Strona główna 0_Slider Pracownicy socjalni masowo biorą urlopy. Protest w całej Polsce, pikieta w Warszawie

Pracownicy socjalni masowo biorą urlopy. Protest w całej Polsce, pikieta w Warszawie

3

W całym kraju na znak solidarności z protestem w stolicy pracownicy socjalni biorą urlopy na żądanie. W piątek, 12 października Federacja Pracowników Socjalnych zapowiedziała pikietę. – W Świdnicy w obsłudze nie spodziewamy się paraliżu – zapewnia Violetta Kalin, dyrektorka MOPS-u.

Mają dość niskich płac i ignorowania postulatów, kierowanych do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Polska Federacja Związkowa Pracowników i Pomocy Społecznej w piątek, 12 października w samo południe w Warszawie rozpoczyna pikietę. Jej uczestnicy będą protestować przed siedzibą ministerstwa. Na znak solidarności symbolicznie włączają się pracownicy ośrodków pomocy społecznej z całej Polski. W Świdnicy do dyrektora wpłynęło 17 wniosków o urlopy, zarówno wypoczynkowe, jak i na żądanie. Jak informuje Violetta Kalin, złożyli je pracownicy socjalnych. W sumie MOPS zatrudnia na takich stanowiskach 30 osób, wszystkich pracowników jest 82. – Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego czy na żądanie – podkreśla Violetta Kalin. – Będziemy starali się zabezpieczyć w piątek wszystkie nasze działy, nie spodziewam się paraliżu – dodaje.

Świdniccy pracownicy socjalni od lat apelują i wnioskują o podwyżki. Obecnie otrzymują, podobnie jak pozostali pracownicy jednostek miejskich, 5% podwyżki rocznie. Przy średniej pensji pracownika socjalnego w Świdnicy to około 80 złotych. – W czerwcu tego roku pracownicy zwrócili się z kolejnym pismem do prezydent Świdnicy o przewidzenie w konstruowanym wówczas budżecie miasta na kolejny rok podwyżek w wysokości 800 złotych brutto – mówi Jacek Wolszczak, szef Związku Zawodowego „Świdniczanie”. – To nie jest kwota nieuzasadniona. Kilka lat temu ówczesny wiceprezydent Waldemar Skórski obiecał pracownikom socjalnym 20% podwyżki.

Odpowiedź była odmowna. Prezydent zapowiedziała utrzymanie wzrostu płac na obecnym poziomie.

/asz/

 

Poprzedni artykułPrzetną wstęgę w odnowionym parku Sikorskiego
Następny artykułSiatkarki Polonii zagrają wyjątkowo w piątek