Strona główna 0_Slider Premier Morawiecki na kolacji u biskupa świdnickiego

Premier Morawiecki na kolacji u biskupa świdnickiego [FOTO]

66

Zwiedzaniem świdnickiej katedry i kolacją u biskupa Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej Kościoła rzymsko-katolickiego, premier Mateusz Morawiecki zakończył dzisiejszą wizytę w regionie wałbrzyskim. W kolacji uczestniczyli m.in. minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister Michał Dworczyk i posłowie Ireneusz Zyska oraz Wojciech Murdzek. Podczas spotkania padło nazwisko kandydata PiS na prezydenta Świdnicy.

Wizyta w Świdnicy nie była planowana. – Premier zwiedził katedrę i mowa była przede wszystkim o tym, co już udało nam się zrobić dla tego pięknego obiektu, a także o kolejnych potrzebach. Premier był pod wrażeniem. Myślę, że zyskaliśmy ważnego sojusznika – mówi poseł (były prezydent Świdnicy) Wojciech Murdzek. Przypomnijmy, w 2016 roku ponad podziałami próbowali o pomocy dla katedry rozmawiać na zaproszenie prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej parlamentarzyści wszystkich opcji. Po uzyskaniu w tym roku 500 tysięcy złotych dotacji od ministra kultury w przypisywaniu sobie roli sprawczej ścigali się obecna prezydent i były szef miasta.

Wojciech Murdzek przekonuje, że podczas dzisiejszego spotkania nie było mowy o wyborach. Nazwisko kandydata na prezydenta Świdnicy z komitetu Prawa i Sprawiedliwości jednak padło. Ubiegający się o tę funkcję Jacek Drobny dzisiaj był obecny podczas wizyty premiera Morawieckiego w Wałbrzychu. Wizyta prezesa Rady Ministrów w stolicy dawnego województwa wałbrzyskiego związana była m.in. z promocją kandydata PiS na szefa tego miasta. Morawiecki stwierdził m.in.: “Wałbrzych bardzo stracił w procesie transformacji. Został pozostawiony sam sobie. Nie chcemy, by tak piękne miasto z tradycjami było pozostawione same sobie i taki gospodarz jak Ireneusz Zyska zmieni oblicze Wałbrzycha.” Przypomnijmy, że w Wałbrzychu po likwidacji kopalń utworzono specjalną strefę ekonomiczną, która od wielu lat należy do najlepszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W mieście swoje zakłady mają giganci branży motoryzacyjnej, m.in. Toyota. Stopa bezrobocia na lipiec 2018 to 6,1 procenta.

Kolacją w Świdnicy premier Morawiecki dzisiaj zakończył wizytę na Dolnym Śląsku. Jutro jedzie do Namysłowa i Kluczborka.

Agnieszka Szymkiewicz
szymkiewicz@swidnica24.pl

Zdjęcia Michał Nadolski

 • Janieon

  Rozdzielić kościół od polityki. Kto się odważy ?

  • Avium

   Kościół jest nieodłącznie związany z polityką, sfera publiczną. Tak jest skonstruowany, więc chcąc go wycofać z życia publicznego, ograniczyć go do prywatnego światopoglądu, którego nie można manifestować to się go całkowicie pozbawia sensu istnienia.
   Jeśli ktoś nie lubi proboszcza, nie znosi jego kazań z ambony, a jest wierzący to uczęszcza do kościoła na mszę po sakramenty. Ksiądz nie jest celem wizyty w kościele.

   • nmisiek

    Ach, a gdzie to napisano w Biblii? Bo chyba na niej Kościół stoi. Taki Chrystus na przykład związany był z polityką?
    Uważaj, bo jak ludziska uwierzą, że do kościoła to dla sakramentu, a nie księdza może być rewolucja w poglądach.

    • Avium

     Chrześcijaństwo zmieniło całkowicie dotychczasowe pojmowanie świata. Zmieniło, Europę i cały świat, więc jak tu twierdzić, że religia powinns być niezwiązana z polityką? Ewentualną wiara jest fundamentem każdego polityka i decyzję może podejmować różne ale zawsze w zgodzie ze swoją wiarą bo jej nie może pogwałcić.

     • nmisiek

      Polityk ma wyborców i przed nimi się “spowiada”. To dla nich istnieje, nie dla swojej wiary. Religia nie dba o sprawy ziemski, polityka tak.
      Powtórzę Chrystus nie uprawiał polityki, a chrześcijanin ma jego naśladować.

   • abc

    A jak się to ma do słów Jezusa?
    “Oddajcie tedy, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co jest bożego Bogu.”

    Duchowni to najbardziej chciwa na władzę i kasę kasta społeczna. Głoszą potrzebę życia w skromności a swoimi czynami na każdym kroku temu zaprzeczają.

    Polska jest państwem świeckim. Żyją tu ludzie różnych wyznań i o różnych poglądach religijnych. Katolicy stanowią większość ale to nie znaczy, że ta większość ma narzucać swój światopogląd pozostałym obywatelom. Ambona to nie miejsce do uprawiania polityki.

    Z roku na rok kościoły coraz bardziej pustoszeją. Coraz więcej ludzi dokonuje apostazji. Coraz mniej dzieci jest chrzczonych. Ludzie mają dość tej religijnej obłudy i ludzi takich jak Rydzyk, który pełnymi garściami czerpie z budżetu Państwa.

    • Avium

     Ogłaszasz się wrogiem kościoła, mówiąc, że on jest wyjątkowo parszywą instytucją, a z drugiej strony mówisz kościołowi jaki on ma być wewnętrzni- no, że kazania bez polityki.
     Wskazujesz błędu instytucji, z której upadku powinieneś się cieszyć.

     • abc

      Czy ktoś, kto wytyka błędy i przytacza fakty od razu musi być wrogiem???
      Upadek kościoła wcale mnie nie cieszy. Martwi mnie za to postępowanie wiernych, którzy szukają usprawiedliwienia dla haniebnych czynów duchownych.

 • iras

  Chciwa zmiana w natarciu na dolny slask. PiSzczyki wcale nie sa tak pewni zwyciestwa
  skoro uderzaja o pomoc kosciola. Zobaczymy jakie beda kazania , choc to nietrudne do przewidzenia. Ale mam nadzieje ze madrosc wyborcow bedzie zadziwiajaca!!!! Nieprzekupna!!!

 • szary obywatel

  Całe szczęście, że ludzie wola na zakupy niż do kościoła…

  • Natalia

   Piszesz zakupy tylko w czyich marketach naszych? to taka zamiana i to i tamto ….. reszte sobie dopisz.

  • Tomek

   Ciekawe ile podczas dzisiejszych liturgii będzie mowy o zbliżających się wyborach? I pewnie ta wczorajsza kolacja nie będzie miała na to wpływu

 • Natalia

  Obraz wart jest wiecej niz tysiace slow lepiej zamilcze.

 • nmisiek

  Tak dla przypomnienia, w Świdnicy mamy jeszcze Kościół Pokoju, też ciekawy zabytek. I biskupa tam urzędującego. O remoncie i dotacja tylko wspomnę. To dla tych, którzy nadal będą twierdzić, że wizyta premiera nie miała nic wspólnego z wyborami.
  Tylko kto by zabiegał o spotkanie z kimś, kto nie uprawia polityki z ambony.

 • piotr

  Jak się komuś nie podoba wiara katolicka to niech jedzie do Francji, Niemiec czy Szwecji, tam islam ich przyjmie z otwartymi scyzorami i maczetami

  • Nie usuwajcie konta!

   A daj pieskom poszczekać, skoro ugryźć nie mogą 🙂

   • Siostra Bernadetka

    Do czasu 😀
    Jak to leciało?
    Przyjdzie jeszcze taka wiosna…

  • Janieon

   A może inaczej? Jak się komuś chce chodzić do kościoła to niech jedzie do Watykanu ?
   Świat, życie nie jest zero-jedynkowe. Są inne opcje. Wybieram życie w Polsce bez ingerowania kościoła w politykę i na odwrót.
   Ja nie mówię Ci jak masz żyć. Uszanuj więc życie i wybory innych.

  • Natalia

   A u nas KK wita nas z otwartymi kieszeniami.

  • Ken Adams

   Już bym wolał do Czech. Najbardziej normalny pod tym względem (i nie tylko) kraj w Europie.

 • oloderay

  Przed wojną w Świdnicy bywały bardziej prawicowe osoby.

  • abc

   Racja, np. Adolf Hitler z którym papież Pius XII podpisał konkordat. Sam Hitler chwalił się: „Zawarcie przez Watykan traktatu z nowymi Niemcami oznacza uznanie przez Kościół Katolicki państwa narodowosocjalistycznego. Traktat ten
   jasno i wyraźnie pokazuje całemu światu, że twierdzenie o wrogości
   narodowego socjalizmu do religii jest kłamstwem”.

   Nie dziwi mnie w takim razie tolerowanie nacjonalizmu przez współczesnych biskupów w Polsce. Jest to związane z wieloletnią tradycją kościoła. Kościół poświęci wszystko byleby tylko zachować swoje przywileje.

   • Nie usuwajcie konta!

    Skoroś taki historyk, to dla porządku przypomnij nam teraz ilu niewierzących przywódców podpisało z Hitlerem traktaty. Od lewej strony mapy zaczynając, a na prawej kończąc. Prosimy.

    • abc

     Nie odwracaj kota ogonem. Napisz, gdzie napisałem nieprawdę.

     • Nie usuwajcie konta!

      Nie odwracam. Kiepsko wygląda jeden wyłuskany przez Ciebie przywódca religijny na tle dziesięciu przywódców świeckich, którzy kolaborowali.

     • abc

      Mówię tutaj o najbardziej wpływowym przywódcy religijnym na świecie. Powinien on być wzorem moralności i nieugiętości wobec wyznawanych wartości.

      Poza tym celowo podałem ten przykład jako nawiązanie do współczesnych wydarzeń, gdzie kościół i papież nie radzą sobie ze współczesnymi problemami i wciąganiem wiary w politykę i rosnące wpływy nacjonalistów i faszystów.

     • Kamil

      Nacjonalizm to nic złego, a gdzie masz rosnące wpływy wspólczesnych faszystów? Mówisz, o tym TVN-owskim torciku z prince polo?

     • abc

      Nacjonalizm jest zły, gdy staje się narzędziem służącym do podziału społeczeństwa.

      Dlaczego łączysz TVN z torcikiem z okazji urodzin Hitlera? Czy to, że TVN ujawniło całe te haniebne wydarzenie to źle?

     • Nie usuwajcie konta!

      Kościół nie musi sobie radzić ze współczesnymi problemami, choć może próbować mieć wpływ na kształtowanie spraw społecznych. Ja się bardziej martwię tym, że politycy sobie nie radzą, a przecież od tego są.

     • abc

      Kościół jest instytucją zaufania publicznego. Ma duży wpływ na opinie i hasła głoszone przez polityków aktualnie będących u władzy. Wpływ kościoła na sferę publiczną w Polsce jest olbrzymi. Zamiast jednoczyć Polaków, dzieli ich pod hasłami “dobrej” zmiany. Jest to celowe działanie nastawione na korzyści materialne i wpływ na stanowione prawo.

      Wystarczyłoby, żeby kościół zamiast o polityce, rozmawiał z ludźmi o wartościach wyznawanych w życiu.

     • Nie usuwajcie konta!

      Wartości wyznawane w życiu przeplatają się z polityką w każdej wielkiej religii na świecie. Czy tego chcesz, czy nie. I choć mi się to nie podoba, to nie znam nikogo, kto głosuje bezrefleksyjnie tylko dlatego, że ksiądz tak każe.

     • abc

      Kilkanaście lat temu to było za poprzednich rządów PIS. Kościół powinien potępiać każdą próbę dzielenia narodu. Nie dość że tego nie zrobił, to jeszcze czynnie włączył się w kampanię wyborczą na rzecz PIS, gdzie z ambon w całej Polsce księża mówili, na jakie konkretnie osoby głosować. Nie wspomnę już o Radiu Maryja, gdzie agitacja szła pełną parą.

      Najwięcej złego w tej kwestii podziału narodu na lepszy i gorszy sort stało się przez ostatnie trzy lata.

     • Nie usuwajcie konta!

      Nie, najwięcej złego stało się kilkanaście lat temu, kiedy to PiS wygrał wybory, a nie PO. I to PO wywołało wojnę polsko-polską, ku uciesze naszych wrogich sąsiadów. I właśnie wtedy przejrzałem na oczy i przestałem im kibicować.

     • abc

      Spójrz na to, co dzieje się dzisiaj. Co robi PIS, żeby zjednoczyć Polaków? Nic!!! Wojna polsko-polska tak na prawdę wybuchła po dojściu do władzy dojnej zmiany.

      A przepraszam? Którzy to wrodzy sąsiedzi??? Bo z działań PISu to odnoszę wrażenie, że już chyba wszystkie kraje w Europie z wyjątkiem Węgier. Tak niskiej pozycji w Europie Polska nie miała chyba od stu lat.

     • Nie usuwajcie konta!

      Aż przykro pisać, ale niestety Polaków teraz zjednoczyć może tylko wojna albo kataklizm. Za PO byliśmy na niższym poziomie. To był pułap kolan.

     • abc

      Przypomnij sobie, kto mówił o wykształciuchach, “oni stoją tam, gdzie stało ZOMO”, Polacy drugiego sortu. Czy dalej twierdzisz, że to PO mówiło???

      Teraz szykuje nam się zamordyzm i rządy autorytarne. Pod wodzą PISu nic nie jest w stanie zjednoczyć Polaków, bo zjednoczeni Polacy są zbyt niebezpieczni dla dojnej zmiany.

      Faktycznie, za PO byliśmy na niższym poziomie, choćby agresji, dewastacji kraju upolitycznienia wszystkich możliwych instytucji. Nie było przecież programu KORYTO+

     • Nie usuwajcie konta!

      Nie było koryta+, bo nie było 20 miliardów odzyskanych z uszczelnienia VATu. Nie ze wszystkich słów PiSowców jestem zadowolony, ale PeOwcom i pochodnym już nigdy nie zaufam. Na szczęście Ty i ja, mimo różnic w poglądach, nie skoczyliśmy sobie do gardeł, co może jeszcze dobrze rokuje 😉

   • Kamil

    Rozumiem, że papież Pius XI miał szklaną kulę i powinien wiedzieć, że konkordatu w 1933 roku miał nie podpisywać (Hitler chciał zaprezentować się jako zwolennik Kościoła doprowadził do podpisania konkordatu). To, że w 1937 roku Pius XI wydał encyklikę “Mit brennender Sorge”, potępiającą nazizm też Ci nic nie mówi. To że Pius XII już w marcu 1939 obrał sobie za motto „Pokój jest dziełem sprawiedliwości” i do samego wybuchu wojny uczynił starania utrzymania pokoju, też Ci nic nie mówi.
    (5 maja wysłał pismo do Hitlera z prośbą o dochowanie starań utrzymania
    pokoju, lecz rząd Rzeszy zapewnił, że nie ma zagrożenia wojną). W czasie wojny Pius XII organizował pomoc humanitarną i udzielił azylu dla około 5000 Żydów.

    Więcej w tej chwili nie mogę napisać, ale w domu mam książkę historyczną, w której jest korespondencja między Watykanem, a Niemcami i dokładnie są opisane stosunki pomiędzy tymi państwami.

    • abc

     Papież Pius XI chciał za wszelką cenę utrzymać wpływy i majątek kościoła w Niemczech. Podobnie też czynił jego następca, Pius XII, który był wcześniej przez wiele lat nuncjuszem w Niemczech. Widział rodzący się faszyzm i rosnącego w siłę Hitlera. Nie potrzebna była szklana kula tylko logicznie wyciągane wnioski. Faszyzm pojawił się w kilku europejskich krajach. Radykalne hasła padały na wiele lat przed wybuchem wojny. Kościół z pewnością zdawał sobie sprawę z zagrożeń.

     Dlaczego papież nie potępił Hitlera? Bo albo był tak naiwny, albo tak wyrachowany. Niestety Hitler go przechytrzył.

 • daro

  Biskup zdecyduje kto na kogo zagłosuje .

 • nmisiek

  Ta, ciekawe ile ta kolacja będzie kosztowała.

  • YES

   a ośmiorniczki były? czy podawali “kelnerzy” z “Puchacz i wrogowie” ? :-)))))

   • nmisiek

    Mini-ministranci podawali. Duchownym. Aż im ślinka ciekła. By ich schrupali.

    • YES

     oj schrupali by po całości :-))) a na deser były lody :-)))

 • YES

  no jak to? rządowe limuzyny i żadnego dzwona nie było? szok i niedowierzanie -a prawda wszystkie “seicenta” i małe samochodziki musiały garażowac podczas przejazdu :-)))))) żeby znowu fiacik nie rozsmarował na drzewie pancernego Audi :-)))))

 • Ken Adams

  Szkoda, że nie wiedziałem, bo bym przyszedł “przywitać” i “podziękować” za rozpieprzenie trójpodziału władzy i podcieranie sobie tyłka Konstytucją RP. Ale może jeszcze będzie okazja, bo jak słyszę, że dziś w Namysłowie nazywa protestujących złodziejami, którzy popierają mafie VATowskie to aż się chce iść i protestować, bo cynicznie to brzmi z ust gnoja co się dorobił milionów na krzywdzie ludzi biorących kredyty frankowe.

  • Nie usuwajcie konta!

   Kolejny znafca konstytucji. A kojarzysz pierwsze zdanie? “My, Naród polski…”. Więc skoro naród ich wybrał…

   • abc

    W konstytucji jest Naród Polski jako całość, nie tylko wyznawcy PISu. Poza tym wybrało ich ledwie 18% wszystkich uprawnionych do głosowania, czyli nawet nie konstytucyjna większość.

    • Nie usuwajcie konta!

     I tu masz rację. Ale nikt nikomu dostępu do urn raczej nie ograniczał.

   • Ken Adams

    A i owszem. Przeczytałem Konstytucję kilkanaście jak nie kilkadziesiąt razy. Jeszcze mam gdzieś w domu pokreślony egzemplarz z papieru z recyklingu, który był rozsyłany przed referendum. Pokreślony, bo zaznaczałem rzeczy, z którymi nie do końca się zgadzałem. Jednak zupełnie świadomie głosowałem za tą Konstytucja i jest to moja Konstytucja i nie życzę sobie, żeby partia, która większości konstytucyjnej nie uzyskała naruszała najwyższe prawo w Polsce.

   • nmisiek

    Łolaboga, znawca od zawsze pisze się przez “w”, nie “f” – znafca, . A fe.

    • Nie usuwajcie konta!

     A przed kropką nie stawia się przecinka.

     • nmisiek

      Lepsze to niż fe

     • Nie usuwajcie konta!

      Ef było z przekąsem. Domyślam się, że Twój przecinek też 😉

     • nmisiek

      Po prostu to był błąd z mojej strony.

 • GlosGlos

  No to spoko podobała mu się katedra, zainwestuje coś w katedrę…

  Reszta niech się wali i sypie, ludzie niech cierpią itd.

  Ciekawe czemu nie spotkał się z wyborcami ? czyżby nie zabiegał o poparcie PiSu ?
  Fajnie, że tyle rzeczy dowiedzieliśmy się o Wałbrzychu, i co tam planuje PiS zrobić…

  • abc

   Nie spotkał się z wyborcami bo nie musiał. Wyborcy PISu to typowe lemingi. Jak proboszcz każe to nawet na szympansa zagłosują.

  • Siostra Bernadetka

   Mieszkańcy wałbrzyskich dzielnic biedy przywitają ich z entuzjazmem. Wreszcie odetchnęli. Już się nie boją że bieda zmusi ich do podjęcia pracy zarobkowej.

   • Nie usuwajcie konta!

    I tu się mylisz, od nowego roku ma zostać podniesiona pensja minimalna i o 6 złotych przekroczony zostanie próg dochodowy wielu rodzin, które stracą tym samym prawo do 500+. Też źle czy niedobrze?

    • abc

     Dodaj jeszcze, że dotyczy to tych uczciwie pracujących, bo lenie jadące na socjalu dalej utrzymają wszystkie przywileje i dopłaty.

     Dla leni i nierobów podstawa to dobry socjal i program FLASZKA+

     • Nie usuwajcie konta!

      Cierpliwości, przyjdzie i na nich kryska.

     • YES

      nie obrażaj Pan suwerena i biorców pińcet + no któś musi głosować 🙂 a zadaniem uczciwie pracujących jest utrzymywanie tej patologii

    • Siostra Bernadetka

     Przeczytaj ze zrozumieniem do ostatniego słowa.

 • CoJaPacze

  I się dogadali, dlatego w tygodniu będzie CBA w Świdnickim UM, BMS usłyszy zarzuty i nie będzie mogła startować, a po wyborach powiedzą, że jednak wszystko było dobrze 🙂

  • YES

   o taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny 🙂

  • Siostra Bernadetka

   Przesadzasz. Albo nic nie powiedzą albo że miała szczęście że nie udało się nic udowodnić 😀