Strona główna 0_Slider Wizerunek biskupa bez jego wiedzy w kampanii wyborczej. Kuria wydaje oświadczenie

Wizerunek biskupa bez jego wiedzy w kampanii wyborczej. Kuria wydaje oświadczenie

22

Kampania wyborcza do samorządów nabiera tempa. Kandydaci szukają różnych sposobów, by przekonać do siebie wyborców. Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej na nowo uruchomionej stronie wykorzystał zdjęcie z udziałem biskupa świdnickiego.

screen ze strony Komitetu Wyborczego Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej

Ksiądz Biskup Ignacy Dec nie uczestniczy w kampanii wyborczej i nie jest w komitecie wyborczym p. Beaty Moskal-Słaniewskiej. Wizerunek wykorzystany na oficjalnej stronie KWW BMS, został zamieszczony bez konsultacji z Księdzem Biskupem – odpowiada na pytanie o zaangażowanie biskupa Deca w kampanię wyborczą ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Kurii Świdnickiej.

Do podobnej sytuacji doszło ostatnio we Wrocławiu, gdzie na plakatach wyborczych Jerzego Michalaka, kandydata na prezydenta miasta, znalazły się nazwiska poprzednich włodarzy miasta: Bogdana Zdrojewskiego i Rafała Dutkiewicza. Padł zarzut, że bilbordy wprowadzają w błąd sugerując, że obaj byli prezydenci popierają Michalaka. KWW “Rafała Dutkiewicza Sojusz dla Wrocławia” zwrócił się do sądu w trybie wyborczym, żądając przeprosin, zdjęcia bilbordów i zadośćuczynienia.

***

Aktualizacja:

Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów:

W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy.

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

***

Po publikacji portalu Swidnica24.pl KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej usunął zdjęcie z biskupem Ignacym Decem ze swojej strony internetowej.

/asz/