Strona główna 0_Slider Prezydent Świdnicy zapowiada: ścieżka za ponad dwa miliony do przebudowy

Prezydent Świdnicy zapowiada: ścieżka za ponad dwa miliony do przebudowy

49

Spore zmiany czekają wybudowaną w 2017 roku ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Kopernika. Tuż po oddaniu inwestycji mieszkańcy dziwili się, że chodnik dla pieszych wybudowano tam tuż przy ruchliwej jezdni, a trasę dla rowerów przy ogrodzeniu. Podczas jednego ze spotkań wyborczych rację przyznała im prezydent Beata Moskal-Słaniewska i zapowiedziała przebudowę. – Czasami przy dużych projektach takie błędy się zdarzają. Nie wszystko da się sprawdzić, nie wszystko da się skonsultować – mówiła.

Inwestycja, zrealizowana przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów oraz spółkę MOST, kosztowała 2,38 mln złotych. W jej zakres wchodziła budowa kładki nad Bystrzycą oraz ciągu pieszo-rowerowego wraz z zatokami autobusowymi. Już w trakcie realizacji okazało się, że „zapomniano” o zjazdach do budynków komunalnych, a kolejnym problemem okazało się fatalne rozwiązanie przejść dla pieszych na skrzyżowaniach ulicy Kopernika z Rolniczą i Kliczkowską. Wtedy też wskazywano, że umiejscowienie chodnika tuż obok ruchliwej jezdni było błędem – zgodnie z powszechną praktyką powinna się tam znajdować ścieżka rowerowa.

Podczas spotkania przedwyborczego z mieszkańcami Zarzecza, prezydent Świdnicy poruszyła zarówno kwestię inwestycji zrealizowanych za jej kadencji, ale też odniosła się do problemów, na które natrafiono. – Niektóre rzeczy kosztowały nas więcej trudu i więcej kłopotów niż się tego spodziewaliśmy i o tym też warto powiedzieć. Jedną z takich niewielkich rzeczy, która irytuje część mieszkańców państwa dzielnicy, ale która irytuje także mnie – chociaż nie korzystam w ogóle z tego ciągu – to jest fragment ciągu pieszo-rowerowego przy ulicy Kopernika, gdzie projektant jakimś współczynnikiem się kierując zaprojektował ścieżkę rowerową przy płocie, a ścieżkę pieszą przy jezdni – mówiła Moskal-Słaniewska.

Ponieważ jest to zadanie realizowane w oparciu o fundusze unijne musimy odczekać chwilę i pan dyrektor [Maciej Gleba, przyp. red.] wie, że moją intencją jest jak najszybciej to przebudować. Czasami przy dużych projektach takie błędy się zdarzają. Nie wszystko da się sprawdzić, nie wszystko da się skonsultować, tym bardziej że – tak jak mówiłam – tych zadań różnego rodzaju, małych, wielkich i średnich zrealizowaliśmy 134 – wyjaśniała prezydent.

Zmiany na pewno nastąpią także w związku z inną, miejską inwestycją. Mowa o budowie ronda u zbiegu ulic Kopernika i Kliczkowskiej, które ma powstać do 15 czerwca 2019 roku. Za blisko 3 mln 962 tys. złotych inwestycję zrealizuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Będzie ono oznaczało ingerencję w wyremontowany w 2014 roku fragment ulicy Kliczkowskiej, a także reorganizację ścieżki rowerowej prowadzącej wzdłuż ulicy Kopernika.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTrzydzieści lat żarowskiego modelarstwa
Następny artykułPowalczą na parkiecie lidera tabeli