Strona główna 0_Slider Czy polski sąd jest niezależny? Sąd z Madrytu zadaje pytanie Sądowi Okręgowemu...

Czy polski sąd jest niezależny? Sąd z Madrytu zadaje pytanie Sądowi Okręgowemu w Świdnicy

1

Po raz kolejny hiszpański wymiar sprawiedliwości ma wątpliwości, czy wydać Polsce osobę, za którym został wydany Europejski Nakaz Aresztowania. Pytanie o niezależność sądu wpłynęło do Sądu Okręgowego w Świdnicy.

– Do tut. Sądu Okręgowego wpłynęło 2 października 2018 roku zapytanie z Centralnego Sądu Ś​ledczego nr 2 w Madrycie (Hiszpania), stosującego procedurę Europejskiego Nakazu Aresztowania – o niezależność polskiego organu sądowego wydającego ENA. W piśmie przywołano jako podstawę wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 25 lipca 2018 roku. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem odpowiedzi – informuje portal Swidnica24.pl sędzia Marzena Rusin-Gielniewska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Świdnicy. Sprawa dotyczy polskiego obywatela, który w 2010 roku został skazany na 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na 5 lat. W 2013 roku dopuścił się ponownie identycznego przestępstwa. Sąd Okręgowy w Świdnicy zarządził wykonanie kary, ale mężczyzna zdążył wyjechać z kraju. Został za nim wydany Europejski Nakaz Aresztowania.

Do niedawna zatrzymani za granicami kraju obywatele polscy byli niemalże z automatu wydawani na podstawie ENA polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Od lipca tego roku coraz częściej sądy z UE pytają o niezależność polskiego sądu i niezawisłość sędziów. Takie pytania skierował hiszpański wymiar sprawiedliwości do sądów w Rzeszowie i Kielcach. To pokłosie pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które zadała sędzia Eileen Donnelly, która miała wątpliwości co do niezależności polskiego sądownictwa po zmianach, wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Trybunał w lipcu orzekł, że każdy sąd w Unii Europejskiej sam musi rozważyć, czy polski sąd zapewnia sądzonym prawo do niezależnego sądu.

– Europa przestała nam ufać. (…) Tak wymiar sprawiedliwości, jak organy ścigania w Europie doskonale zdają sobie sprawę z tego, co dzieje się w Polsce. Widzą te liczne próby ograniczania sędziowskiej niezawisłości przez rządzących. Widzą sytuację nowej KRS, wybranej przez polityków i widzą nowych prezesów sądów z nadania ministra Ziobry. A efektem są trafiające do sądów polskich pytania od europejskich kolegów – mówi w wywiadzie dla Onet.pl sędzia Beata Morawiec  prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

/asz/

Poprzedni artykułKładką przejdziemy dopiero w przyszłym roku
Następny artykułWyborcze plakaty utrudniają widoczność?