Strona główna 0_Slider Parowóz i rekonstruktorzy na 175-lecie linii do Wrocławia

Parowóz i rekonstruktorzy na 175-lecie linii do Wrocławia [FOTO]

0

Około 200 osób pojawiło się w poniedziałkowy wieczór na peronie stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej, by świętować przypadającą 29 października rocznicę uruchomienia pierwszego połączenia między Wrocławiem i Świebodzicami. Gości powitała grupa rekonstrukcyjna oraz historyczny skład z parowozem na czele. Była to też okazja do ponowienia apelu o ratowanie historycznego dworca, który dawniej był wizytówką miasta, a z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę.

Posłowie, samorządowcy, młodsi i starsi mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej, pracownicy jaworzyńskiego Muzeum Kolejnictwa, a także miłośnicy kolei i dolnośląskiej historii pojawili się w deszczowy i mglisty wieczór dla uczczenia rocznicy otwarcia „Kolei Świebodzickiej”. Budowa tej linii sprawiła, że na Śląsku wyrosło nowe miasto – Königszelt (dziś Jaworzyna Śląska). Powstał wówczas także dworzec kolejowy, będący chlubą nowego miasta.

Z jednej strony to powód do świętowania, ale z drugiej strony to także powód do rozpoczęcia akcji ratowania przed zagładą historycznego dworca kolejowego. Za rok w 176. rocznicę może już bowiem być za późno, by jeszcze cokolwiek ratować – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Wszyscy goście poniedziałkowego spotkania mogli wysłuchać krótkiej lekcji historii, która przybliżyła dawne dzieje jaworzyńskiego dworca. Mieszkańcy mieli też możliwość zabrania głosu w sprawie ratowania kolejowego gmachu. Wielu przedstawiało swoje pomysły na jego przyszłe zagospodarowanie. Ich wypowiedzi, wspomnienia i pomysły zostaną umieszczone na ścianach historycznego obiektu. – Mieszkańcy Jaworzyny Sląskiej pokazali jak bardzo zależy im na tym zabytkowym obiekcie – podkreślała dyrektor.

Zwróciliśmy uwagę na ważny problem. Dzięki działaniom Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska wiadomo już, że dworzec zostanie wpisany do rejestru zabytków, a tym samym nie zostanie zburzony. Teraz należy skupić się na znalezieniu środków finansowych, dzięki którym możliwe będzie jego odtworzenie – wyjaśnia Szczerbińska-Tercjak. Co znajdzie się w jego wnętrzu? Według propozycji mieszkańców obiekt mógłby stać się siedzibą instytucji kultury, miejscem spotkań dla seniorów i młodzieży, mógłby też zyskać funkcję kolejowego rynku Jaworzyny.

Według pierwotnych planów, uczestnicy rocznicowego spotkania mieli stworzyć ludzki łańcuch, otaczający dawny dworzec. Ostatecznie zgody na wstęp na nieczynny peron nr 2 nie wydali kolejarze, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński