Strona główna 0_Slider Triumf siatkarek z włoskiego Sant Elia Fiumerapido!

Triumf siatkarek z włoskiego Sant Elia Fiumerapido! [FOTO]

0

Dobiegły końca zmagania związane z Międzynarodowym Turniejem Siatkówki Kobiet im. Tadeusza Ząbka. W ten weekend w hali na Zawiszowie kibicom zaprezentowały się cztery drużyny seniorskie – trzy polskie i jedna zagraniczna. Na finiszu to właśnie Włoszki okazały się najlepsze, pewnie stając na najwyższym stopniu podium.

Przyjezdne zanotowały komplet trzech wygranych, pokonując w sobotę Świdnicę i Jawor po 3:0, a w niedzielę dokładając zwycięstwo 2:1 z Oławą. Do ostatniego meczu „ważyły się” losy drugiej lokaty. W bezpośrednim starciu siatkarki Olimpii Jawor pokonały Polonię Świdnica. Biało-zielone zakończyły zmagania na trzeciej pozycji, a stawkę zamknęły oławianki. Na koniec nie brakło wyróżnień dla najlepszych siatkarek swoich zespołów: Elitza Krasteva (Sant Elia Fiumerapido), Sandra Świętoń (Olimpia Jawor) i Wiktoria Gałązka (Polonia Świdnica). Włoszki przywiozły ze sobą pamiątkowe medale dla klubów, a same otrzymały okolicznościową koszulkę od MKS-u Polonia Świdnica. Na koniec świdnicki klub został wyróżniony tytułem „Zasłużonego dla Dolnego Śląska”. Honorową odznakę z rąk wicemarszałka województw dolnośląskiego – Iwony Krawczyk, odebrała Grażyna Działowska, prezes MKS-u Polonia Świdnica.

 

Uczestniczki turnieju seniorek im. Tadeusza Ząbka:
MKS Polonia Świdnica
KS Olimpia Jawor
MGKS Oława
Sant Elia Fiumerapido (Włochy)

Terminarz:

Sobota, 22 września:
10.00: MGLKS Sobieski Oława – KS Olimpia Jawor 1:2
12.00: KS Olimpia Jawor – Sant Elia Fiumerapido 0:3
14.00: MGLKS Sobieski Oława – MKS Polonia Świdnica 0:3
17.00: MKS Polonia Świdnica – Sant Elia Fiumerapido 0:3

Niedziela, 23 września:
10.00: Sant Elia Fiumerapido – MGLKS Sobieski Oława 2:1
12.00: MKS Polonia Świdnica – KS Olimpia Jawor

Klasyfikacja końcowa:

  1. Sant Elia Fiumerapido
  2. KS Olimpia Jawor
  3. MKS Polonia Świdnica
  4. MGLKS Sobieski Oława

Skład MKS-u Polonia Świdnica: Malwina Bober, Anna Maziakowska, Klaudia Kołodziejczak, Ewa Woźniak, Eliza Gierwatowska, Anna Śmidowicz, Katarzyna Bojko, Daria Liwuś, Paulina Jewiarz, Julia Zwolińska, Wiktoria Gałązka, Magdalena Kania, Sandra Mielczarek.

Tadeusz Ząbek urodził się we Lwowie 28 sierpnia 1931 roku. Do Świdnicy wraz z rodzicami przybył w roku 1946. W 1951 roku ukończył Liceum im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Po maturze ukończył Studium Nauczycielskie, które uprawniało go do nauczania przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Pracę zawodową podjął w Liceum Ekonomicznym w Świdnicy. Jako nauczyciel zorganizował sekcję siatkówki kobiet, do której wciągnął uzdolnioną sportowo młodzież z innych szkół. Początkowo zajęcia prowadził w sali gimnastycznej Zakładu Poprawczego, a następnie w sali II LO, którą przystosowano do potrzeb siatkówki. Formą naboru do sekcji była selekcja wśród dziewcząt ze szkół średnich. Dzięki takiemu podejściu już w roku 1957 ze swoimi dziewczętami zrzeszonymi w MKS zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek. Kolejnym krokiem było zdobycie w roku 1958 tytułu wicemistrza Polski juniorek. Sukces ten powtórzył trener Tadeusz Ząbek w roku 1959, ale już w sekcji piłki siatkowej przy Polonii. Systematyczna praca dała owoce w postaci tytułu mistrza Polski juniorek w roku 1960. Wyniki te zostały zauważone i w tych latach trener Tadeusz Ząbek został współpracownikiem trenera kadry narodowej, by następnie w latach 60-tych samodzielnie trenować kadrę Polski juniorek. W tym właśnie okresie, od 1968 roku zorganizował w Świdnicy klasy sportowe w szkołach podstawowych. Tak rozbudowane szkolenie zapewniało stały dopływ zawodniczek do wszystkich drużyn, jakie posiadała Polonia i nie tylko. Należy w tym miejscu przypomnieć, że w okresie największej świetności sekcji siatkówki klub Polonia posiadał sześć drużyn, a mianowicie: I ligę, II ligę, ligę okręgową, juniorki starsze, juniorki młodsze i młodziczki. Dla dziewcząt, które nie miały miejsca w drużynach Polonii, trener Ząbek zorganizował drużyny w innych klubach miejscowych. To dzięki tak zorganizowanej pracy klub odnosił sukcesy. W okresie pracy Tadeusza Ząbka, a szczególnie w latach 1961-1975 drużyna seniorek nieprzerwanie zaliczana była do czołowych drużyn ekstraklasy zdobywając dwukrotnie 3. miejsca w ekstraklasie. Drużyna juniorek w tym samym okresie zdobyła wielokrotnie tytuł mistrza Polski oraz wielokrotnie drugie i trzecie miejsca na podium. Karierę trenerską w Świdnicy Tadeusz Ząbek zakończył po 1975 roku, przenosząc się do Wrocławia, by tam kontynuować swą życiową pasję. Niedługo było dane Tadeuszowi Ząbkowi tam pracować. Śmierć zabrała go w 1980 roku, a więc w wieku 49 lat, kiedy jeszcze mógłby tak wiele zrobić.

/FOTO: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułObskurny pawilon meblowy doczekał się remontu
Następny artykułBursztynowe warsztaty i lokalne przysmaki w Bagieńcu [FOTO]