Strona główna 0_Slider Schetyna i Lubnauer w Świdnicy. Wszystko jedno z kim, byle wygrać?

Schetyna i Lubnauer w Świdnicy. Wszystko jedno z kim, byle wygrać?

46

Przyjechali razem, ale wspólnej konferencji nie było. Obok Grzegorza Schetyny zamiast Katarzyny Lubnauer stanęła Beata Moskal-Słaniewska z SLD. Liderka .Nowoczesnej tuż obok rozdawała ulotki. Zarówno lider Platformy Obywatelskiej, jak i szefowa .Nowoczesnej przekonują, że współpraca układa się bardzo dobrze. 

Platformie bliżej do SLD?

Liderzy partii, które w tych wyborach startują pod szyldem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska, w Świdnicy mieli wziąć udział we wspólnej konferencji prasowej na Rynku. Tak spotkanie anonsowała posłanka PO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, jednak obok Grzegorza Schetyny, szefa Platformy, nie było Katarzyny Lubnauer. U jego boku stanęła obecna prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która podkreślała, że jest członkiem SLD. Schetyna gorąco popierał jej kandydaturę na prezydenta Świdnicy w zbliżających się wyborach. Na mocy umowy w ramach Koalicji Obywatelskiej prezydenta Świdnicy miała wskazać. Nowoczesna.

Z wypowiedzi lidera PO wynika jednak, że taka opcja w ogóle nie była brana pod uwagę. – Jeżeli nie mamy szans na swojego dobrego kandydata, który jest faworytem, ma szansę na zwycięstwo, to trzeba szukać współpracy szerszej koalicji. Wiele miesięcy wcześniej, żeby nie powiedzieć lat, rozmawialiśmy o współpracy ( z Beatą Moskal-Słaniewską, przyp red.) i wspieramy panią prezydent – tak Grzegorz Schetyna odpowiedział na pytanie, dlaczego Koalicja Obywatelska nie ma własnego kandydata. Przed czterema laty Platforma Obywatelska oficjalnie poparła Wojciecha Murdzka, który jest obecnie posłem partii Jarosława Gowina “Porozumienie” i członkiem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Schetyna wyjaśniał, że wówczas sytuacja była inna, a decyzje podejmował Jacek Protasiewicz.

.Nowoczesna osobno, ale razem?

Liderka .Nowoczesnej podczas spotkania Grzegorza Schetyny z dziennikarzami prowadziła oddzielną kampanię na rzecz kandydatów swojej partii. Pytana, dlaczego – mimo wspólnego przyjazdu i decyzji o ogólnopolskiej, wspólnej kampanii, w Świdnicy nie stała obok lidera PO wyjaśniała, że .Nowoczesna nie popiera Beaty Moskal-Słaniewskiej na prezydenta. Zapewniała przy tym, że Jacek Iwancz, który był wstępnie typowany na kandydata koalicji na ten urząd po bardzo dobrym stracie w wyborach parlamentarnych 2015, jest teraz bardzo dobrym kandydatem do sejmiku dolnośląskiego.

Dodała również, że za 5 lat .Nowoczesna będzie miała własnego kandydata na prezydenta Świdnicy. I choć nie doszło do zapowiadanej wspólnej konferencji prasowej, przekonywała także, że współpraca z Platformą Obywatelską w Koalicji Obywatelskiej układa się bardzo dobrze.

Jaka jest siła koalicyjnych partii w Świdnicy?

Świdnicka Platforma Obywatelska przez dwa lata praktycznie nie istniała. Po rozwiązaniu wszystkich kół w 2016 roku, dopiero pod koniec 2017 udało stworzyć się nową, bardzo skromną strukturę. Powstało jedno koło. Mimo wymiany obszernej korespondencji z zarządem dolnośląskim partii i biurem ogólnopolskim, nie udało się poznać liczby członków w Świdnicy. Obietnicę podania danych złożył dzisiaj szef struktur dolnośląskich, Jarosław Duda, niestety, nie odbiera telefonu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to bardzo skromna liczba. Aktualizacja: Jarosław Duda podaje, że w Świdnicy jest 151 członków PO.

.Nowoczesna ma w powiecie świdnickim dwa koła. Świdnickie liczy 30 członków, strzegomskie pięciu.

Agnieszka Szymkiewicz
Michał Nadolski

 • henryk

  Żenujący spektakl przegranych a głodnych.

  • JAcenty

   Lepszy był spektakl sytych na koncercie w Świebodzicach?

 • CoJaPacze

  Tragedia….
  Beatka tak krytykowała Murdzka a teraz robi dokładnie to samo!!! Ciekawe z kim po wyborach będzie się bratac!!!???
  Coś czuję że potrzebny jest tu jakiś “MEDYK” ( taki żart słowny dla kumatych i znających czerwone fakty)

  • medyk

   Jestem. Zażenowany jak większość.

 • Wynalazca Diodak

  Raczej nie nabiła sobie punktów Beata MS tutaj, z kimś trzeba trzymać, “czy z diabłem czy z Panem Bogiem”, do PIS-u iść nie może bo tam silna minister Zalewska, wybór prezydentki padł na PO. Wróćmy do 2010 roku: też wtedy Schetyna przyjechał do Świdnicy jako marszałek Sejmu, teraz jest szeregowym posłem, oglądał clowna i pojechał, czy pomógł coś Szczygłowi z PO? Chyba nie. W 2014 roku Murdzek w Krzyżowej spotykał się z premier E. Kopacz czy z kanclerz A. Merkel, raczej mało to kogo interesowało i to na bodajże 3 dni przed wyborami. Brzydko to wygląda, zbyt elitarnie, ale tak samo było 8 i 4 lata temu.

  • henryk

   PO zawsze popierało tych,którzy potem poszli siedzieć.

   • Jaska

    Hahaha

   • Janieon

    Przypomnij mi proszę kto z PO siedzi ? Cały czas krzyczycie że PO kradła – dlaczego mając milicję, prokuraturę, sądy jakoś nie chwalicię się wyrokami skazującymi złodzieji z PO?

    • Jolanta Pałac

     Bo to taki teatrzyk dla ubogich. Wy się pozabijajcie kto lepszy PIS czy PO, a my swoje robimy. Afery, aferami wyroków nie będzie. Jak się opcja przekręci, to zrewanżują się tym samym.Swój swojemu oczek nie wydłubie.

     • JAcenty

      Czyli sama siebie zaliczasz do tej grupy ‘krewnych i znajomych królika’ ? Robicie swoje mówisz? I w dodatku tak otwarcie o tym mówisz? No to czekaj, zrobię Ci reklamę w necie. Pamiętaj że internet nie zapomina. Twój post już skopiowałem. Nikt jeszcze z grona tej partii prawych i sprawiedliwych nie powiedział tak otwarcie że nikt mu nic nie zrobi bo macie deal z opozycją. No gratulacje, jestem pod wrażeniem.

     • Jolanta Pałac

      Nie należę do żadnej partii. Nie przyznaję się ani do PO ani do PiSu. Żyję dość długo i mam dobrą, dzięki Bogu, pamięć. Wnioski wysuwam na podstawie “historycznych” faktów. Od początku ‘rewolucji” w Polsce afer było bez liku, gospodarkę zniszczono, banki wyprzedano. rządziły różne ekipy. Solidarnościowcy, Uw, PSL, SLD, PO, PiS. Każdy sobie tylko prasę robił wytykając błędy i afery poprzedników. Pokaz mi kogo osądzono i skazano. Czy odzyskano zagrabiony majątek? Dla picu Baksik, Rywin i parę płotek posiedziało w komfortowej celi. Reszta ma się dobrze. Jak ktoś chce/ chciał/ zrobić porządek, to go nocną zmianą potraktują, teczuszkami lub taśmami przed nosem pomachają. Każdy ma na każdego haka . Media podpuszczają jednych na drugich. PiS też wiecznie rządzić nie będzie. Przyjdą inni i zabawa w rzucanie aferami będzie trwała nadal. Teatrzyk z kukiełkami. Tylko kłóćcie się narodzie, a my/ dobre pytanie kto?/ z tej mętnej wody rybki wyławiamy. Cała ta sprawa to przekleństwo grubej kreski. Nie zrobiono porządku na początku, a teraz po 30-latach już nie wiadomo kto jest kim.

      Skoro tego mechnizmu nie rozumiesz i czepiasz się to twój problem. Może przeczytaj parę książek Łysiaka, o ile wiesz kto to taki.
      To co napisałam powyżej i w poprzednim poście jest to moją prywatną, ogólną opinią i proszę mnie nie dopisywać do żadnej z partii. Nigdy, do żadnej nie należałam , nawet gdy w trudnych czasach nęcono mnie szybszym przydziałem na mieszkanie i karierą zawodową. I tak już zostanie. HOWG 🙂

    • Krzysztof Czarnecki

     Jakie sądy ma PiS – te, co “skazały” Sawicką? Czy te, które wypuściły z aresztu warszawskich kamieniczników? Może Tuleya ma kogoś skazać, albo Żurek, który od miesiąca nie chodzi do pracy, bo mu się reżim nie podoba?

     • xart

      popieram

    • Natalia

     Dziwne nieprawdaz no ale jak sie ma tzw,wymiar sprawiedliwosci dopisz dalej….

 • Natalia

  P Beato jaki kobieto zrobilas blad z kim sie zadalas ? ach czuje niesmak i to straszny.

 • BA

  Też nie przypuszczałam, że cesarzowa tak się wtopi. Teraz, kiedy wyszło na jaw jaką mafią jest PO, to naprawdę ciężki wstyd pokazywać się z nimi. Dla mnie to zdrajcy i niszczyciele Polski i to niestety nie są najmocniejsze słowa. No cóż, czerwona Świdnica i tak będzie głosować za swoją wygadaną idolką (nie ważne, że pogrąża miasto w ogromnych długach i nie ma pomysłu na jego autentyczny rozwój, a w swoich działaniach głównie naśladuje poprzedników, a tak się chciała od nich odciąć) Ale jak se pościelesz….

  • Tomek

   Jak PO jest mafią, to kim są Ci mówiący “zawsze” prawdę, ci karzący nam pracować za ” miskę ryżu” ?

   • Pozytywny

    Chyba czas zmienić pracę skoro tak mało zarabiasz. Mi niczego nie brakuje. Muszą być jakieś przyczyny takiego stanu rzeczy.

    • Tomek

     Widocznie byłeś blisko tego, który publicznie wyraża takie poglądy

     • Pozytywny

      Nie . Po prostu się uczyłem i mam dobrą pracę. Zaskoczony?

     • Tomek

      Niesamowite🤣

    • JAcenty

     MNIE niczego nie brakuje. Proszę bardzo, nie ma za co.

  • Pozytywny

   Twoje 3 pierwsze zdania to prawdziwa poezja. Sam bym tego lepiej nie napisał. Na własny kraj doniosą bez mrugnięcia okiem byle by znowu ryj był w korycie.

   • Pająk

    Rozumiem ze ty wolisz topić we własnym szambie i topić własny kraj. Co do donosów to jestem pewien że pierwszy byś donosił dla dobra swojej racji.

    • Pozytywny

     Niezłą sobie zrobiłeś mentalną wycieczkę. Często tak odlatujesz? Czego jeszcze jesteś pewien ?

  • Jaska

   Dlatego trzeba iść na wybory

 • Pozytywny

  Shreck i Świnka Peppa ?? Gorszego wsparcia nawet sobie nie wyobrażam. Szkoda ,że akurat do Świdnicy przyjechali. Jeszcze na nas gdzieś doniosą. :/ . Teraz już jestem pewien na kogo nie oddać głosu i za to dziękuję.

 • michbaner

  Żenada i infantylizm. Schet miał komuś pomóc , czy zaszkodzić ? Raczej zaszkodził co nie bardzo cieszy . Nie lubię czerwonych.

 • Madzia

  Jest 3 głównych grabarzy świdnickiej PO, którzy koryto i układy towarzyskie postawili wyżej niż ideały i dobro własnej partii walcząc o sukces układu PO-SLD. Jeden dziś nie przyszedł drugi sie chował za plecami szefów a trzecia roztrzepana posłanka dwojga nazwisk miała jeden z najgorszych dni w swoim życiu. Jest jedna dobra widomość każdy z nich już został ukarany lub dopiero będzie i tak; pierwszy dyma do Miękini dzień w dzień, drugi i tak nie zostanie już nigdy starostą, a ta trzecia no cóż może zapomnieć o mandacie poselskim w przyszłych wyborach.

  • Mariola

   No i jeszcze pani, która była przewodniczącą. Tak sobie myślałam, że cztery lata zniknęła i co z nią a tu proszę. Czyli polityka łączy i godzi ludzi …

   • Natalia

    Bez kozery interesy i kasa

 • mieszkaniec

  Pisano na portalu, ze komitet bms naruszyl kodeks wyborczy. To jeszcze nie zostal oficjalnie skreslony z list?

  • henryk

   Jeszcze nie ma odpowiedzi od PKW.

  • Krzysztof Czarnecki

   Nie można “skreślić” komitetu wyborczego. Przed wyborami komitet wyborczy może się właściwie tylko sam rozwiązać. Za naruszenie kodeksu wyborczego grożą w zasadzie tylko kary finansowe (dział IX Kodeksu Wyborczego). PKW nie ma nic do tego, sprawy naruszenia kodeksu rozpatrują sądy powszechne.

   W zasadzie jedyna poważna sankcja, jaka przychodzi mi do głowy, to stwierdzenie nieważności wyborów w wyniku odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego. Ale czy to jest możliwe, trzeba by głęboko poszperać w orzecznictwie.

 • Teresa Libędzka

  Hmmm, Pani Beata z Markiewiczem, Pani Beata na Czarnym Marszu, Pani Beata z Biedroniem, Pani Beata ze Schetyną (jaka szczęśliwa twarz na zdjęciu), itd., itd. I ciągle jest członkiem Rady Krajowej SLD!!! No kobieta renesansu po prostu.

  • mieszkaniec

   Pani Beata z Biskupem…

   • Jolanta Pałac

    I z Dalaj Lamą 🙂

    • Janieon

     Warto rozmawiać – zamiast gardzić drugim człowiekien. A to że jakaś osoba na szerokie kontakty to tylko dobrze o niej świadczy.
     Ponadto najbliższe wybory niestety nie są za kimś – a przeciw komuś. Wybiera się mniejsze zło, przewidywalność i normalność.

     • Jolanta Pałac

      Dalaj Lama tak mi się skojarzył z biskupem. Do pogardy się nie przyznaję, ale że nie podoba mi się to co dzieje się z miastem to fakt. Wg mojej opinii oprócz szerokich kontaktów trzeba być dobrym gospodarzem i mieć trochę więcej kompetencji poza PRem, a tu mam poważne zastrzeżenia. Głosowanie przeciwko to takie jak dziecinne ” na złość mamie odmrożę sobie uszy” . Może jednak warto posłuchać i poczytać co inni kandydaci mają do zaoferowania. Warto pomyśleć i zaryzykować, aby było lepiej. Z ostatnim przymiotnikiem nie mogę się zgodzić. To co się dzieje w mieście nie jest normalne. Mniejsze zło jest zawsze złem.

     • mieszkaniec

      Szerokie kontakty – oczywiscie. Ale wg mnie takie lapanie wszystkich srok za ogon w znaczeniu politycznym – wypada kiepsko.

 • Karo

  Żenada to chyba najtrafniejsze okreslenie. A moze i to za malo. PO miala wszystko: prezydenta RP, premiera i samorzady. Wystarczylo kontynuowac.. . ale nawet tego nie potrafili. Przegrali wszystko i beda dalej przegrywac bo nie maja za grosz pomyslu na partie, program, ludzi. Jak mozna nie wykreowac przez 8 lat mocnego kandydata na prezydenta świdnicy? Tej partii juz dziekujemy. Jedyny pomysl jaki maja to poprzec czerwona. Swoja droga nie wiedziec do czego jej to ‘poparcie’. Mysle ze to gwozdz do trumny tej kandydatki.

  • Janieon

   Kiedy PO miała samorząd w Świdnicy ? Prezydenta ?

   • Karo

    Przewage w samorzadach w skali kraju, prezydenta – RP – tak jak wyzej napisane.

 • Marcin Krzysztof

  Takie następne PSL, dają każdemu.

 • xart

  za 5 lat to nowoczesnej już nie będzie. 🙂 i całe szczęście.

 • xdcam

  SLDd
  PZPR razem z PO czyli Solidarnością.Chore zdurnial ten Schetyna na dobre