Strona główna 0_Slider Wizerunek biskupa bez jego wiedzy w kampanii wyborczej. Kuria wydaje oświadczenie

Wizerunek biskupa bez jego wiedzy w kampanii wyborczej. Kuria wydaje oświadczenie

22

Kampania wyborcza do samorządów nabiera tempa. Kandydaci szukają różnych sposobów, by przekonać do siebie wyborców. Komitet Wyborczy Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej na nowo uruchomionej stronie wykorzystał zdjęcie z udziałem biskupa świdnickiego.

screen ze strony Komitetu Wyborczego Wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej

Ksiądz Biskup Ignacy Dec nie uczestniczy w kampanii wyborczej i nie jest w komitecie wyborczym p. Beaty Moskal-Słaniewskiej. Wizerunek wykorzystany na oficjalnej stronie KWW BMS, został zamieszczony bez konsultacji z Księdzem Biskupem – odpowiada na pytanie o zaangażowanie biskupa Deca w kampanię wyborczą ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Kurii Świdnickiej.

Do podobnej sytuacji doszło ostatnio we Wrocławiu, gdzie na plakatach wyborczych Jerzego Michalaka, kandydata na prezydenta miasta, znalazły się nazwiska poprzednich włodarzy miasta: Bogdana Zdrojewskiego i Rafała Dutkiewicza. Padł zarzut, że bilbordy wprowadzają w błąd sugerując, że obaj byli prezydenci popierają Michalaka. KWW “Rafała Dutkiewicza Sojusz dla Wrocławia” zwrócił się do sądu w trybie wyborczym, żądając przeprosin, zdjęcia bilbordów i zadośćuczynienia.

***

Aktualizacja:

Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie ws. trwającej kampanii wyborczej do samorządów:

W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w samorządzie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej, może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy.

Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

***

Po publikacji portalu Swidnica24.pl KWW Beaty Moskal-Słaniewskiej usunął zdjęcie z biskupem Ignacym Decem ze swojej strony internetowej.

/asz/

 • nmisiek

  Władza nam schodzi na psy. Poprzednia władza przynajmniej nie kryła się ze swoją sympatia wobec biskupa. A obecna pcha się na bezczelnego. I byłoby dobrze gdyby jakoś została za to ukarana.

  • Nie usuwajcie konta!

   Wystarczy, że wyborcy ją ukarają przy urnach.
   PS Szanowny Dalajlama raczej także zgody nie wydał.

 • Manika

  Zdjęcie funkcjonowało w przestrzeni publicznej przez dziesiątki miesięcy i nikomu nie przeszkadzało. Wszyscy oglądaliśmy je wcześniej z dumą, że Świdnica gościła Dalajlamę. To było piękne spotkanie, zupełnie odmienne od tego pod osłoną nocy , w którym “apolityczny” biskup wspierał obecnie rządzących. Prezydentka dziś ryzykuje nie przywoływaniem tego zdjęcia ale pokazywaniem się obok KLERU…

  • Goodfather

   Zdjęcie funkcjonowało w przestrzeni publicznej. Ale wykorzystywanie do prywatnych celów jest nieetyczne. Czynny udział w wyborach to indywidualna decyzja każdego z kandydatów. I powinni oni zachowywać się przyzwoicie. Pani Moskal-Słaniewska ma już swoją tubę propagandową finansowaną z publicznych pieniędzy. Czyste intencje i działania – to może przysporzyć głosów. Kombinowanie jest śmierdzące.

   • Manika

    Kto sieje wiatr zbiera burze . Polecam zerknąć na onet. Parę minut temu reakcja na oświadczenie duchownych… A wracając do sprawy – Zdjęcie pojawiło się na stronie kandydatki, indywidualnej stronie prezydenta, który ma się czym pochwalić. Nie epatuje na bilbordach, plakatach. Widzi je ten kto chce tam wejść. Proponuję zerknąć na strony kontrkandydatów i ich nieco wesprzeć, takie słabe tam zainteresowanie.

    • Goodfather

     Kogo mam wspierać?? I co z tego, że zdjęcie pojawiło się na indywidualnej stronie kandydatki, skoro jest publicznie dostępne? Czy my tu, lokalnie, też będziemy wysłuchiwać pokręconych tłumaczeń polityków? Białe jest białe a czarne – czarne. I nic tego nie zmieni 🙂

 • Domino

  Oświadczenie kurii to czysta hipokryzja. Za chwilę usłyszymy, że wizyta premiera Morawieckigo to był przypadek. Ot, jako zbłąkany podróżny, został zaproszony przez biskupa na kolację.

  • daro

   Tak , przechodził z tragarzami i wstąpił na chwile .

 • Natalia

  Co ma Dalajlama do wyborow albo Biskup? liczy sie konkretny kandydat i jego program a reszta to sciema.

 • Szymon Michalski

  To fotomontaż. Żałosne SLD.

  • henryk

   Świdnickiego SLD tak jakby nie było,bo schowało się pod spódnicą BMS..Takie przemycanie nazywa się kontrabandą.

   • Wynalazca Diodak

    A ja się martwię o Pana Marka “Suwala”, dlaczego został wypchnięty do powiatu i ma dokonać Mission Impossible z tej listy wejść do Rady? Zemsta? Tam okrążony przez 4 silne bloki-PO, PIS, Porozumienie i Wspólnota oraz bezwzględny system liczenia d;Hondta polegnie, ale nie pięknie. SLD tylko w okręgu 1 zgarnie może 1-2 mandaty, nic więcej.

 • Gargamel

  Cóż to czytam i oczom własnym nie wierzę. A przecież niejaki pan Rydzyk wielokrotnie odpłatnie (płatność po wyborach w wielu ratach) prowadził kampanie wyborcze na rzecz wiadomych sił partyjnych. A nawoływania księży z ambony do głosowania na ulubionych polityków (w tym lokalnych) to już nie pamiętacie ?

  • Grzesiek

   Bo BMS nie jest z PiSu 🙂

 • henryk

  Jakoś ociężale kościołowi przychodzi wcielanie w życie zapisów prawa kanonicznego i trzymania się z dala od polityków i polityki.Rzec należy,że kościół w politykowaniu nie ustępuje politykom a nawet ich wyprzedza,czego jesteśmy świadkami od wielu lat.

 • Janieon

  Jak najdelej kościół od polityki.

 • mulele1

  A gdzie jest powiedziane że wizerunek jego ryja miałby tej Pani w czymkolwiek pomóc ..?

  • BA

   A kim ty jesteś, żeby o drugim człowieku tak mówić?

   • obserwator

    Mulele jest “otwartym i tolerancyjnym ” zwolennikiem BMS. To KWW BM odpowiada za obraźliwe wpisy, powinni interweniować w redakcji.

  • Aszka SSz

   Dlaczego obrażasz jak masz odmienne zdanie czy pogladp napisz to nie zabronione ale nie obrażaj

 • Franek

  A zdjęcie z ” czarnych ( proaborcyjnych ) marszów” też pani prezydent zamieściła?

  Tak dla symetrii …

 • abc

  I znów kościelna hipokryzja. Z jednej strony piszą: “Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”

  a z drugiej na Zarzeczu są cztery banery kandydata PISu na płocie plebanii i kościoła.