Strona główna 0_Slider Rusza rozbiórka Domosu. Co z budową nowego budynku?

Rusza rozbiórka Domosu. Co z budową nowego budynku?

24

Czytelnia z biblioteką, dom seniora, sala rehabilitacyjna oraz 45 nowych mieszkań ma powstać w nowym budynku, który stanie w miejscu Domosu na Osiedlu Młodych. Właśnie rozpoczyna się rozbiórka handlowego pawilonu. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy ruszy inwestycja świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego – do tej pory nie ogłoszono przetargu, który wyłoniłby wykonawcę prac.

W grudniu 2015 roku miasto rozwiązało umowę z Handlową Spółdzielnią Pracy „ZOAPIS” i odkupiło obiekt byłego Domosu. Za budynek z miejskiej kasy zapłacono 550 tysięcy złotych. – Jest to świetne miejsce, doskonale skomunikowane z pozostałymi częściami osiedla, szczególnie tą częścią, gdzie mieszka wielu seniorów. Początkowo zastanawialiśmy się nad adaptacją istniejącego obiektu, jednak jego stan techniczny nie pozwalał na to, dlatego rozsądniejszą rzeczą będzie wybudowanie w tym miejscu nowego obiektu – wyjaśniała pod koniec 2016 roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Ostatecznie zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

Pod koniec lutego, podczas sesji świdnickiej Rady Miejskiej, plany dotyczące zagospodarowania tego terenu przedstawił prezes TBS, Mirosław Gałek. – W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się 45 mieszkań. Trzydzieści z nich zostanie przeznaczonych na zasiedlenie w formie najmu komunalnego, po obecnych cenach TBS, ale za to z preferencyjnymi warunkami dla seniorów. Pozostałych 15 zostanie udostępnione w ramach programu Mieszkanie+ – mówił prezes Gałek.

Wszystkie mieszkania będą dysponowały balkonami, w każdym znajdą się oddzielne łazienki i ubikacje, natomiast w podziemnej części budynku wygospodarowany zostanie parking na 68 miejsc. – Połączone zostaną dwie funkcje, użytkowa i mieszkalna. Parter będzie pełnił wyłącznie funkcję użytkową. Zostanie tam przeniesiona filia biblioteki, powstanie klub seniora oraz klub dla młodzieży – tłumaczyła Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Prezes ŚTBS prezentujący wizualizacje przyszłej inwestycji

 – Do końca marca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, w maju lub czerwcu planujemy wyłonić wykonawcę prac, początek budowy powinien nastąpić w lipcu lub sierpniu – wyliczał z kolei prezes TBS. Koszt inwestycji ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych, z czego 9,5 mln będzie pochodzić ze środków zewnętrznych. Planowano skorzystać z preferencyjnych środków oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach tzw. funduszu municypalnego. Tu jednak procedura zaczęła się przeciągać. Już w marcu ŚTBS złożył wniosek kredytowy, jednak dopiero po blisko czterech miesiącach uzyskał on pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej.

Był to istotny krok naprzód, ale na wbicie pierwszej łopaty przyjdzie jeszcze poczekać. Najpierw konieczne jest uporządkowanie terenu pod przyszłą inwestycję. – Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w październiku tego roku rozpoczyna prace przygotowawcze, czyli wycinkę drzew i roboty rozbiórkowe związane z budową budynku mieszkalnego przy ul. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19 – mówi Dzwonkowska. Jak dodaje, przetarg na wykonanie prac budowlanych ogłoszony zostanie po podpisaniu umowy kredytowej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPożar domu w Mokrzeszowie. Potrzebna pomoc!
Następny artykułPodejmą we własnej hali lidera tabeli