Strona główna Wydarzenia Jak zmniejszyć zużycie prądu i zredukować jego koszt?

Jak zmniejszyć zużycie prądu i zredukować jego koszt?

0

Rachunki za energię elektryczną to jeden z największych stałych wydatków, który ponosi każdy bez wyjątku. Każdy marzy by ten rachunek był znacznie mniejszy, ale mało kto wie jak można osiągnąć zadowalający dla portfela rachunek. Zebraliśmy listę sprawdzonych sposobów, które pomogą w obniżeniu Twoich rachunków za prąd w domu.
Jakie urządzenia wybrać dla domu

Skuteczne obniżenie rachunków za prąd zaczyna się od zakupu urządzeń, które cechują się niskim zużyciem energii elektrycznej. Codzienne życie człowieka w dwudziestym pierwszym wieku prawie niemożliwe do wyobrażenia bez telefonu komórkowego, komputera czy laptopa. W każdym z pomieszczeń w naszych domach są urządzenia, które służą do ułatwienia naszej codzienności lub po prostu dla rozrywki. Lodówka i zmywarka, piekarnik i płyta grzewcza, pralka, telewizor i komputer, telefon i konsola, jest to tylko mała część urządzeń użytku domowego, który każdy z nas posiada w domu. W obecnych czasach, wybierając ogrzewanie domu gazem czy węglem, potrzebujemy energię elektryczną, która będzie zasilać jak kocioł, tak i urządzenia dodatkowe, takich jak pompa cyrkulacyjna czy termostaty.

Decydując się na zakup tego czy innego urządzenia w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na charakterystyki, takie jak ilość pamięci w telefonie czy tryby prania w pralce. Warto jednak się skupić najpierw na zawężeniu listy potencjalnych modeli, niezależnie czy to telewizor, piec czy pralka, do urządzeń, które się cechują najwyższą klasą energetyczną. Najwyższa klasa energetyczna oznacza się jako “A+++” na zielonym tle i jest wskaźnikiem minimalnego możliwego zużycia prądu przez dane urządzenie.

Zmiana nawyków – niskie rachunki za prąd

Jednak zakup urządzenia z najwyższą klasą energetyczną jest tylko pierwszym krokiem do znacznego obniżenia kwoty na Twoim rachunku za prąd.

Zaczynać warto od tego co zużywa najwięcej prądu, czyli ogrzewanie. Niezależnie od tego czy wybierasz ogrzewanie gazowe, węglem czy elektryczne, pierwszym i najważniejszym krokiem, który warto podjąć jest ocieplenie i zapełnienie maksymalnej energooszczędności domu. Nieodłączną częścią projektu domu w naszym czasach jest ocieplenie elewacji domu oraz izolacja dachu oraz fundamentów i piwnic.

Od ogrzewania do oświetlenia i urządzeń elektrycznych. Ocieplenie domu, które jest znaczną inwestycją, nie jest jedynym sposobem na obniżenie zużycia prądu w domu. Zacząć warto od takich prostych kroków jak wymiana żarówek na energooszczędne, przykrywać garnki pokrywką i nie otwierać piekarnika podczas gotowania. Również warto się oduczyć otwierać lodówkę tylko by sprawdzić czy nic się nie zmieniło.

Nowy sprzedawca – tani prąd

Aby Twój portfel był naprawdę szczęśliwy od wysokości rachunku za prąd dla domu, rozejrzyj się za ofertami sprzedawców energii elektrycznej, jak  Po Prostu Energia, gdyż możliwe że znajdziesz niższe stawki za prąd u nowego sprzedawcy. Wiele osób kupując nieruchomość nawet się nie zastanawiają nad sprzedawcą prądu, a po prostu przedłużają już podpisaną umowę podając swoje imię. Warto jednak pamiętać, że zmiana sprzedawcy może zapewnić Ci nawet do kilkuset zaoszczędzonych złotych, które można wydać na coś o wiele bardziej przyjemnego niż rachunek za prąd.

/Artykuł sponsorowany/