Strona główna 0_Slider Premier Morawiecki na kolacji u biskupa świdnickiego

Premier Morawiecki na kolacji u biskupa świdnickiego [FOTO]

61

Zwiedzaniem świdnickiej katedry i kolacją u biskupa Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej Kościoła rzymsko-katolickiego, premier Mateusz Morawiecki zakończył dzisiejszą wizytę w regionie wałbrzyskim. W kolacji uczestniczyli m.in. minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister Michał Dworczyk i posłowie Ireneusz Zyska oraz Wojciech Murdzek. Podczas spotkania padło nazwisko kandydata PiS na prezydenta Świdnicy.

Wizyta w Świdnicy nie była planowana. – Premier zwiedził katedrę i mowa była przede wszystkim o tym, co już udało nam się zrobić dla tego pięknego obiektu, a także o kolejnych potrzebach. Premier był pod wrażeniem. Myślę, że zyskaliśmy ważnego sojusznika – mówi poseł (były prezydent Świdnicy) Wojciech Murdzek. Przypomnijmy, w 2016 roku ponad podziałami próbowali o pomocy dla katedry rozmawiać na zaproszenie prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej parlamentarzyści wszystkich opcji. Po uzyskaniu w tym roku 500 tysięcy złotych dotacji od ministra kultury w przypisywaniu sobie roli sprawczej ścigali się obecna prezydent i były szef miasta.

Wojciech Murdzek przekonuje, że podczas dzisiejszego spotkania nie było mowy o wyborach. Nazwisko kandydata na prezydenta Świdnicy z komitetu Prawa i Sprawiedliwości jednak padło. Ubiegający się o tę funkcję Jacek Drobny dzisiaj był obecny podczas wizyty premiera Morawieckiego w Wałbrzychu. Wizyta prezesa Rady Ministrów w stolicy dawnego województwa wałbrzyskiego związana była m.in. z promocją kandydata PiS na szefa tego miasta. Morawiecki stwierdził m.in.: „Wałbrzych bardzo stracił w procesie transformacji. Został pozostawiony sam sobie. Nie chcemy, by tak piękne miasto z tradycjami było pozostawione same sobie i taki gospodarz jak Ireneusz Zyska zmieni oblicze Wałbrzycha.” Przypomnijmy, że w Wałbrzychu po likwidacji kopalń utworzono specjalną strefę ekonomiczną, która od wielu lat należy do najlepszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W mieście swoje zakłady mają giganci branży motoryzacyjnej, m.in. Toyota. Stopa bezrobocia na lipiec 2018 to 6,1 procenta.

Kolacją w Świdnicy premier Morawiecki dzisiaj zakończył wizytę na Dolnym Śląsku. Jutro jedzie do Namysłowa i Kluczborka.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Michał Nadolski

Poprzedni artykułBardzka klątwa złamana. Wygrywamy z Unią! [FOTO]
Następny artykułZaginęła długowłosa Kama [Aktualizacja]