Strona główna 0_Slider Kolejna kadencja dla Moskal-Słaniewskiej. Sprawdź, kto został radnym

Kolejna kadencja dla Moskal-Słaniewskiej. Sprawdź, kto został radnym

79

Znane są już wyniki niedzielnego głosowania w Świdnicy. Zdecydowane zwycięstwo odniosła Beata Moskal-Słaniewska, która zdobyła 69,9% głosów. Wiadomo też, kto zasiądzie w nowej radzie miejskiej.

Podział mandatów w przyszłej radzie miejskiej

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Państwową Komisję Wyborczą, na Beatę Moskal-Słaniewską (KWW BMS) oddano 16275 głosów. Drugie miejsce zajął Jacek Drobny (KW PiS), który zdobył 4123 głosy. Na Marcina Paluszka (KW ŚFR) zagłosowało 1598 osób, na Janusza Soleckiego (KWW Niezależna Świdnica) – 828, natomiast na Roberta Garsteckiego (KWW Kukiz’15) – 473 świdniczan.

Oznacza to, że walcząca o reelekcję prezydent Świdnicy otrzymała poparcie na poziomie 69,86%, Jacek Drobny – 17,70%, Marcin Paluszek – 6,86%, Janusz Solecki – 3,55%, a Robert Garstecki – 2,03%.

Podczas niedzielnego głosowania świdniczanie zadecydowali też, jak przez najbliższych pięć lat będzie wyglądała rada miejska. Poszczególne komitety uzyskały następujące poparcie:

 • Koalicja Obywatelska – 24,31%, wprowadzi 7 radnych,
 • komitet Beaty Moskal-Słaniewskiej – 22,74%, 6 radnych,
 • Prawo i Sprawiedliwość – 20,84%, 6 radnych,
 • Wspólnota Samorządowa – 12,27%, 3 radnych,
 • Świdnickie Forum Rozwoju – 9,78%, 1 radny.

Żadnego mandatu nie zdobył komitet Niezależna Świdnica (5,39%) oraz Kukiz’15 (4,66%).

Radnymi nowej kadencji zostali:

 • z okręgu nr 1: Krzysztof Grudziński (671 głosów), Jacek Drobny (618), Andrzej Ora (403), Marcin Paluszek (486), Danuta Morańska (372),
 • z okręgu nr 2: Magdalena Rumiancew-Wróblewska (854), Lech Bokszczanin (250), Aldona Struzik (518), Ryszard Makowski (275), Zofia Skowrońska-Wiśniewska (424), Rafał Fasuga (454),
 • z okręgu nr 3: Marcin Wach (217), Joanna Gadzińska (504), Luiza Nowaczyńska (647), Jan Jaśkowiak (379), Beata Moskal-Słaniewska (1021), Wiesław Żurek (362), Władysław Wołosz (153),
 • z okręgu nr 4: Jan Dzięcielski (790), Albert Gaszyński (252), Krzysztof Lewandowski (447), Lesław Podgórski (337), Mariusz Kuc (422).

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • AnkaH

  nie wiem jak to skomentować. ostatecznie suweren się wypowiedział.

  • Dominika

   Bardzo słaby wynik Pana paluszka, SFR i Wspolnoty Samorządowej, pis też średnio w porównaniu z ogólnopolskimi i wojewódzkimi wynikami. Dużo poniżej ostatnich wyników 4 lata temu (SFR i PIS). Widać też bardzo wysokie wyniki osób, które popracowały w terenie. Trzeba przyznać, że wyniki p. M. Rumiancew, J Dziecielskiego i B.Słaniewskiej robią duże wrażenie. gratulacje.

   • medyk

    Dzień bez żółci i wazeliny dniem straconym.

   • ono

    4 lata temu PiS miał 3 radnych obecnie ma 6 tak więc powiększył o 100%.
    ŚFR w 2014 r. otrzymało 2 mandaty a obecnie 1 czyli 50% mniej. Największym przegranym jest Wspólnota Samorządowa z 6 na 3. Największym wygranym jest Koalicja PO.N która wprowadziła 7 radnych oraz BMS w okręgu 3 dzięki głosom na P. Słaniewską jej komitet uzyskał 3 mandaty w tym dwa z wynikiem 122, 153.

    • Obi von Kenobi ;-)

     o ktoś się TVPis naogładał 🙂 teraz taki przekaz dnia zapodają ?

  • iras

   Nalezy pogratulowac Pani Beacie wygranej !!!!!
   Co czynie .

 • henryk

  Ponownie wybrano większość miernot,które nigdy niczego dla mieszkańców nie zrobili i nie potrafią w radzie pracować.

  • Alonzo

   Dokładnie. Można by powiedzieć, że radnym zostaje się będąc radnym. Słabo, ale to nie “wina” wybranych, tylko tym którym nie chciało się ruszyć i iść na wybory, czyli około 50%…

   • henryk

    Widziałem,jak Krzysztof Grudziński przed ciszą wyborczą jeżdził po osiedlu,zamaskowany pod czapką i pilnował wszystkich słupów ogłoszeniowych na osiedlu młodych. Czekał pod słupemi jak pies i jeśli ktoś nakleił swoje plakaty to natychmiast zaklejał wszystkie plakaty wyborcze swoimi,aby tylko on był na wszystkich słupach.Może mi ktoś podpowie,co on zrobił dla mieszkańców i jakim był radnym?Bo jakoś nic mi o tym nie wiadomo.

    • Swidniczanin

     Nie rozumiem, dlaczego nie zawiadomiłeś kogo trzeba o tym fakcie, skoro tak bardzo pilnujesz, żeby prawo było przestrzegane?

     • Paweł Palo

      dokładnie, mam wrażenie że pan henryk jakby krytykował dla krytykowania.

    • Grzesiek

     Jakieś zdjęcia? Filmy? Cokolwiek co by uwiarygadniało tą historię?
     Bo jeśli nie to jest to tak samo prawdopodobne jak czarna wołga, albo Mikołaj.
     A jeśli są dowody to czemu nie ma zawiadomienia do odpowiednich organów?

     Tak tylko pytam…

     • Obi von Kenobi ;-)

      Nie dręcz Henia, proszę. Dość, że ludzie dobitnie pokazali co o nim sądzą. :-))

     • Grzesiek

      Mnie nie interesuje jego samopoczucie tylko stan faktyczny. Jeśli ma dowody to wie też co może z nimi zrobić. I tyle w temacie.

  • Grzesiek

   I co, mówiłem że się zdziwisz 🙂

   • henryk

    Takiego chamstwa nie wziąłem pod uwagę.

  • Slawomir Slawek

   Dokładnie masz rację , począwszy od młodzieży która nic za poprzedniej kadencji nie zrobiła skończywszy na starych wyjadaczach którzy od paru kadencji nic nie robią , widać mieszkańcy lubią i cenią nic nie robienie

 • ono

  Zgodnie z ustawą o samorządzie Moskal-Słaiewska nie będzie mogła pełnić funkcji radnego i prezydenta jednocześnie tak więc radnym zostanie Daleszyński lub Kempa i odbędzie się zapewne rzut monetą, który obejmie mandat.

  • Wynalazca Diodak

   Nie. Identyczna sytuacja była w 2002 roku gdy na jednej liście SLD J. Jabłoński i J. Wołczko mieli tyle samo głosów, wszedł do RM Jabłoński bo był wyżej na liście.

   • Art. 444§3 kodeksu wyborczego stanowi :”Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci
    w kolejności wynikającej z otrzymanej liczby głosów w ramach listy. Przy równej
    liczbie głosów stosuje się odpowiednio art. 233″. ” 2. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą liczbę głosów
    uprawniającą do uzyskania mandatu z danej listy, o pierwszeństwie rozstrzyga
    większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał
    więcej głosów, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa, o pierwszeństwie
    rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez przewodniczącego okręgowej komisji
    wyborczej w obecności członków komisji oraz pełnomocników wyborczych” (art. 233 § 2).

 • Maciej Miłosz

  Krótkowzroczny wybór. Suweren wybrał bardzo drogą zmianę okładki książki i jak widać wciąż nie zauważył, że samej treści ubywa.

  • henryk

   Czyli ,przytaczając słowa prof.Jacka Bartyzela zanurzyli głowy w moralne gnojówce?Mam na myśli tych co głosowali na BMS.

   • abc

    Drogi heniu. Widzę u Ciebie lament i rozpacz. Żal Ci dudę ściska, że nie wybrali Ciebie. Jak to ktoś kiedyś powiedział, mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, tylko jak kończy. Kończ Waść, wstydu oszczędź. Przegrywać też trzeba umieć.

    • Kamil

     Pamiętam jak ten co tak powiedział skończył. Zdaje się, że jego partia już na dobre wypadła z sejmu i raczej już chyba nie wróci. Partia ta ma się dobrze chyba tylko w Świdnicy. Ale Świdnica jest mocno zacofana: ostatnio słyszałem, że jak się szuka basenu który wygląda jak z poprzedniej epoki, np. do filmu, to właśnie w Świdnicy go można znaleźć. Myślę, że za 5 lat SLD, to już tylko w Świdnicy będzie istniał i będzie miał się dobrze – taki relikt PRL

     • abc

      Za to za Murdza był pomysł na budowę aquaparku. Nawet już kolesi poustawiał na dyrektorskich stanowiskach. Kosztowało to miasto parę milionów złotych. Gdzie jest teraz aquapark???

     • BA

      Jak można tak kłamać? Nie dość wam niszczenia ludzi ?

     • abc

      Co jest niby kłamstwem??? Konkrety.
      W niszczeniu ludzi mistrzem akurat jest PIS.

     • BA

      Nienawiść niszczy przede wszystkim tego, który nienawidzi. Nie kosztowało paru milionów (co za bzdura), nie było żadnego dyrektorskiego stanowiska , więc nie mogło być dyrektora (skąd pan to wziął?) , a aquapark nie zaistniał, bo tak postanowili radni i wg prawa prezydentowi Murdzkowi uniemożliwili działanie. No i niech pan zgadnie, kto najbardziej był przeciwko budowie aquaparku i najgłośniej krzyczał? Niejaka radna Moskal – Słaniewska i radny Żurek. Dziś z perspektywy czasu okazało się, że to Murdzek miał rację (perspektywiczne myślenie zawsze było jego mocną stroną, czego BMS nie posiada niestety, a to bardzo ważna cecha prezydenta). Budżet miasta z łatwością udźwignąłby kwotę spłaty kredytu (ok. 5 mln. rocznie, przy 255 mln. to niewiele) i dzisiaj cieszylibyśmy się pięknym obiektem. Przypomnę, że projekt aquaparku obejmował również renowację basenu odkrytego (z licznymi atrakcjami) jako integralnej części.

     • Perun

      Artykuł z tego portalu, z 27.06.2014 pod tytułem:” Koniec historii Inwestycji Świdnickich”. Cytat: (…) Do 2013 roku na przygotowania inwestycji wydano: 1,36 miliona złotych
      na wykup od działkowców terenów pod park wodny, 1,5 miliona złotych na
      przygotowanie procesu inwestycyjnego (analizy, dokumentacja, projekt),
      600 tysięcy złotych na funkcjonowanie Inwestycji Świdnickich. –
      Miesięczny koszt funkcjonowania spółki w ostatnim czasie wynosił ok. 25
      tys. zł wraz z wynagrodzeniami. Miesięcznie wynagrodzenia brutto trzech
      pracowników w tym prezesa (bez premii i nagród – nie są naliczane i
      wypłacane) wynosiły 17.206,30, zł. Netto daje to kwotę ok. 12 tys. zł
      miesięcznie – podawał w lutym 2013 roku Stefan Augustyn, rzecznik
      prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Przez pierwsze miesiące spółka
      nie wynajmowała pomieszczeń na swoją siedzibę. Wynajem rozpoczęła od
      października 2011 r.(…)”.

      Masz rację, że dyrektora tam nie było:).

     • abc

      Nic dodać, nic ująć. Miasto przesadziło ze skalą przedsięwzięcia. Tak duży park wodny w tak małym mieście nigdy by się nie zwrócił. Niedaleko w Bielawie też jest park wodny. W okolicznych miastach masz też nowoczesne baseny. Ciężko byłoby przyciągnąć ludzi spoza Świdnicy.

     • Perun

      Tak naprawdę do szczęścia potrzeba nam takiego basenu jak w Żarowie: basen, niecka dla dzieci, zjeżdżalnia, bicze wodne, sauna i jacuzzi. Jeżdżę tam regularnie i jestem mega zadowolony.

     • BA

      zapomnieliście o tym, że w tym czasie nigdzie w okolicy nie było czegoś takiego (nawet w Wałbrzychu-porównajcie daty początku pomysłu). I istniało bardzo duże prawdopodobieństwo, że ludzie będą przyjeżdżać nawet z dalszej odległości.

     • BA

      Cytat z tego samego artykułu: “Spółka została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego 16 maja, co ostatecznie zakończyło jej byt prawny. Do miasta zostały przekazane meble wraz ze sprzętem biurowym i komputerowym. Wrócił również aport w postaci trzech działek przy ulicy Kliczkowskiej o wartości 700 tys. zł, a także ok. 2 mln zł, pochodzące ze sprzedaży dwóch działek, na których obecnie funkcjonują już hale fabryczne. Środki te znajdowały się na oprocentowanych lokatach. Koszty związane z czynnościami likwidacyjnymi wyniosły 36 tys. zł. w tym 14 tys. zł brutto to wynagrodzenie likwidatora za cały okres pracy (najdroższa oferta samego likwidatora opiewała na 87,5 tys. zł). Działki przy ulicy Śląskiej, gdzie miał powstać aquapark, nie należały do majątku spółki. Są własnością miasta.”
      Prawda jak inaczej to brzmi, gdy się nie wyrywa z kontekstu?

     • abc

      Faktem jest, że to miasto pokryło koszty nabycia tych działek. Pozostałe koszty, o których wspomniał Perun także są faktem.

      Działek przy Kliczkowskiej też Inwestycje Świdnickie nie wyprodukowały tylko otrzymały od miasta, więc tak na prawdę oddały to co dostały.

      Podsumowując na działce za 1,35 miliona zbudowano parking za ponad DWA MILIONY złotych!!! (podsumowując wszystkie koszty).
      Mamy w Świdnicy najdroższy parking w Polsce a może i w Europie.

     • BA

      A jakoś umknęły Ci te 2 miliony , które pozyskał Wawryniewicz ze sprzedaży działek. I o pretensje o parking to do cesarzowej, bo to jej pomysł. Widocznie nie umiała wymyślić nic innego.

     • abc

      A działki to dostał w prezencie od Świętego Mikołaja?
      Baju baju będziem w raju…

     • BA

      Sprzedał je bardzo korzystnie, a ulokowane pieniądze na procent dały zysk.

     • abc

      Równie dobrze miasto bez jego udziału mogło ogłosić przetarg, tak jak to robi z innymi nieruchomościami. Co z tego zysku, skoro cały koszty zjadły.

     • BA

      Mi wystarczy pokazanie waszego typu komentowania, co niniejszym uczyniłam i jak dla mnie możesz sobie mieć ostatnie słowo skoro Ci tak bardzo na tym zależy 🙂

     • abc

      Nie upieram się przy swoim zdaniu. Jeśli ktoś ma FAKTYCZNIE dobre argumenty MERYTORYCZNE to przyznam mu rację. U Ciebie są emocje i jakieś szczątkowe informacje.
      Starego wampira na barszcz nie nabierzesz 😉

     • Olga

      Projekt został usunięty dopiero po 2 latach bezowocnych działań Wawryniewicza, moze pani wie co go powstrzymywało od realizacji przez tyle czasu?

     • BA

      Wawryniewicz spisał się bardzo profesjonalnie , opracował PPP w ciągu paru miesięcy, gdzie przeciętnie w Polsce takie projekty wykonywało się wtedy ok. 2 lat. Potem już nic nie mógł zrobić, bo takie sprawy długo trwają (np. szukanie banku, negocjacje itd). Potem sprawę przedłużył Murdzek (nie pamiętam o ile, ale chyba 3 mies. w nadziei, że uda się przekonać Radę. Ale się nie udało i jak już pisałam, to Rada zdecydowała ostatecznie na nie. Najgłośniej krzyczała Beata Moskal Słaniewska, ogromna przeciwniczka pomysłu. Możliwe, że coś jeszcze, ale już nie pamiętam. Opisałam sprawę bardzo ogólnie, bo w szczegółach to byłby elaborat.

     • henryk

      Tylko,że SLD już w Świdnicy praktycznie nie istnieje a do wyborów musieli się zamaskować pod spódnicą BMS.Były przewodniczący i były prezydent uzyskał na radnego 105 głosów.

     • Slawomir Slawek

      Tak nie pod flagą SLD ale to dalej Ci sami ludzie , niektórzy nie dostali się gdzie startowali ale wszyscy wiedzą że ciche cieple stołeczki i tak dostaną , będą nadal brak kasę za pseldo doradztwo a tak naprawdę pełne rządzenie i to jest przykre jak mieszkańcy są ślepi

    • henryk

     Dotąd przegrywała prezydent a co dalej to zobaczymy.

   • Perun

    Chciałbym jedynie zauważyć, że moralną gnojówkę Ty tu teraz wylewasz. Hektolitrami. Ludzie Cię nie chcą? Weź się za warzywniak, może na tym polu czekają Cię sukcesy.

 • ono

  Po tych wyborach pewnie będzie koalicja BMS, PO.N i Paluszek (14 radnych) a w opozycji do PiS i Wspólnota Samorządowa(9 radnych). Zobaczymy, jak zachowa się .N wg. wypowiedzi przed wyborami P. Słaniewska nie była ich kandydatem a w radzie jest 2 radnych, którzy są związani z .N a te ugrupowanie do założenia koalicji PO.N w Śwdnicy było w opozycji od Słaniewskiej.

 • ono

  Mała statystyka liczby mieszkańców w latach wyborczych w Świdnicy. Liczba mieszkańców wg. PKW w 2014 roku 58377 osób, 2018 roku 54057 osób, czyli 4320 osób mniej. Średnio rocznie ubyło z Świdnicy 1080 osób za rządów Słaniewskiej czyli za 5 lat jej nowej kadencji bardzo prawdopodobne że w Świdnica będzie liczyć poniżej 50 tys. mieszkańców. Żeby nie było, że krytykuję BMS, za czasów kadencji Murdzka w 2002 roku w Świdnicy mieszkało wg. PKW 63201 osób, a jak kończył w 2014 roku 58377 osób czyli 4824 osób mniej, tyle co w ciągu 4 lat Słaniewskiej, co daje 402 rocznie. W latach 2002-2014 w Świdnicy inwestowały firmy oraz powstawały nowe miejsca pracy a w latach 2014-2018 sadziliśmy kwiatki i upiększaliśmy miasto, parki. Obecne wybory spowodują, że Świdnica jeszcze bardziej się wyludni i za 5 lat będzie to miasto, w którym będziemy potrzebować domów opieki osób starszych, klubów seniora a nie żłobków, przedszkoli i szkół, placów zabaw.

  • YES

   czyli wnioskuję że oboje prezydenci sie nie sprawdzili- polityka rozwoju prezydenta Murdzka -inwestycje w firmy i dominanty oraz polityka kwiatkowa pani prezydent BMS nie wstrzymała świdniczan przed opuszczeniem naszego miasta

   • JAcenty

    Ale ono pokazało, że za czasów Murdzka dynamika ubytku ludności Świdnicy była mniejsza, czyli Murdzek jeszcze stał na rogatkach miasta i kogo mu się udało zawracał z powrotem do miasta. Należy zatem wrócić do pomysłów pana Murdzka wynikałoby z tego wpisu. No qrde zainspirowałem się. Zostaję.

   • ono

    Problem ma BMS bo to ona rządzi następne 5 lat, czasy Murdzka to już historia i statystyka jeśli Słaniewska będzie rządzić obecną kadencję tak jak poprzednią to Świdnica ma problem i się wyludni. Czasami nie jest ważne czy ale w jakim tempie. Nasze miasto ma problem, jak większość średnich miast, z utrzymaniem młodych ludzi po otworzeniu się rynku pracy w UE w 2004 i 2011 roku oraz przegrywa z dużymi miastami, które dają większe perspektywy. Exodus ludności za czasów czteroletnich rządów BMS jest największy od 1989 roku a Słaniewska nie musiała się zmagać z problemami lat 90, likwidacja zakładów, bezrobocia początku wieku, znalezieniem środków własnych jako wkład własny na projekty finansowane przez unię. Otrzymała miasto z całkiem niezłą sytuacją budżetową, rozpoczętymi programami inwestycyjnymi w drogi, sieć ciepłowniczą, kilkoma zakładami które się rozwijały, fakt z zbyt niską płacą. Ale przez 4 lata nie zrobiła nić aby wykorzystać dobrą sytuację rynkową, budżetową, 35% większy budżet w 2018 vs. 2014, 250/180. A obecnie mamy jeszcze 125 mln długu i brak perspektyw. A jak porządzi jeszcze kadencję 2023-2028 to Świdniczanie będą wybierać Burmistrza a nie Prezydenta
    😉

    • Tomek

     Ale to już chyba po wyborach? Może coś przegapiłem🤣

    • Swidniczanin

     Akurat ani Murdzek (za czasów jak był prezydentem miasta), ani Słaniewska, ani ktokolwiek inny, kto rządziłby Świdnicą nie mają tu nic do rzeczy. Ludzie wyjeżdżają, żeby dobrze zarabiać i normalnie żyć. Pretensje o to można mieć do tych, którzy siedzą w Warszawie na Wiejskiej – teraz to i również do pana Murdzka, bo jest posłem. Nie muszę przypominać, ale posłanka Hrynkiewicz powiedziała: “Niech jadą!” i tym samym pokazała, gdzie rządząca partia, do której należy ma obywateli. No i jadą. Nie tylko ze Świdnicy, ale i z całej Polski. W efekcie jest problem ze znalezieniem ludzi do pracy. Ilu odeszło stamtąd, gdzie pracuję to głowa mała. I szli z zakładu do zakładu. Tu pracował, znalazł coś lepszego, porzucał i tyle go widzieli. A znaleźć kogoś jest ciężko, dlatego zatrudniają Ukraińców, którzy szukają tu azylu. To trochę tak, jak w czasie suszy, gdy wprowadza się ograniczenie zużycia energii elektrycznej dostawić jeszcze ze 2 elektrownie atomowe, tłumacząc sobie, że system energetyczny nie daje rady bo jest za słaby. Bzdura! Rzeki wyschły, a czy to będzie elektrownia cieplna (na węgiel) czy atomowa, to obie mają wspólny czynnik napędowy – wodę, którą pobiera się z rzek lub innych zbiorników. A jak wody nie ma to psu na budę kolejna elektrownia. I tak samo z zakładami – bezrobocie wynosi u nas jakoś 5%, ludzie pracę zmieniają więc nie ma sensu stawiać kolejnych zakładów, bo dla kogo? Chyba, że będą dobrze płacić, ale wówczas jakiś inny zakład może paść.

    • Jeder

     Ta kadencja to już ostatnia BMS, bo ustawa tak przewiduje.

     • ono

      Dwu kadencyjność liczona jest od obecnych wyborów tak więc może być tak że będzie rządzić do 2028 roku czyli chwilę przed spłatą kredytów.

     • Slawomir Slawek

      I chwała

    • YES

     ocho jaki optymizm czyli już lada moment będziemy głosowac na sołtysa-znowu ta sama śpiewka jak BA ( a może..)- BMS dostała od Murdzka Dubaj z dominantą i doprowadziła je do kołchozu-no to dlaczego delegacja Świdnickich mieszkańców z biskupem na czele nie błagali na klęczkach pana Murdzka żeby wrócił i zatrzymał ten upadek?? i do tego namaszczony przez władzę kandydat (wieczorne przypadkowe spotkanie u biskupa) dostał tyle głosów co kot napłakał 🙂

     • ono

      To był sarkazm z tym burmistrzem. Nie zastała tzw. Dubaju ale też nie PGR-u. Świdnica wyładniała w kilku miejscach na kredyt to fakt i to BMS zasługa. Ale nie poradziła sobie z tzw. stajnią Augiasza, która jest w MZN, zajmuje się mieszkaniami komunalnymi :-), długi długi i długi takie same jak były z lekkim plusem. Zamiast jednego przetargu na rozbudowę szkoły nr 1 to mamy dwa w przeciągu 2 lat. A reforma szkolnictwa była pewna ale pewnie NIedzielski BMS mówił co innego niż liczby a dzieci na Zawiszowie uczą się na zmiany i w trzech lokalizacjach. Kawkę uruchomiła dopiero rok przed wyborami, umowa na dofinansowanie z NFOŚ została podpisana za czasów Murdzka a największe inwestycje ruszyły tuż tuż przed wyborami a MZEC zaraz po wyborach odnosi cenę ciepła o 10%, a wodociągi wodę podniosą o 30% do 2021 roku zgodnie z nową taryfą z czerwca. Władza nie miała nawet kilkudziesięciu tys. złotych na to aby w żłobkach i przedszkolach były oczyszczacze powietrza dla dzieci a chce sadzić kwiatki i robić rabaty na rondzie koło Kaufland-u. Z projektu niskiej emisyjności, która ma ograniczać smog, buduje ścieżki rowerowe, super że są, na których zimą gdy jest największy problem z powietrzem nie jeździ nikt. I można pisać i pisać co jest nie tak ale kwiatki mały ładne.

    • YES

     patrząc na statystyki to najwiekszy wzrost liczby ludności był za prezydenta Markiewicza 🙂

     • ono

      Ale chyba za pierwszej kadencji. Ale wówczas 98% Polaków deklarowało wiarę w kościół katolicki 😉 a również statystycznie w wieku prokreacyjnym były roczniki wyżu z lat przełomu lat 50 i 60. w drugiej kadencji czerwonego Markiewicza już tak dobrze nie było 🙂

  • abc

   Rozumiem, że jak tylko Murdzek przegrał to wszystkie firmy, które inwestowały za jego kadencji wyniosły się z miasta???

   Skoro po 2014 roku świdniczanie dalej opuszczali to miasto to oznacza, że działania Murdzka były niewystarczające. Miejsca pracy to jest coś, co nie znika pod koniec kadencji. Skoro wyludnienie postępuje to problem jest gdzie indziej.

   Od kilku lat w Świdnicy mocno przybywa Ukraińców. To dzięki nim pracodawcy w Świdnicy mogą płacić głodowe pensje a niskie pensje to najważniejszy argument za emigracją czy wyjazdem do większego miasta. Dopóki pensje w Świdnicy nie będą choćby takie jak w Wałbrzychu czy Dzierżoniowie to w Świdnicy nie będzie przybywać mieszkańców.

   Prezydent Miasta nie ma wpływu na wysokość wynagrodzeń w firmach. To państwo ma obowiązek dbać o obywateli. Pracodawcy w Polsce płacą nie tyle ile mogą, ale tyle ile muszą. To dzięki polityce państwa Polska jest wciąż w ogonie Europy jeśli chodzi o pensje. To dzięki polityce państwa mamy tak wielu Ukraińców w Świdnicy.

   • Perun

    Dokładnie. Nie pamiętam dokładnie kwot, ale 4 lata temu wg Eurostatu średnia pensja na stanowisku robotniczym w Polsce versus Niemcy to była jak 1 do 6. Na początku roku czytałem, że różnica spadła 1 do 4. Tu jest pies pogrzebany…

   • ono

    Ok, państwo reguluje pensje i jakoś to robi, nieudolnie ale robi. Ale statystycznie ile miejsc pracy powstało w przeliczeniu na rok za rządów Słaniewskiej a ile Murdzka i tu chyba wygrany jest jeden, czyli Murdzek. I co najważniejsze te miejsca pracy dalej funkcjonują w Świdnicy. BMS na wejście otrzymała perspektywę budowy fabryki Wedla i fabryki nie ma i nie wiadomo czy będzie gdyż nasza Pani Prezydent nie potrafiła zachęcić Japończyków do budowy tej fabryki ale na koniec kadencji chwali się budową fabryki IDEAL do której buduje nową drogę i uzbraja teren za iecej niż miasto otrzymało za sprzedaż ziemi.

    • abc

     Państwo w tej chwili jest tylko teoretyczne.
     Różnimy się znacznie jeśli chodzi o myślenie. Widzę, że nie potrafisz wyciągać wniosków z tego co czytasz. Ty piszesz o ILOŚCI a ja o JAKOŚCI miejsc pracy. W Polsce nie potrzeba więcej miejsc pracy za najniższe stawki, tylko miejsc pracy za pensje zbliżone do średniej krajowej.
     Co do Wedla to miałbyś rację, jakby ta fabryka powstała w innym mieście zamiast Świdnicy. Tak się nie stało. Decyzja Wedla podyktowana była sytuacją na rynku. BMS choćby robiła fikołki i tańczyła na linie, nie będzie w stanie przekonać Wedla do zmian w strategii inwestycyjnej.
     Dopóki pensje w Świdnicy nie zaczną rosnąć to mieszkańców nie będzie przybywać. Więcej mieszkańców to także więcej rąk do pracy a to jest jeden z argumentów do inwestowania w danym mieście.
     Co do budowy drogi do nowej fabryki to takie są standardy we wszystkich miastach, gdzie są strefy ekonomiczne. W tym przypadku być może koszt budowy drogi przewyższył kwotę ze sprzedaży gruntu, ale w perspektywie czasu miastu i tak się to opłaca. Więcej miejsc pracy to więcej podatków płaconych od wynagrodzeń. To także większa konsumpcja, z której też są podatki. Więcej miejsc pracy to także większa konkurencja między pracodawcami w naszej okolicy, co przekłada się na wzrost pensji.
     Faktem jest, że Świdnica osiągnęła “masę krytyczną” jeśli chodzi o rynek pracy. Dalszej budowy zakładów ze stanowiskami pracy o niskich kwalifikacjach nie będzie. Pamiętaj, że w koło Świdnicy masz też choćby Żarów, Dzierżoniów, Wałbrzych, Świebodzice, gdzie wielu Świdniczan pracuje. Jeśli chcesz ich ściągnąć z powrotem do Świdnicy to musisz zaoferować więcej, niż oferują zakłady w tamtych miastach.

    • Swidniczanin

     Akurat Wedel prowadził rozmowy z Murdzkiem. Teren dla nich był, wszystko było ale ostatecznie fabryka nie powstała. Pytania, dlaczego nie wybudowali fabryki można kierować tylko do nich.

    • YES

     BA to Pani???

   • Swidniczanin

    No z tą głodową pensją to się nie do końca zgodzę. Jest najniższa krajowa, to tyle płacą i nikt im nic nie zrobi bo spełniają warunek. Ja mam akurat więcej. Nie mniej, przychodzą świeżaki, popracują pół roku i on już jest wielki operator i chciałby na rękę (!!!) tyle, ile ja nie mam po 10 latach pracy. Albo na wejście dostają tyle, ile inni mają po przepracowaniu iluś tam lat. Jednak jest jeszcze jedna kwestia: ludzie krzyczą, że mało zarabiają. Związki (przynajmniej u mnie) próbują działać w temacie, nie ma woli współpracy ze strony zarządu to zawiadamiają kogoś wyżej. Potem przychodzą na wywiad i pytają ludzi o zarobki, co by chcieli zmienić i nagle nikt nie ma nic do powiedzenia. Tak samo jak organizuje się zebranie z zarządem – wszystko jasne, nikt nie ma pytań, a pójdą to zaczynają się komentarze.

    • Maciej Miłosz

     A młodzi tak samo się wkurzają na Ciebie, bo chcieliby więcej ale im nie dadzą bo tacy jak Ty pracują 10 lat za tyle 😉 Rynek pracy się mocno zmienił w ciągu 3-5 lat i ciągle się zmienia. Znajomi wchodzący na rynek pracy dzisiaj mają na start tyle ile ja miałem po 2-3 latach pracy. Nowi pracownicy jak nie powiesz im już przez telefon dobrej pensji to nawet bez informacji nie przyjdą na rozmowę. Starsi mają jeszcze w pamięci beznadzieję lat 90. i milenijnych i kurczowo trzymają się pracy jakby mieli ją stracić, choć dziś o to nie tak łatwo jak wtedy, już nie ma za bramą 10 na Twoje miejsce. Ale mentalność zmienić ciężko, w pełni to rozumiem.

     • Swidniczanin

      Ok – niech dostaną więcej, nie widzę problemu. Ale i ja wówczas też powinienem dostać więcej, skoro mam 10 lat doświadczenia, dane stanowiska w małym palcu i jest regulamin, czyli schodki, jakie po kolei musisz przejść. Tymczasem tak nie jest, choć nieraz parę groszy dorzucą, co byś nie gadał, że nic nie dostałeś. I stety czy niestety, ludzie się u mnie zwalniają. Przez te 10 lat mam już 5 kierownika. Albo ich przenosili i dawali inne stanowiska, albo się zwalniali, albo po tym przeniesieniu stwierdzali, że wolą iść gdzie indziej. A nawet jak było i 20 na moje miejsce – ich nie ma od dawna, ja (póki co) jestem nadal.

  • Maciej Miłosz

   Ja bym wyczytał z tej statystyki coś bardziej niepokojącego. Porównanie demografii za WM i BMS może również wynikać ze zbliżającej się katastrofy demograficznej w Polsce. Choć popieram, że przy wielu wadach WM stawiał bardziej na rozwój i innowacje niż BMS nie stawiałbym jednoliniowego wniosku, że za Murdzka zostawali a za BMS uciekają. Problem jest inny – kredyty. Planowana spłata kredytów w 2033, przy czym prawdopodobnie do tego czasu dojdą kolejne. Kredyty coraz większe, Świdniczan coraz mniej – zastanawiał się ktoś kto to spłaci? Podzielmy 130 mln na 54k mieszkańców i podzielmy 130 mln na 40k mieszkańców, bo tyle się prognozuje na 2030 i cyk, nagle każdy z nas ma 1,5x więcej do spłaty. Tu jest problem, krótkowzroczna polityka BMS, nie stawiająca na zwrot inwestycji a pudrowanie. Polecam tutaj poczytać o gminie Nowe Warpno i skonfrontować ją z gminą Kleszczów. Obie bardzo bogate, z różnych powodów. Pierwsza postawiła na konsumpcję i pudrowanie, druga na rozwój. Pierwsza w ciągu 5 lat wypadła z top 10, druga wciąż się trzyma na szczycie.

 • anja

  ludzie wybieraja wlodarza poprzez pryzmat swojego swojego gospodarowania pieniedzmi: wezme duzy kredyt ale dom bedzie odpicowany, a z reszta jakos to bedzie…

  • Maciej Miłosz

   Ludzie biorą kredyty na mieszkania, samochody, iphony i wielkie telewizory to co tam jakieś 130 mln długu miasta. Przecież nie widzi tych pieniędzy więc to nie jego pieniądze 😉

 • YES

  uff,pan L pozostał radnym z Kraszowic -czyli plaża nad Bystrzycą i tajemniczy krzyz na placu (!) LK nadal aktualne – kraszowiczanie postawili na absurdalny humor 😉 brawo oni..

 • Wynalazca Diodak

  “Madness, madness !!!!” jak krzyczał ten brytyjski oficer w “Moście nad rzeką Kwai”.
  Wypada nie mieć programu politycznego, pozbierać łazików z różnych ugrupowań, być całkowicie obłym, przymilnym, plastycznym do wszystkich grup społecznych, prezentować poglądy niewyraziste takie do wszystkich i do nikogo, ogłupiać ludzi na facebooku, na różnych rautach, bankietach, nachalnie się promować nawet działać na pograniczu prawa jak w przypadku tej tajemniczej Beaty z plakatu, zadziałało
  wszystko !!! Co się stało? wstyd za tych, których odmóżdżyła totalnie Beata MS !!!! “Nie myślimy podczas wyborów” jak mawiał kiedyś ś.p. A. Lepper, prezydentka ululała i uśpiła wyborców, to jest wręcz książkowy przykład manipulacji wyborczej, na równi chyba z drugim Lechem Markiewiczem wystawionym w wyborach w 2010 roku i z podobnym szyldem.
  Próbuje tutaj znaleźć jakąś logikę i jej nie ma !!! Nawet w 2006 roku gdy w 1 turze wygrał W. Murdzek, on miał się czym chwalić- strefa Electrolux, Colgate (wiem, że to decyzja ministra, rady ministrów, Sejmu zdominowanego wówczas przez SLD utworzenie tej podstrefy, ale inwestorzy to jednak zasługa władz świdnicy kadencji 2002-2006, Markiewicz jako prezydent nie zrobił nic dla miasta razem ze swoim stęchłym towarzystwem), pod tą strefe podpinał się wspomniany ex-poseł Markiewicz, ex-poseł Chlebowski i tacy Panowie jak Franczak czy Górniak, też posłowie, ale czy ktoś ich jeszcze pamięta? Murdzek miał silną opozycję, Beata MS jej nie miała,
  miała ten komfort, potyczki Murdzka, jego zastępców i urzędników z merytorycznymi radnymi jak Solecki, Stefańska-Broda, Bełz czy Ogrodnik zapewne byli trudniejszymi przeciwnikami niż jakiś rachityczny Sieńko czy Gaszyński, ale to historia już. Logiki tutaj nie ma !
  Inna sprawa to PO, na nią głosowali ci co byli przeciw PIS-owi, tutaj jeszcze bardziej niemyślący, skoro znajoma sąsiadka dostaje dodatek do emerytury i ona głosuje na PO, dobrze !! inna Pani bierze 500 plus, też głosuje na PO !!! Ja bym jednak chciał, żeby wygrało PO i zabrało te 500 plus tym baranom jak zresztą mówił poseł Zembaczyński.
  Rada bez J. Soleckiego, cóż, był na złej liście, gdyby na 1 miejscu PO wystawić świński łeb to miejscowi by na niego zagłosowali, brak słów!!
  Co dalej prezydentko? teraz rozprawa z portalem świdnica24?

  Taka jest prawda: im mniejsze miasteczka tym większe kliki
  i takie “stany umysłu”, powoli i nasza Schweidnitz staje się taka senna i wyludniona, tymi co pozostali łatwiej sterować stąd trudno by pokazał się ktoś nowy na wójta czy burmistrza, prezydenta. PIS wprowadził ustawę, że jeszcze tylko 2 kadencje może być np. Pani Mazurek i nie ma szans by ktoś ją pokonał.
  Nasze miasteczko? taka czytanka była w podstawówce, że X miasteczko w PRL-u i blokowiska, te same metraże, ubrania, samochody, meble, rodzice pracowali w tej samej firmie, uniformizacja jak u Orwella.
  Dzieci wyjeżdżały na kolonie, w te samo miejsce, w tym samym czasie i stąd opustoszałe było to miasteczko.
  To wcale nie było dobrze napisane, to przerażające było czytać. Teraz? miasto puste, ale z innego powodu, kolonia trwa cały czas.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Kończ waść wstydu oszczędź, ludzie tu są normalni i myślący. Nie oglądają TVPis . Proponuje “www.sokzburaka”

 • Igor

  A ja lubię panią Beatę i na nią głosowałem. I moja ulubiona stacja TVP nie miała na to wpływu