Strona główna 0_Slider “Niezależna Świdnica” ogłasza swój program. Stawiają na wspieranie mieszkańców

“Niezależna Świdnica” ogłasza swój program. Stawiają na wspieranie mieszkańców [FOTO/VIDEO]

17

Władza ma służyć mieszkańcom, a nie mieszkańcy i ich pieniądze – władzy! Świdnica będzie zarządzana w sposób nowoczesny, dynamiczny, z uwzględnieniem działań proekologicznych, ekonomiczny i efektywny – zapowiada Janusz Solecki, kandydat na prezydenta Świdnicy, popierany przez komitet “Niezależna Świdnica”. W poniedziałek przedstawił on pomysły komitetu na najbliższych 5 lat.

Wszyscy chcemy ładnego, przyjaznego, spokojnego miasta, w którym będziemy mogli się rozwijać, żyć i wychowywać swoje dzieci, a potem spędzać pogodną starość. Chodzi o nasze życie i przyszłość. Dlaczego zatem oddajemy ją w ręce innych ludzi bez refleksji i zaangażowania? – pyta Solecki. Jak podkreśla, aktywność mieszkańców nie może ograniczać się do oddania głosu w wyborach i przekazania całej odpowiedzialności w ręce wąskiej grupy osób będących u władzy. Stąd też chęć podjęcia działań, które sprawią, że głos mieszkańców będzie słyszalny przez całą kadencję.

W programie “Niezależnej Świdnicy” uwagę zwrócono na dziewięć obszarów: 1) Nowoczesne Miasto, 2) przedsiębiorczość i jakość miejsc pracy, 3) mieszkalnictwo i zabytki, 4) bezpieczeństwo publiczne i porządek, 5) czyste środowisko, oszczędzanie energii i gospodarka odpadami, 6) dziecko w szkole, 7) kultura rekreacja i wypoczynek, 8) opieka społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu, 9) infrastruktura techniczna.

Wśród pomysłów ujętych w programie znalazła się m.in. propozycja wprowadzenia zintegrowanej karty miejskiej, dzięki której świdniczanie mogliby korzystać z transportu publicznego, parkingów obiektów sportowych i placówek kulturalnych, a także załatwiać sprawy w urzędzie. Dużo większa miałaby być także rola budżetu obywatelskiego, w ramach którego obecnie sporo uwagi poświęca się projektom, które powinny być obowiązkiem gminy. Janusz Solecki i świdniczanie tworzący “Niezależną Świdnicę” proponują też powrót do zwyczaju przyjmowania mieszkańców przez prezydenta miasta.

W programie zwrócono uwagę na konieczność bliższej współpracy urzędu z przedsiębiorcami i instytucjami ich zrzeszającymi. Podkreślana jest rola wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorców poprzez tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości i rzemiosła. Powinno się też zachęcać do działalności na terenie miasta przedsiębiorców innowacyjnych. Kluczową rolę powinno też odgrywać zachęcanie młodych, doświadczonych i wykształconych świdniczan do powrotu do miasta, co stawiane jest w przeciwieństwie do obecnego programu “Zostańcie z nami”.

“Nowoczesna Świdnica” chce też znaleźć sposób na ożywienie Rynku, powrócić do pomysłu zagospodarowania terenów nad Bystrzycą, kontynuować starania o budowę obwodnicy miasta, zoptymalizować strefę płatnego parkowania, wprowadzić darmowe przejazdy autobusami, wdrożyć system inteligentnego sterowania ruchem, wybudować nową halę widowiskowo-sportową, a po konsultacjach społecznych zdecydować o planach dotyczących budowy parku wodnego lub przebudowy basenu krytego przy ulicy Równej. Niezależnie od różnych pomysłów inwestycyjnych, to właśnie rozmowy z mieszkańcami mają stanowić podstawę do wszystkich, przyszłych działań samorządowców wybranych z list komitetu.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Artur Ciachowski