Strona główna 0_Slider Prace świdnickich uczniów w wydaniu książkowym!

Prace świdnickich uczniów w wydaniu książkowym!

0

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, przy współudziale portalu Swidnica24.pl, uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu świdnickiego uczestniczyli w konkursie poświęconym spuściźnie Ireny Sendlerowej. Wszystkie prace zostały wydane w publikacji zatytułowanej „Dzieci mają głos! Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”.

W tym roku mija 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm RP ustanowił 2018 rokiem warszawianki, która podczas okupacji z getta zdołała wraz z współpracownikami wyprowadzić 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. O jej bohaterstwie świat dowiedział się za sprawą nastolatków. I to właśnie do młodych ludzi skierowane było konkursowe zadanie. Odpowiedzi w formie eseju podjęło się 30 uczennic i uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz I LO, II LO i III LO, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Konkurs został rozstrzygnięty w marcu 2018 roku.

“O prawo każdego człowieka do życia walczyła Irena Sendlerowa, tymczasem współcześnie pokolenie Z dzielnie stoi murem za tym, żeby pewnego dnia można było powiedzieć, że każdy, kto rodzi się na tym świecie, ma równe szanse na spokojną i szczęśliwą egzystencję.”– tak swój esej zakończyła Natalia Adamczewska, uczennica klasy II I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. To właśnie ta praca okazała się najlepsza w konkursie na esej, choć trzeba podkreślić, że wybór był ogromnie trudny. Wszyscy autorzy wykazali się umiejętnością obserwacji i wrażliwością. Nie zabrakło też gorzkich refleksji. Najcenniejszy jest jednak fakt, że młodzież w jednym była zgodna – za to, jak wygląda świat odpowiedzialna jest każda osoba. “Czułem się bezsilny, a najgorsze, co można zrobić, to odpuścić. Jeżeli się zawahamy i będziemy obojętni, to działamy na szkodę osoby, która nas potrzebuje. Więc nie bądźmy głusi na potrzeby innych. Spróbujmy pójść za wzorem Ireny Sendlerowej i otworzyć serce.” – napisał w swoim eseju Adam Burski, uczeń kl. III a Technikum w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy, laureat II miejsca. “To nasza postawa ma wpływ na to, jak wygląda otaczający świat. Najważniejsze to wyzbyć się obojętności. A wtedy nasze postępowanie może zainspirować innych ludzi. Sama Irena Sendlerowa mówiła: „Dobro musi zwyciężyć”.” – to zadnie z eseju Izabeli Matwiejko, uczennicy klasy I LO w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy, laureatki III miejsca.

– To niesamowite, jak bardzo dojrzale piszą młodzi ludzie o potrzebie pomocy innym. Jestem pewna, że to właśnie autorzy tej książki i ich rówieśnicy będą już niedługo działać dla dobra innych. Dzięki nim świat stanie się lepszy – napisała Magdalena Bogdańska-Maciak, redaktor naczelna czasopisma „Victor”, które zorganizowała drugi konkurs na esej, opowiadanie i wiersz oraz przygotowało publikację, w której znalazły się prace z obu konkursów. – Niezwykła publikacja. Książka złożona z prac młodych ludzi, którzy w sercu noszą słowa Ireny Sendlerowej:”Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”. Głos młodego pokolenia pokazuje, jak bardzo przestrzeganie praw dziecka potrzebne było, jest i będzie – podsumowuje Marek Michalak.

Książki trafią do bibliotek szkolnych. Są również bezpłatnie dostępne w redakcji Swidnica24.pl.

/asz/

Poprzedni artykułOstro o lewicy i roli Konstytucji. Biskup Dec w Gross-Rosen
Następny artykułBociany jeszcze nie odleciały