Strona główna 0_Slider Grodzka odzyskuje blask

Grodzka odzyskuje blask [FOTO]

7

Dzięki determinacji wspólnot mieszkaniowych i prywatnych właścicieli, przy wsparciu finansowym z budżetu miasta centrum Świdnicy z każdym rokiem odzyskuje blask. Spod rusztowań wyłoniły się fasady dwóch kolejnych odnowionych kamienic przy ulicy Grodzkiej. Kolory i detale od dawna nie były widoczne, dziś można docenić całą urodę obiektów.

Na ulicy Grodzkiej odnowionych została większość kamienic. Remontu doczekało się 13 budynków, prace trwają jeszcze pod adresem Franciszkańska 1 (kamienica narożna).

Zaskoczeniem dla przechodniów są kolory elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 14, ale to odniesienie do historycznych barw. Kamienica ma rodowód barokowy, powstała w 1737 roku. Kolejna, gdzie właśnie zdjęto rusztowania, to Grodzka 4, eklektyczny budynek z przełomu XIX i XX wieku.

Wspólnoty mieszkaniowe i prywatni właściciele zabytkowych budynków w Świdnicy są bardzo zainteresowani pozyskaniem dotacji na remonty. W tym roku do miasta trafiło ponad 80 wniosków, wszystkie zostały zaakceptowane pod względem formalnym, ale nie wystarczyło środków, by spełnić oczekiwania. Dotacje trafiły do 29 wnioskodawców. Pulę na dotacje Rada Miejska zwiększała kilkakrotnie, podejmując uchwały w kwietniu, czerwcu, w sierpniu i we wrześniu.  Dotacje nie mogą przekraczać 80% kosztów całego zadania. W tym roku wsparcie miasta sięgnęło 3 milionów złotych.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński