Strona główna 0_Slider “Niezależna Świdnica” ogłasza swój program. Stawiają na wspieranie mieszkańców

“Niezależna Świdnica” ogłasza swój program. Stawiają na wspieranie mieszkańców [FOTO/VIDEO]

17

Władza ma służyć mieszkańcom, a nie mieszkańcy i ich pieniądze – władzy! Świdnica będzie zarządzana w sposób nowoczesny, dynamiczny, z uwzględnieniem działań proekologicznych, ekonomiczny i efektywny – zapowiada Janusz Solecki, kandydat na prezydenta Świdnicy, popierany przez komitet “Niezależna Świdnica”. W poniedziałek przedstawił on pomysły komitetu na najbliższych 5 lat.

Wszyscy chcemy ładnego, przyjaznego, spokojnego miasta, w którym będziemy mogli się rozwijać, żyć i wychowywać swoje dzieci, a potem spędzać pogodną starość. Chodzi o nasze życie i przyszłość. Dlaczego zatem oddajemy ją w ręce innych ludzi bez refleksji i zaangażowania? – pyta Solecki. Jak podkreśla, aktywność mieszkańców nie może ograniczać się do oddania głosu w wyborach i przekazania całej odpowiedzialności w ręce wąskiej grupy osób będących u władzy. Stąd też chęć podjęcia działań, które sprawią, że głos mieszkańców będzie słyszalny przez całą kadencję.

W programie “Niezależnej Świdnicy” uwagę zwrócono na dziewięć obszarów: 1) Nowoczesne Miasto, 2) przedsiębiorczość i jakość miejsc pracy, 3) mieszkalnictwo i zabytki, 4) bezpieczeństwo publiczne i porządek, 5) czyste środowisko, oszczędzanie energii i gospodarka odpadami, 6) dziecko w szkole, 7) kultura rekreacja i wypoczynek, 8) opieka społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu, 9) infrastruktura techniczna.

Wśród pomysłów ujętych w programie znalazła się m.in. propozycja wprowadzenia zintegrowanej karty miejskiej, dzięki której świdniczanie mogliby korzystać z transportu publicznego, parkingów obiektów sportowych i placówek kulturalnych, a także załatwiać sprawy w urzędzie. Dużo większa miałaby być także rola budżetu obywatelskiego, w ramach którego obecnie sporo uwagi poświęca się projektom, które powinny być obowiązkiem gminy. Janusz Solecki i świdniczanie tworzący “Niezależną Świdnicę” proponują też powrót do zwyczaju przyjmowania mieszkańców przez prezydenta miasta.

W programie zwrócono uwagę na konieczność bliższej współpracy urzędu z przedsiębiorcami i instytucjami ich zrzeszającymi. Podkreślana jest rola wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorców poprzez tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości i rzemiosła. Powinno się też zachęcać do działalności na terenie miasta przedsiębiorców innowacyjnych. Kluczową rolę powinno też odgrywać zachęcanie młodych, doświadczonych i wykształconych świdniczan do powrotu do miasta, co stawiane jest w przeciwieństwie do obecnego programu “Zostańcie z nami”.

“Nowoczesna Świdnica” chce też znaleźć sposób na ożywienie Rynku, powrócić do pomysłu zagospodarowania terenów nad Bystrzycą, kontynuować starania o budowę obwodnicy miasta, zoptymalizować strefę płatnego parkowania, wprowadzić darmowe przejazdy autobusami, wdrożyć system inteligentnego sterowania ruchem, wybudować nową halę widowiskowo-sportową, a po konsultacjach społecznych zdecydować o planach dotyczących budowy parku wodnego lub przebudowy basenu krytego przy ulicy Równej. Niezależnie od różnych pomysłów inwestycyjnych, to właśnie rozmowy z mieszkańcami mają stanowić podstawę do wszystkich, przyszłych działań samorządowców wybranych z list komitetu.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

fot. Artur Ciachowski

 • CoJaPacze

  Panie Solecki słabo słabo i wstyd :/
  Te wszystkie postulaty i to co Pan mówisz już słyszałem 2 miesiące temu jak Paluszek pokazywał swój program. Pełno podobieństw….
  Samemu ciężko coś wymyślić ???

  • henryk

   Ten program nie ma nic wspólnego ani z Paluszkiem ani tym bardziej z BMS. A może zamiast krytykować to samemu podjąć jakąś inicjatywę.Takich od narzekania i krytykowania jest dużo i przeważnie nie chodzą na wybory,lub pracują za trolla.

   • Kruk Biały

    Panie Heniu a pan to nie troll internetowy? Czym sie pan różni od innych tu ? Nie podajesz przecież nazwiska …..

    • henryk

     Ja przynajmniej podaję imię i wszyscy wiedzą kto komentował.

   • szary obywatel

    Henryk – mistrz świata w narzekaniu na świat…

    • henryk

     Ja nie narzekam a pokazuję patologię i także ją zwalczam.

     • CoJaPacze

      Panie Henryku ja nie marudzę doceniam Pana walkę o strefe płatnego parkowania, ale program jest w krople w krople jak program Paluszka…
      I proszę mi wierzyć zero w tym złośliwości tylko same fakty. .
      Pozdrawiam serdecznie
      I życzę powodzenia

  • Kruk Biały

   Sołecki i Paluszek niestety słabo sie wg mnie prezentują jako radni w tej kadencji. Nie widzę wybitnych ich zasług ani sukcesów. Rzadko ich gdzieś widać. Programy wyborcze może i podobne ale czy dotykają najważniejszych kwestii ? Śmiem wątpić ….

   • CoJaPacze

    A Ty co rolnik szuka żony ??
    Ronda chcesz pielęgnowac 🙂

   • Jaska

    Może słabo Pan patrzy bo akurat Pan Solecki coś robi

 • Nie usuwajcie konta!

  A mnie zaciekawiło, że wszystkie artukuły wyborcze na Swidnica24 są sponsorowane i finansowane ze środków komitetów, a ten nie. Można tak?

  • henryk

   Tylko,że to nie jest artykuł zlecony przez komitet a reportaż.

   • Nie usuwajcie konta!

    I ja to doskonale rozumiem. Ciekawi mnie tylko, dlaczego nie o wszystkich komitetach robi się darmowe reportaże.

    • henryk

     Ze wszystkich konwencji komitetów były reportaże,można bez problemu sprawdzić.

     • Nie usuwajcie konta!

      Musiałem przegapić…

 • Maciej Miłosz

  Czy w programie jest zniesienie SPP? Bo jak tak to od razu “ożywienie rynku” można potraktować za pusty frazes co stawia pod znakiem zapytania resztę frazesów.

 • Wiktor Lis

  Na fotografiach widać jak wyborcy walą drzwiami i oknami na spotkanie z kandydatem. Widać, że kampania idzie “pełną parą” 😉