Strona główna 0_Slider Rok po terminie, z kontrolą CBA i grzybami na murawie. Stadion miejski...

Rok po terminie, z kontrolą CBA i grzybami na murawie. Stadion miejski odebrany [FOTO]

25

Władze Świdnicy deklarują ukończenie jednej z największych miejskich inwestycji. Nie wszystko jest jednak gotowe na oficjalną inaugurację przebudowanego stadionu przy ulicy Śląskiej. W planach są też kolejne wydatki – blisko 440 tys. złotych ma trafić na zakup pierwszego wyposażenia sportowej areny.

Oficjalnie odebraliśmy jedną z ważniejszych w tym roku inwestycji – stadion miejski po modernizacji. Stadion uzyskał pozytywne opinie wszystkich niezbędnych instytucji, w tym Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Uroczyste otwarcie będzie serią sportowych imprez, które rozpoczniemy 20 września – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

W ramach miejskiej inwestycji przebudowano płytę główną boiska o nawierzchni trawiastej układanej z rolki, wybudowano okólną bieżnię lekkoatletyczną o długości 400 metrów i syntetycznej nawierzchni, a także skocznię do skoku wzwyż, w dal, trójskoku, dwuścieżkową skocznię do skoku o tyczce, rów z wodą do biegu z przeszkodami, rzutnię do pchnięcia kulą, rzutnię do rzutu dyskiem i młotem oraz dwie rzutnie do rzutu oszczepem. Powstało też częściowe zadaszenie przebudowanych trybun, mieszczących w sumie 999 widzów.

Problem z wykonawcą i roczne opóźnienie
Rozpoczętej w 2017 roku inwestycji towarzyszył prawdziwy ogrom problemów. W marcu teren przekazano pierwszemu wykonawcy prac, firmie Saltex Europa. W kolejnych miesiącach budowlańcy domagali się licznych zmian w projekcie przebudowy i dwukrotnie przesuwali termin zakończenia prac. W listopadzie 2017 roku wykonawca porzucił plac budowy. Wówczas okazało się, że w czasie, gdy firma miała wybudować cały stadion, zdołano wykonać zaledwie 21% prac.

Po wyrzuceniu firmy Saltex konieczne było wybranie nowego wykonawcy, który dokończy przebudowę sportowego obiektu. Zadanie to powierzono konsorcjum firm DABRO-BAU i BUD-ZIEM. Budowlańcy zażyczyli sobie jednak o 1,5 miliona złotych więcej, niż planowali wydać na ten cel urzędnicy. Już wtedy oznaczało to, że dokończenie robót wyniesie niemal tyle samo, co realizacja inwestycji “od zera”. Potwierdzeniem tego mogły być oferty złożone przez konsorcjum DABRO-BAU i BUD-ZIEM w obu przetargach. Za pierwszym razem roboty wyceniono na ponad 7,5 mln złotych, zaś za drugim – przy pracach zaawansowanych według Urzędu Miejskiego na 21% – te same firmy zażądały 7,1 mln złotych, czyli niewiele mniej niż na samym początku chciał Saltex.

Stadion coraz droższy, CBA rozpoczyna kontrolę
Na tym nie zakończyły się wydatki miasta. W maju 2018 roku wyszło na jaw, że konieczne jest wykonanie “dodatkowych robót, których nie można było wcześniej przewidzieć”: odbudowy uszkodzonych sieci do zasilania boisk plażowych, wykonanie stalowych ocynkowanych konstrukcji pod siedziska plastikowe oraz wykonanie podpór żelbetonowych pod stopy fundamentowe zadaszenia. Prace te oszacowano na dodatkowe 250 tys. złotych. Pod koniec sierpnia 2018 roku ogłoszono, że stadionowe wydatki wzrosną o dalsze 439 tys. złotych. Tłumaczono je koniecznością zakupu wyposażenia stadionu – czym zainteresowano się na miesiąc przed oficjalnym otwarciem sportowej areny. Podczas spotkania ze świdnickimi radnymi dyrektor Andrzej Nowak z wydziału inwestycji miejskich miał przyznać, że blisko połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na dalsze roboty na stadionie.

Od ubiegłego roku inwestycji przygląda się Centralne Biuro Antykorupcyjne. 19 kwietnia 2018 roku oficjalnie wszczęto kontrolę dotyczącą “procedur podejmowania i realizacji decyzji przez Urząd Miejski w Świdnicy w zakresie przygotowania i realizacji zadania inwestycyjnego przebudowy stadionu miejskiego w Świdnicy przy ul. Śląskiej 35A w latach 2015-2018”. Funkcjonariusze Biura osobiście pojawili się w świdnickim magistracie. Pod koniec lipca CBA poinformowało o przedłużeniu kontroli do 19 października.

Reprezentacja Polski na otwarcie?
Chociaż miejscy urzędnicy nie zdradzają szczegółów związanych z programem inauguracji przebudowanego obiektu, nieoficjalnie mówi się o rozegraniu towarzyskiego spotkania piłkarskich reprezentacji narodowych U-16 – Polska-Czechy. Dwumecz z południowymi sąsiadami ma zostać rozegrany 18 i 20 września. To właśnie w drugim z tych terminów planowane jest uroczyste otwarcie świdnickiego stadionu.

Przyszli bywalcy sportowej areny powinni też pamiętać, że jedynie 600 miejsc siedzących na trybunie znajduje się pod zadaszeniem, przy czym także pierwszy rząd siedzisk – znajdujący się najbliżej murawy – nie jest zbyt dobrze chroniony przed opadami.

Michał Nadolski
nadolski@swidnica24.pl

 • szary obywatel

  A mi się podoba, tak samo jak 99,999% mieszkańców.

  • Maciej Miłosz

   Dane według Instytutu Danych z Dupy.

   • Obi von Kenobi ;-)

    Czyli dane prosto z TVPis 😁😁

 • Franek

  Grzybki zdecydowanie najfajniejsze. 🙂

 • oloderay

  Też mam w trawniku takie grzybki. Nic nie pomaga, żadna chemia itp. Z doświadczenia wiem, że za 2-3 tygodnie same wyginą. Chciałbym mieć tylko takie problemy. Stadion fajny. Portal zaczyna być tendencyjny. Przy okazji: chyba wycofam zgodę na publikację starych zdjęć Pana Orłowskiego.

 • Sebastian Piszczu

  Wykonawca z pewnością poprawki zrobi …Ważne ze Polonia ma gdzie grać !!!!!

 • Tomasz K.

  999 miejsc … niemal jak cena promocyjna 🙂 Jeszcze brakuje żeby zadaszonych było 666 miejsc 🙂

 • MM

  A ja zapraszam Pana redaktora i wszystkich krytykujących do bardzo ciekawej lektury –
  Prawo zamówień publicznych.

 • AnkaH

  będzie smaczna kiełbaska wybiórcza 🙂

 • GlosGlos

  Spieprzyli stadion, na hura wszystko było robione, bo terminy goniły i kary…

  W efekcie tego wydano kupę kasy na badziewie co się rozleci…

  Lepiej było budować powoli ale dobrze, zapłacić karę, niż wydać kupę kasy, na coś co się nie nadaje.

  Teraz jest tak, że kasy nie ma, “stadionu” nie ma i nie będzie… jeszcze trochę a to wszystko się rozleci…

  • Obi von Kenobi ;-)

   normalnie…. Morawiecki 🙂

 • GlosGlos

  To w ogóle nie spełnia warunków, tor nie może być brodzikiem czy pływalną..
  Na murawie nie mogą rosnąć grzyby

  Z zadaszenia woda się leje jak z Niagary

  Lekko popada “stadion” pływa a co będzie przy większych opadach…

  To wszystko się utopi zgnije…

  • As wino

   jakich warunków – konkretnie