się powalczyć skutecznie o obwodnicę dla Świdnicy, a także o bezpłatne przejazdy kolejowe dla młodzieży i studentów. Priorytetem jest dla mnie walka ze smogiem. Ten problem w Świdnicy jest bardzo duży i trzeba podjąć jak najszybciej zdecydowane działania – zapowiada.

Z powiatu świdnickiego o mandat w sejmiku walczyli też: Sylwia Osojca-Kozłowska (Zieloni, 613 głosów), Ilona Sitek-Warzecha (Bezpartyjni, 972 głosy), Paulina Zając (PSL, 2 264 głosy), Jolanta Suława (SLD, 1 556 głosów), Henryk Rataj (1 420 głosów), Karol Michalik (Ruch Narodowy, 468 głosów), Krzysztof Krystyniak (Ruch Narodowy, 163 głosy), Alicja Kłosińska (SLD, 581 głosów), Łukasz Cisoń (Razem, 465 głosów), Wiktor Zaleński (Razem, 475 głosów), Ewelina Szydłowska (PiS, 6 325 głosów), Violetta Mazurek (KO, 4 160 głosów).

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • Perun

  Panu Iwanczowi gratuluję wygranej i tego, że dziś około godziny 15.30 dzielnie walczył z wiatrem usuwając swój baner wyborczy. Liczę na przekazanie go schronisku dla zwierząt i pójścia w ślady przez innych kandydatów.

  • Jacek Iwancz

   Jak zapowiadaliśmy wcześniej banery zostaną przekazane do schroniska dla zwierząt. Dziękuję

   • henryk

    Moje gratulacje Panie Jacku.Co do banerów,to np.ja bym nie chciał aby psy sikały na moją podobiznę.

    • abc

     Drogi heniu, przy Twoim poparciu to i tak jest nobilitacja.

     • Perun

      :))

    • Janieon

     Pewnie. Bo w Twoim przypadku banery to laleczki woodoo…

     Ważniejsze dla Pana dobre własne samopoczucie, niż troska o słabszych, potrzebujących pomocy. Pomoc, która nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania i wysiłku.

     Ładnie się Pan zareklamował.

     • henryk

      Proponuję oddać swoje,bo ja nie miałem.

     • Janieon

      Banerów nie posiadam, ale koce, ręczniki miski i karmę z przyjemnością przekazuję do schroniska.

   • Alojzy

    Gratulacje Panie Jacku! Cieszę się, że mój głos nie poszedł na marne :)… Absolwent II L.O.

    • Jacek Iwancz

     Dziękuje bardzo

 • Gargamel

  Panie Jacku ! Z całą pewnością powinien wiedzieć Pan o tym, że wcześniej przedstawicielem naszego miasta w sejmiku była Pani Elżbieta Gaszyńska. Wypada Ją przeprosić.

  • Jacek Iwancz

   Przepraszam bardzo, ale w którym miejscu mojej wypowiedzi lub tekstu redaktora, wynika, że Pani Elżbieta Gaszyńska nie była wcześniej radną sejmiku?

 • ono

  Super, że mamy Świdniczanina w sejmiku wojewódzkim ale ważne czy będzie w koalicji rządzącej czy w opozycji. Z tego co pisze Gazeta Wrocławska PiS dogadał się z Bezpartyjnymi i koalicja PiS z B będzie rządzić województwem. I znów Świdnica będzie miała pecha przy rozdawaniu środków z UM tak jak za czasów Gaszyńskiej.

 • abc

  Mam nadzieję, że Bezpartyjni Samorządowcy nie skundlą się z PISem.

  • Janieon

   B może teraz dużo wygrać. Może sporo żądać od pis. Wykorzystać dla dobra woj. i porzucić gdy pis nie wywiaże się z umowy. Tylko pis ma lojalki co jest problemem. B też może się poddać i sprzedać jak kukiz.

   Oby ponad partyjną układankę ważniejsze było dobro mieszkańców … ehh marzenia 🙂

   • abc

    Spójrz w przeszłość i zobacz, jak skończyły inne partie, które współpracowały z PISem (np. Samoobrona, LPR). Niestety ta partia wszystkich koalicjantów traktuje instrumentalnie. Tylko partia o podobnej sile i wielkości ma szansę na poważne traktowanie przez PIS.

 • Miecznik

  Najniebezpieczniejsza dla Świdnicy jest horda klerykałów z każdej opcji politycznej! To ludzie ,którzy organicznie nie znoszą myślenia,prawdy i wolności człowieka!