Strona główna 0_Slider Chcą uratować wiekowy wagon. Zbierają środki na jego transport

Chcą uratować wiekowy wagon. Zbierają środki na jego transport

0

Są specjalistami od rzeczy niemożliwych. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej odnaleźli i odnowili już niejeden kolejowy pojazd. Teraz ich uwagę przykuł wagon pasażerski z 1891 roku. W przeszłości był on przystosowany do przewozu rannych żołnierzy. Obecnie pełni funkcję… ogrodowej altanki. 

Wagon pasażerski Di nr 3850 KED Breslau (KPEV) został wyprodukowany w firmie “L. Steinfurt” w Królewcu. Był użytkowany jeszcze w latach 30. XX wieku. Przez lata kilkukrotnie zmieniał swoją funkcję. Wagon był m.in. przystosowany do przewozu rannych żołnierzy na wypadek wojny, później trafił nieistniejących już zakładów w Lubaniu Śląskim, gdzie sprzedano go do celów gospodarczych.

Przez długie lata niszczał pod Lubaniem, służąc za altankę. Jego los byłby pewnie przesądzony, jednak na trop 127-letniego wagonu trafili miłośnicy z Jaworzyny Śląskiej, którzy postanowili go odrestaurować. – Stan zachowania można uznać za niezły biorąc pod uwagę wiek. Znawcy twierdzą, że wagon zachował się w niezmiennym stanie od czasu zejścia z taśmy produkcyjnej – mówi Łukasz Romaniecki ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.

Jest to bardzo cenny wagon i należy go zachować do celów muzealnych – podkreśla Romaniecki. Wyjaśnia przy tym, że wszelkie brakujące elementy powinno udać się pozyskać chociażby z wagonów, które są wciąż eksploatowane przez przedsiębiorstwa utrzymania nawierzchni kolejowej.

Aby wiekowy wagon mógł odzyskać dawną świetność potrzebna jest jednak finansowa pomoc. –  Prosimy o wsparcie, które pozwoli na przemieszczenie wagonu z obecnej lokalizacji na teren Gminnej Bocznicy Jaworzyna Śląska – Pastuchów – apeluje prezes stowarzyszenia. Za pośrednictwem serwisu Zrzutka.pl można przekazać swoje wsparcie. Zbiórka potrwa do końca listopada.

Michał Nadolski
[email protected]

zdjęcia i rysunki przekazane przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej