Strona główna 0_Slider Świebodzice szykują się do internetowych obrad radnych. A Świdnica?

Świebodzice szykują się do internetowych obrad radnych. A Świdnica?

1

Już wkrótce Świebodzice dołączą do grona samorządów, które dostosowały się do nowych przepisów zapewniających większą jawność posiedzeń radnych. Zgodnie z najnowszymi wymogami obrady muszą być transmitowane przez internet i udostępniane na stronie  samorządu, tak samo jak imienne wyniki wszystkich głosowań. Na finiszu znajdują się właśnie prace związane z dostosowaniem sali narad w świebodzickim ratuszu. W Świdnicy zmianami zajmą się dopiero radni przyszłej kadencji.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o samorządzie gminnym, obywatele mają mieć większy udział w procesie funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów władzy – w tym władzy samorządowej. Konsekwencją są m.in. zmiany w prowadzeniu obrad rad miast, gmin i powiatów. – Po pierwsze sesje będą transmitowane na żywo w internecie, w czasie rzeczywistym, co umożliwi każdemu zainteresowanemu udział – w charakterze obserwatora – w obradach. Kolejną istotną zmianą jest system głosowania. Będzie on podobny, jak ma to miejsce w przypadku posłów. Każdy radny będzie miał przycisk do głosowania „za”, „przeciw” i „wstrzymał się”. Wyniki będą się elektronicznie wyświetlać na tablicy – mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta Świebodzice.

Oprócz obowiązku transmitowania obrad, nagrania z nich mają być udostępniane m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej. Ponadto wszystkie głosowania mają być jawne. Jak stwierdzono w art. 14 znowelizowanej ustawy o samorządzie, „imienne wykazy głosowań radnych podaje się niezwłocznie do publicznej wiadomości w BIP i na stronie internetowej gminy”.

Właśnie z uwagi na konieczność dostosowania się do wszystkich zmian modernizację przechodzi sala narad w świebodzickim ratuszu. Na tym jednak nie koniec. – Świebodzicki magistrat jest w trakcie dużych zmian, jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania i udogodnienia dla mieszkańców. W ramach realizowanego, dużego projektu ICT, na który gmina otrzymała dofinansowanie, została już uruchomiona platforma e-usług dla mieszkańców, został wymieniony sprzęt komputerowy, serwery. Będzie także zmodernizowana strona www – wylicza Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Przewodniczący świdnickiej Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski potwierdza konieczność dostosowania się do przepisów ustawy. Jak twierdzi, wpłynie to na większą transparentność działań rady. Nadmienia jednocześnie, że chociaż zapisy nowelizacji weszły w życie już 31 stycznia, przepisy dotyczące transmitowania obrad i jawności głosowań staną się obowiązkowe dla samorządowców od przyszłej kadencji. – To kwestia przyszłości. Wprowadzaniem nowych rozwiązań zajmie się już nowa Rada Miejska – kończy Dzięcielski.

Michał Nadolski
[email protected]