Strona główna 0_Slider Drugie życie 60-letniej Warszawy. Wyjątkowy wóz jeżdżący po torach

Drugie życie 60-letniej Warszawy. Wyjątkowy wóz jeżdżący po torach [FOTO/VIDEO]

2

Dwa lata zajęła renowacja Warszawy M20, którą można podziwiać na terenie Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej. To pod okiem tamtejszych specjalistów wóz z 1958 roku, przystosowany do jazdy po kolejowych torach, odzyskał pierwotny blask.

Pięknie odrestaurowana Warszawa, która zjechała z taśmy Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu równo 60 lat temu, jest jednym z nielicznych modeli tego pojazdu w Polsce, mogących poruszać się po szynach. Prosto z fabryki auto trafiło do zakładów kolejowych w Skalmierzycach, gdzie zostało przerobione na drezynę. Z poruszaniem się po normalnej drodze samochód nie miał więc zbyt wiele wspólnego. Podobnie jak inne przebudowane w ten sposób auta, Warszawa miała służyć do przewozu dygnitarzy.

W 2016 roku na trop auto-drezyny wpadli pracownicy jaworzyńskiego muzeum. Samochód znajdował się pod „opieką” kolekcjonera z Pacanowa. Był w fatalnym stanie. Właściwie jedyną rzeczą, jaka z niego została była karoseria. Auto pozbawione było silnika i całego wnętrza. Konieczna była całkowita odbudowa, która zajęła aż dwa lata. Nie licząc tapicerki, wszystkie elementy odrestaurowanej Warszawy są oryginalne lub stworzone współcześnie przez firmy specjalizujące się w produkcji części do wozów z czasów PRL.

Nie jest wykluczone, że do maja przyszłego roku uda się skompletować wszystkie dokumenty, dzięki którym Warszawa będzie mogła jeździć także poza terenem muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJedenaste Gaudeamus świdnickich studentów-seniorów [FOTO]
Następny artykułLekcja szczypiorniaka od MKS-u Wieluń [VIDEO]